Başlangıç (Inception)

Filmin Konusu (Kısa Özeti):

Dom Cobb, insanların rüya gördüğü anlarda bilinçaltında oluşan sırlarına ulaşıp onları çalabilen bir adamdır. Tabi ki de her yeteneğin yanında getirdiği zorluklar var... Mesela Başlangıç filminde Cobb'un yeteneği, onu kurumsal bir casusa ve yetenekli bir hırsıza dönüştürecektir... Ancak aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği her şeyin mahvolmasına sebep olmuştur. Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak son bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş! Tabi eğer imkansız başlangıcı tamamlayabilirse... 

Soygun yerine son şansında Cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadırlar. Görevleri; bir fikri çalmak değil, başka bir fikri yerleştirmektir. Ama ne yapılan planlar ne de uzmanlıkları, onları tehlikeli düşmanlarına karşı hazırlıklı kılabilir. Bu, gelişini sadece Cobb’un görebildiği bir düşmandır... Başlangıç filmi sinemaya girmesinin üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen mutlaka izlenilmesi gereken etkileyici bilim kurgu filmleri listesinde ilk sıralarda yer almaktadır.


Başlangıç (Inception)

Düşüncelerim:

Vizyona girmesinin üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen halen daha orijinalliğini koruyan Başlangıç, sinemanın sınırsız bir hayal gücü yeteneğine sahip olduğunu izleyenlere hatırlatmaya devam ediyor. Başlangıç; yaratıcılığı, özgünlüğü, evrenselliği ve hayret uyandırıcı özellikleriyle yüz yıl geçse de unutulmayacak filmler arasında yer alıyor. Biliyorum bir çoğunuz zaten bu filmi izlediniz ve "Ne anlatıyorsun dayı, Başlangıç filmini izleyipte beğenmeyen kaldı mı?" şeklinde söyleniyorsunuz. Haklısınız! Bu sinema şaheserini tasvir edebilmem imkansız... Amma velakin ben yinede bu pazar filmi tekrar izledim ve üzerine henüz duygularım tazeyken yazmak istedim. Başlangıç filmi, Christopher Nolan'ın teknik ile anlatım bakımından en başarılı filmlerinden biri. Tabi filmin sevilmesinin en büyük sebeplerinden biri konusu. Düşünsel labirent yaratmak bu zamana kadar hangi filme konu olabildi ki?

Konusu ve senaryosu ne kadar harika olursa olsun filmin izleyenin hiçbir zaman odağını kaybettirmeyen yapısı gerçekten bir ustalık işi...


Başlangıç (Inception)

Spoiler olmadan film hakkındaki düşüncelerimi belirtmek istiyorum. Peki o zaman ne söyleyebilirim? İlk olarak bilmeniz gerekiyor ki Başlangıç filmi, izleyenlerine görsel bir ziyafet sunuyor. Halen daha bilim-kurgu klasiklerine taş çıkartacak  özel efektlere sahip. Şimdi düşünüyorum da 2010 yılında gerçekten çitayı baya bir yükseltmiş.  Bu arada bu anlatımımdan kaynaklı filmin sıkıcı olduğunu vesaire düşünmeyin. Başlangıç, belki de en eğlenceli ve nefes kesen aksiyon unsurlarını da içinde barındırıyor. 

Christopher Nolan'ın Başlangıç'ın senaryosunu yazması on yıl sürmüş. Senaryo, çekim kalitesi kadar oyuncularda çok önemli. Başlangıç filmi oyuncu seçimlerini harika yapmış.

Leonardo DiCaprio, gerçekliğin kontrolünü kaybetmeye başlayan Cobb rolünün hakkını vermiş.
Marion Cotillard, Cobb'un esrarengiz ve öfke dolu eşi Mal rolü ile filmin duygusal yapısını oluşturuyor. 


