Google AdSense'ye Başvurmadan Önce Ne Yapmalıyım?

Bildiğiniz gibi Blogger sol panelde "Kazançlar" isimli, başında dolar işareti olan bir seçenek mevcut... Çok çekici görünüyor değil mi? Hele ki blog yazarak para kazanabilme düşüncesi. Üstelik son dönemde insanların kafasında çığ gibi büyüyen tek fikir var, internetten para kazanabilmek. Hal böyle olunca da insanın o seçeneğe tıklayası geliyor hani. İşte orada bir dur! Google Adsense başvurmak, onay almak ardından reklamları bloguna yerleştirip para kazanmak istiyorsan önce bir dur. Blogun ne kadar yeterli? Onay alabilmek düşündüğün kadar kolay değil. Peki ne mi yapman gerekiyor? Hadi beraber öğrenelim.

Başlamadan önce AdSense nedir? Blog ya da website açmak isteyen herkes AdSense’in ne olduğunu az çok bilir. AdSense dünyanın en popüler reklam ağıdır. Şirketler reklamlarını AdSense'ye verir o da sistemdeki yayıncılarla reklamları paylaşır. Bu sayede reklamlar milyonlarca insana ulaşır. Bu sistemin üç temel noktası bulunur. Reklam verenler, AdSense (aracı) ve reklam yayınlayanlar. Sistemin çalışma prensibi sayesinde üç tarafta kazanır. Son dönemde reklam yayınlayanlar oldukça az kazanıyor bu sebeple daha farklı reklam türlerini denemeniz ve farkını kendiniz görmenizi öneririm. Mesela tanıtım yazısı yazabilir, blogunuza text link ya da banner reklamlar alabilirsiniz. 

Google AdSense sistemine başvurmadan önce dikkat etmeniz gerekenleri çeşitli başlıklar altında sıralayacağım. AdSense ile her daim başarılı olabilmek için; benzersiz yani özgün içerikleriniz olmalı, yazdığınız her kelime okurlarınıza fayda sağlamalı, blogunuzun teması yazılarınızın okunulabilirliğine hizmet etmeli ve okurlarınız blogunuzdan memnun ayrılmalıdır.

AdSense reklam yayıncılarından yani sizlerden neler beklediğini bu linkteki makalede uzunca anlatmış. Fakat yayıncıların neye göre onay aldığı bilgisi bilinmemekle beraber aşağıdaki bilgiler tecrübeler sonucunda edinilmiştir.

1. Not: AdSense her ne kadar kaliteli bir sistem olsa da ülkemiz için kazanç açısından oldukça düşük rakamlar vermektedir. Kendi kullandığı algoritmasından kaynaklı olarak herkesin kazancı birbirinden farklıdır. Son dönemlerde forumların AdSense kategorilerini incelerseniz yeni açılan başlıklarda genellikle bu konulardan yakınılmaktadır. Ben kendi blogum için ilk iki yıl reklam almayı düşünmüyorum fakat ilerleyen süreçte reklam almak zorunda kalırsam bunu çeşitli forumlardan ya da iki ilişkilerle aylık bir fiyatlandırma karşılığı banner ekleme tarzında manuel olarak yapmayı düşünüyorum. Böylesinin AdSense göre daha çok kazandıracağına eminim. Yine de sizler için bu sistemi deneyimlemem gerekiyor. Çünkü AdSense hakkında okurlarım için yazılar paylaşmayı düşünüyorum.

2. Not: Ayrıca bir çok Blogger, AdSense reklamlarının bloglarını inanılmaz derecede yavaşlattığını iddia etmektedir.

Siz yine de AdSense kullanarak bilmem kaç bin kazandım diyen sazan avcılarına inanıyorsanız eğer, aşağıda verdiğim bilgileri blogunuzda uygulamadan başvurmayın!

Gizlilik Politikası

O nedir yahu? Son dönemde internette sitesine gizlilik politikası eklemeyen kalmadı. Mesela siz blogunuzda sadece yemek tarifleri paylaştığınızı böyle bir sayfaya ihtiyaç olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Yanılıyorsun! Google gizlilik politikalarını inanılmaz derecede ciddiye almaktadır. AdSense başvurmadan önce mutlaka "Gizlilik Politikası" sayfası oluşturun.