Başlangıç (Inception)

Eleştirilerim:

Öncelikle şunu bilmelisiniz, çok katmanlı bir hikaye var karşınızda… Sakın öyle filmi izlerken dalıp gitmeyin, detaylara odaklanın ve her kareye dikkat edin. Katmanlar arasında her şey değişken… İnsanları en zayıf anında, yani rüyalarında yakalayıp, en derin fikirlerini çalan, yeni nesil bir hırsız var filmde. Fakat bu kez istenilen çalması değil! Bir fikrin bir insanın zihninin derinlerine yerleştirilmesi… İtiraf etmeliyim ki filmin konusu gerçekten orijinal. Her ne kadar bir bilim kurgu filmi de olsa içerisinde barındığı aksiyon sahneleri, hızlı akan senaryosu ve sinemanın müthiş görsel gücünün tüm heybetiyle kullanılması gibi sebeplerden dolayı aksiyon filmlerine taş çıkartacak türden bir yapıt...


Başlangıç (Inception)

Inception, Türkçe’ye her ne kadar "Başlangıç" olarak çevrilmiş olsa da asıl anlamı olarak ”fikir aşılama” manasına gelmektedir. Filmin, insanların beynine bir fikri yerleştirmenin mümkün olduğu bir dünyada geçtiği düşünülürse güzel bir seçim olmuş. Ama "Başlangıç" olarak çevrilmesi çokta kötü durmamış açıkçası. 
Bu noktadan sonrası spoiler içerebilir! Filmi izledikten sonra okumanız tavsiye edilir.
Ayrıca filmin en önemli unsurlarından biri de müzikleri… İşte tam burada; Hans Zimmer devreye giriyor. Rain Man, Gladiator, The Rock, Mission: Impossible II, Hannibal, Pearl Harbor, Thelma And Louise: The Last Journey, The Da Vinci Code ve Sherlock Holmes gibi filmlerin müzikleri de onun elinden çıkma... Bir müzik devinden bahsediyorum. Zimmer Başlangıç filminde; hem filmin temposuna ayak uyduran, tabiri caizse sizi hop oturup hop kaldıran, hem de filmin dramatik yapısına eşlik edebilen harika bir müziğe imza atmış…

Tam bir beyin fırtınası…

Başlangıç (Inception)

Filmin Künyesi:

 • Filmin adı: Başlangıç (Inception)
 • IMDb puanı: 8.8
 • Filmin uzunluğu: 2 saat 28 dakika
 • Yönetmen: Christopher Nolan
 • Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Tom Hardy, Marion Cotillard ve Ken Watanabe 
 • Filmin türü: Aksiyon, macera ve bilim kurgu
 • Filmin vizyon tarihi: 30 Temmuz 2010

Başlangıç (Inception)

Aklımda Kalanlar:

*Filmin baş karakterleri; Dom, Robert, Eames, Arthur, Mal ve Saito’nun ilk harflerinden "Dreams" yani rüyalar kelimesi oluşmaktadır. Eğer Peter, Ariadne ve Yusuf’u da eklerseniz "Dreams Pay" oluşur. İnanılmaz derecede güzel bir ayrıntı değil mi?

*Dom Cobb’un hikâyedeki asıl meselesi eve dönmekti. Dom, Slav dillerinin çoğunda da ev anlamına gelmektedir.

*Filmin sonunda topaç dönmeye devam ediyor mu sorusunu tartışmaya dahi gerek yok! Filmi 1080p 60fps şekilde izleyip son sahneyi yavaşlatarak izlediğimde topacın yavaşladığını ve sallandığını net şekilde görebiliyorum yani sahne bir iki saniye daha uzun sürseydi topacın düştüğünü net şekilde görebilecektik. Bana göre Cobb son işini başarıyla yaptı ve mutluluğa ulaştı...