Hakkımda Sayfası

Bu AdSense'nin derdi nedir? Sürekli bir sayfa açmamızı mı istiyor? Evet istiyor. Google AdSense'nin olmazsa olmaz kriterlerinden biride "Hakkımda" sayfasının yazılması ve yayınlanmasıdır. 

İletişim Sayfası

Diğerlerini boş ver de bu olmadan olmuyor... Onay almak istiyorsanız mutlaka "İletişim" sayfanızın olması gerekmektedir. Google AdSense okurlarınız ve sizin aranızdaki etkileşime önem verir. Bu nedenle ziyaretçilerinizin sizinle iletişim kurup, kuramayacağının bir göstergesi olan iletişim sayfasını blogunuzda göremezse onay almanız mümkün olmaz. Ayrıca bahse konu iletişim sayfanıza mutlaka görünür şekilde bir mail adresi eklemeyi unutmayın.

Üst Seviye Alan Adı

Kusura bakmayın ama Google amca bazı alan adlarına güvenmemekte.

-pandalariuzmeyin.blogspot.com
-pandalarisevin.tumblr.com
-pandalarcandir.wordpress.com
-pandalarbirtanedir.tr.gg

Örneğin yukarıdaki alan adlarının uzantılarından dolayı AdSense onayı almak için kılı kırk yarması gerekir. Çünkü bunlar birer alt alan adını temsil etmektedir. Oysa ki Google üst seviye alan adlarıyla çalışmayı sever. Bu alan adlarını almak içinde bir miktar para harcamanız gerekir. Eskiden oldukça ucuz olmasına karşın doların yükselmesinden dolayı fiyatlar oldukça yükseldi. Açıkçası Blogger ve blogum benim en büyük hobilerimden biri. Bu yüzden ben hiç çekinmeden alan adı satın alıp blogum için para harcayabilirim. Sonuçta hayatta ne kadar boş şeylere para veriyoruz değil mi? Eğer ki sizde hobinizi bir adım daha ileri taşımak isterseniz alan adı satın almalısınız. 

-pandalaruzulurmu.com
-pandalarisevin.net
-pandalarcandir.org

AdSense sisteminden kazanç sağlayacağınız bir web site açmak istiyorsanız alan adı satın alırken; 

 • Telif haklarına aykırı alan adlarını satın almayın.
 • Hack, download, indir, argo, küfür ve cinsel içerikli kelimeler kullanmayın.

İçerik Sayısı

Bu konuda ortak bir fikir ve net bir cevap yok. Blogunda 15 içerikle onay alanlar da var 400 içerikle red alanlarda... Benim tavsiyem en az 500 kelimeden oluşan 20 özgün içerik yayınlamadan başvuru yapmamanız.

İçerik Kalitesi

Google insanların iyiliği için çalışmayı prensip haline getirmiş ve sunduğu her hizmette kullanıcılarından aynı amaca hizmet etmesini istemektedir. İçerikleriniz özgün olmalı! Kopyala yapıştır yapmamalısınız, kullanıcı dostu olmalısınız. Etkileşim oranı yüksek içerikler yazmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca; film ve dizi siteleri gibi telif haklarına aykırı içerikler, müstehcen içerikler ve tüm yasadışı içerikler AdSense'nin kırmızı çizgisidir. Bu tarz içerik barından bloglar ya da siteler onay alamaz. İçerik kalitesi kadar önemli olan bir şey varsa o da düzenli içerik girmektir.

Tasarım

Her zaman söylerim şatafatlı tasarımlara kanmayın diye... Dinleyen kim? Ulan sakalım da yok köseyim birde. AdSense onayı almak için tasarımınızın kaliteli olması yetmez. Kullandığınız temanın; kullanıcı dostu olması gerekmektedir. İçeriklerinizi, yazılarınızı ve kelimelerinizi ön plana çıkaracak temalar tercih etmeniz ve okurlarınıza kolaylık sağlamanız önemlidir. Ayrıca çalıntı tasarımlar yerine orijinal ve profesyonel temaları tercih edin.