Not: Filmin vizyona girmesinin sekiz yıl ardından... Filmde Cobb karakterinin kayınpederi Miles’ı canlandıran aktör Michael Caine bir gün gidip Nolan’a "Neyin rüya, neyin gerçek olduğunu nasıl anlayabilirim" şeklinde soruyor. Nolan da cevap olarak “Senin olduğun hiçbir sahne rüya değil” diyor. Son sahnede topacı çevirip çocuklarına sarılmaya gittiği esnada Caine görünüyor.

*Arthur'un, Saito'yu ikna etmek için "Filleri düşünme" dediği sahnede, George Lakoff’un "Bir Fili Düşünme" adlı ünlü kavramsal anlam bilim kitabına gönderme yapılması da güzel bir detaydı.

*Cobb'un Ariabne'ye "çözmesi 2 dakika sürecek bir labirent çizmek için 1 dakikan var" şeklinde bir mülakat yapması çok hoştu.

*Cobb'un Fischer'e fikir aşılamak için negatif duygu seçilmesine karşı çıkıp "Bence pozitif duygular daima negatif duygulardan baskındır" şeklinde düşüncesini savunması da güzel bir ayrıntıydı.

*Rüyadayken gördüklerimiz bize gerçek gibi gelir. Ancak uyandığımızda bir tuhaflık olduğunu fark etmemize ve asla rüyanın başını hatırlayamıyor olmamıza güzel atıfta bulunulmuş.

*Ve son olarak bu filmde turistlere yer yok...


Başlangıç (Inception)


Son Sözler:

Belli belirsiz, tedirgin edici bir gerçeklik; bir görev, bir sözleşme, bir hedef, bir rüya, bir rüya daha ve nihai bir rüya derken, onun da altına inen bir başka rüya… Sonra her şey tekrar, o belli belirsiz gerçekliğe geri dönüyor. Özellikle son sahne, 2010’dan beri hep bir tartışma konusu oldu. Pek çok kişi hiçbir şey anlamadığından yakındı. Inception, senaryo bakımından olduğu kadar görsellik açısından da çok iyi. Özellikle rüyalardaki dünyaların o yapay hâlleri çok iyi yansıtılıyor. İnsanın sahiden içi kıpır kıpır oluyor izlerken. Ayrıca oyuncuların performansı da takdire şayan. Filmdeki hiçbir şey boşa değil. Tüm repliklerin, neredeyse tüm detayların bir anlamı var. Örneğin ilk sahnelerdeki ayakkabı detayı, ilerleyen sahnelerde çok çarpıcı bir hatıraya dönüşüyor. Bazı replikler insanın derin duygular hissetmesine neden oluyor. Filmde ara ara, Dom ve Mal karakterleri arasında değiş tokuş yapan o malum dizeler mesela, “bir tren bekliyorsun…” Inception’ın kalitesi de biraz burada. Mizah, drama ve daha pek çok unsur bakımından son derece dengeli. Tüm sinemaseverlerin izlemesi gereken bir başyapıt olduğunu düşünüyorum. Hâlâ izlemeyen kaldıysa çok düşünmeden hemen izlemesini tavsiye ederim.


Fragman:


Filme Puanım:

4.5/5

4 Yorum

Yorum Kuralları:
Reklam, tanıtım, küfür, hakaret ve sadece anahtar kelimeler içeren yorumlar yasaktır.

Hatırlatma:
Bloguma destek olmak adına yazıya olumlu ya da olumsuz yorum bırakabilirsiniz.
Yorumlarınız benim için çok değerli ve kısa süre içerisinde mutlaka cevaplıyorum!

Üyeliğiniz olmasa bile anonim profil seçeneğini kullanarak yorum yapabilirsiniz. 1. Yıl olmuş 2020, hala izlemeyen varsa çok şey kaçırmış demektir...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın, kesinlikle izlenmesi gereken filmler arasında yer alıyor. Yorumun için teşekkürler!

   Sil
 2. Filmi bu hafta tekrar izledim. Açıkçası filmin teknik kısımları bir yana konusu uzun yıllar insanların ağzında kalacak türden. Yazı için de teşekkürler.

  YanıtlayınSil