Google’a Kayıt Olmak

Siz birini tanımadan ortak olur musunuz? Google önce bir sizi tanısın. Google'da arama yapıldığında blogunuz bir gözüksün. Yani AdSense başvurmadan önce blogunuzu mutlaka Google'a kayıt ettirmeli ve Google'ın blogunuzu indexlemesini beklemeniz gerekmektedir.

Google Analytics Kullanmak

Google analytics google tarafından sunulan, blogunuz hakkında detaylı istatistik sağlayan ve bir blog yazarı için olmazsa olmazlardan olan muhteşem bir araçtır. Google analytics, blogunuzun daha iyi yerlere gelmesi için katkı sağlayacak, dolayısı ile google adsense başvurunuzun onaylanma şansını yükseltecektir.

Blogunuza Google Analytics kodunu eklemek ve kullanmaya başlamak oldukça basit. Blogger diğer ayarlar sekmesinden gerekli düzenlemeleri yaparak bir dakika içinde Google Analytics kullanmaya başlayabilirsiniz. Detaylı olarak "Blogger Diğer Ayarlar" başlık yazımda anlatmıştım.

Diğer Reklamları Kaldırın

Google Adsense’e  kullanıcılarının sadece kendi reklamlarını kullanmasını istiyor. Yani eğer blogunuzda başka bir firmanın reklamı varsa, kaldırmanız gerekiyor.  Çünkü blogunuzda başka bir firmanın reklamları varsa AdSense kıskançlık yapabiliyor.

Ziyaretçi Sayısı

Unutmayın koskoca Google ile iş yapacaksınız... Google zamanını boşa harcamak istemez. Ayrıca gelecek vaat ediyor olsanız bile umursamaz. Gelecekte gelir nasıl olsa der. Bu sebeple başvuru yapmadan önce blogunuzu her gün günde en az 100 kişinin ziyaret ettiğine emin olun.

Blogunuzun Yaşı

Google AdSense’ye başvurduğunuz zaman blogunuzun yaşına dikkat etmeniz gerekiyor. AdSense önceleri önem vermese de internette Asya kökenli siteler çoğalınca bir süre belirlemek zorunda kaldı. Yeni kuralına göre, onay alabilmek için sitenizin yaşı en az 6 ay olmalıdır.

Site Hızı

Google baba, son yıllarda hız konusuna fena halde takmış durumda! Gerek masaüstü, gerek mobil cihazlarda siteler hiper hızla açılsın istiyor. Başvuru yapmadan önce blogunuzun yüklenmesini yavaşlatan öğeleri kaldırmanız faydalı olacaktır.

Ufak Notlar

Yukarıdaki bilgiler dışında AdSense onayı almak için aşağıdaki maddelerede dikkat edin.
-Eğer birden çok blog ya da websiteniz varsa en iyi diyebileceğinizle başvurun.
-Adsense’e başvururken gerçek kimliğiniz ve gerçek bilgilerinizle başvurun.
-Telif hakkı olan resimleri kullanmayın, kullansanız bile kaynağını belirtin.
-Adsense programına katılmak için 18 yaşınızın üzerinde olmanız gerekli. 
-Blogunuza ücretli trafik sağladıktan sonra AdSense’e başvurmayın, bu gerçekten kötü bir izlenim bırakabilir.
-Blogunuzda bulunan kırık linkleri kontrol edin ve onları düzeltin.
-Blogunuzda açılır pencere (popup) varsa kaldırmanız gerekiyor. Google okuyucunun hoşuna gitmeyen bu tarz yöntemleri tasvip etmez.

Son Kontroller

Başvuru yapmadan önce sitenizde (+18) metin, resim veya video olmamasına dikkat edin. Ayrıca yukarıda bahsettiğim gibi blogunuzda kopya içerik bulundurmayın. Unutmadan birde şunu hatırlatayım, başvuru yapmadan önce reklam alanlarınızı aktifleştirin böylece AdSense reklamlarının nerede yayınlanacağı hakkında bilgi sahibi olmuş olsun. Bir sayfada en fazla 3 ya da 4 reklam alanı bulunsun. Fazlası size de okuyana da zarar.

Dipnot: Son olarak AdSense başvurunuz kabul edilince seviçle havalara uçucaksınız ve hemen blogunuza reklamlarınızı yerleştireceksiniz. Fakat bazen reklamlar blogunuzda gözükmez, endişelenmeyin zaten büyük sınavı geçtiniz. Bazen blogunuzda reklamların görünmesi birkaç gün sürebilir.

Son yıllarda Google AdSense, internetin her platformuna (forumlar, bloglar, web siteleri ve video izleme siteleri) egemen oldu. Ayrıca benim pek inanmadığım Google AdSense ile sadece evden çalışarak müthiş paralar kazanan insanların hikayeleri her yerde...

Ademoğlu internetten para kazanmayı çok sevdi. Para kazanmak için en rahat yöntemin internet olduğuna kendini ikna etti.

Google AdSense'ye Başvurmadan Önce Ne Yapmalıyım?

Tekrar Hatırlatmak İstiyorum!

AdSense'de başarının anahtarı ya da çok para kazanmanın yöntemi, yüksek talep gören anahtar kelimeler kullanmak ve yüksek trafik alan yazılarınıza reklamlar yerleştirmektir. Ben bu noktada karşı çıkıyorum. Yüksek trafik için belirli anahtar kelimeler üzerine yazılar yazmak hem de sırf para için... Bana kalırsa, yazma yeteneğinizi körelticektir ve yavaş yavaş okurlarınızın sizi terk etmesine sebep olacaktır.

Gözlemlerime göre AdSense Türk kullanıcılarını oldukça uğraştırıyor. Tabi bunun sebebi bir çok kurnaz arkadaşın sistemi kandırmaya yönelik girişimlerde bulunması olabilir. AdSense bölgeleri içinde Türkiye en zor onay alınan coğrafyadır. Ayrıca onay aldıktan sonra dahi çeşitli problemler bulunmaktadır. Bu problemler ve daha bir çok konuda "AdSense" kategorisi altında yazılar yayınlayacağım.

Başvurunuz Reddelirse Ne Yapmanız Gerekiyor?

Buraya kadar anlattığım her şeyi yapmanıza rağmen AdSense tarafından blogunuza onay verilmediyse üzülmenize hiç gerek yok ve bu dünyanın sonu değil. Ayrıca yukarıda bahsettiğim bir takım durumlara da (şikayetlere) dikkat edin. AdSense reklam alabileceğiniz tek sistem değil! Eğer beklediğiniz mektupta (gelen e-postada) reddedildiğiniz yazıyorsa bunun sebebini de açıklamalarda size gönderirler. Sakin olun ve blogunuzdaki sorunları düzelterek tekrar başvuru yapın.

AdSense Nasıl Çalışır?

Bunu terimler kullanarak anlatmak oldukça zor. Hadi örnekleyelim. Şimdi diyelim ki panda firması "blogger" aramalarında ve ilgili içerikte gözükmesini istiyor. Google'a reklamına her tıklanıldığında 1 TL ve her görüntülenmeye 0,001 TL vereceğini bildirsin. Ben AdSense kayıt oldum ve onayımı aldım diyelim. Blogumda "Blogger" hakkında bolca içerik bulunmasından dolayı panda firmasının reklamları blogumda gözükecektir. Benim blogumu ziyaret eden ziyaretçiler reklama tıkladığında panda firmasının Google'a verdiği ücretin bir kısmı mesela 75 kuruşu benim hesabıma aktarılır ve 25 kuruş Google amcada kalır. Yani anlayacağınız; reklam veren firma, google ve reklam yayınlayan bloglar şeklinde üç taraflı bir sistemden bahsediyorum. Üç taraf da kazançlı çıkıyor bu sistemde! 

AdSense Yayıncısı Olmak Neden Önemlidir?

Neden bu kadar kafasına takıyor insanlar? Ah ulan ademoğlu! Bildiğiniz gibi AdSense onayı almak oldukça zor. Zor olmasından dolayıda insanlar AdSense reklamlarının yer aldığı blogları ya da siteleri daha güvenli ve kaliteli buluyor.

Komplo Teorisi: Kıçımdan bildiriyorum! Şimdi yukarıda AdSense'nin çalışma prensibini anlattım. Bu sistemde Google'ın daha fazla para kazanması için reklamların yayıncılık görevini üstlenen blogların ya da websitelerin doğru orantılı olarak daha fazla ziyaretçiye ulaşması lazım. O zaman google amca AdSense reklamları yayınlayan blogları arama motorunda daha üst sıralara çıkartırsa kazancı artacaktır... Bu anlattığımın ispatlanması imkansız, ben bile tam olarak inanıyor sayılmam fakat yinede yazmak istedim.

Evet bir güzel yazının daha sonuna geldik!

-Blogum AdSense için uygun mu?
-Google AdSense gereksinimleri nelerdir?
-Google AdSense neden başvurumu reddetti?
-Google AdSense'ye Başvurmadan Önce Ne Yapmalıyım?

Bu yazımın içerisinde yukarıdaki soruların cevaplarını yanıtladım. Ayrıca daha önce AdSense başvurusu yapıp onay alamadıysanız nerede hata yaptığınızı öğrenmek için gereken her şey bu başlık altında mevcuttur.

AdSense onayı almanın çok zor olduğunun farkındayım zira başvuruların %96'sı reddediliyor. Blogunuzdan para kazanmayı çok istediğinizi biliyorum ama önceliğiniz bu olmasın! Önceliğiniz blogunuzu geliştirmek ve daha kaliteli hale getirmek olmalı. Hal böyle olunca AdSense onayı için uğraşmanıza zaten gerek kalmayacaktır. Umarım bu yazımın size faydası olur ve AdSense başvurunuz onaylanır. Hem bu sayede AdSense'nin ne kadar az kazandırdığını kendiniz gözlemleyebilirsiniz. AdSense başvurusu ile ilgili tecrübelerinizi ve başvuru sonuçlarınızı yorum bölümünden paylaşırsanız sevinirim. Bu sayede sizde bu güzel içeriğin gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz!

4 Yorum

Yorum Kuralları:
Reklam, tanıtım, küfür, hakaret ve sadece anahtar kelimeler içeren yorumlar yasaktır.

Hatırlatma:
Bloguma destek olmak adına yazıya olumlu ya da olumsuz yorum bırakabilirsiniz.
Yorumlarınız benim için çok değerli ve kısa süre içerisinde mutlaka cevaplıyorum!

Üyeliğiniz olmasa bile anonim profil seçeneğini kullanarak yorum yapabilirsiniz. 1. Ne zamandır AdSense hakkında makaleler okuyorum fakat bu kadar detaylı yazanı ilk defa görüyorum. AdSense'ye başvuracaklar için harika bir yazı olmuş, teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 2. Kişisel blogumu 10 Ocak 2020 tarihinde açtım.

  -İlk başvurumu 28 Ocak 2020'de yaptım ve "Yapım Aşamasında" şeklinde bir sebeple reddedildim.
  -İkinci Başvurumu 4 Şubat 2020'de yaptım ve "Şablon Sayfa" şeklinde bir sebeple yine reddedildim.
  -Üçüncü başvurumu ise Mart ayında gerçekleştireceğim ve büyük ihtimalle kabul edileceğini düşünüyorum.

  Neden mi? Çünkü genel anlamda blogumu geliştirdiğimi ve şartları karşıladığımı düşünüyorum.

  YanıtlayınSil
 3. hayırlısı diyelim. blogunu(zu) bir başka bloga yaptığın(ız) yorumlarda,,,,, ,,,,,, ,,,

  amaaan hocam resmiyeti kaldıralım..
  bir blogda yapılan yorumda bakalım kimler var diyerek rast gele tıklama sonucu piyangodan bu sayfalar çıktı.. hehe.. ama iyi de oldu.. keşfetmek iyidir..
  başarılar kolay gele..

  YanıtlayınSil