Blogger Diğer Ayarlar

Sevgili okurlarım ve kendim için, ücretsiz blog açma servisi  olan Blogger'ın ayarlarını incelemeye devam ediyoruz. Bugün Blogger menüsünde yer alan "Ayarlar" bölümününde bulunan "Diğer" sekmesine göz atacağız. Diğer sekmesinde yer alan; içeriği içe aktarma, içeriği yedekleme, blogunuzdaki videoları yönetme, blogunuzu silme, site içerik takibi, yetişkinlere özel içerik ayarı ve google analytics kimliğinizi blogunuza eklemeyi anlatacağım.

Blogger Diğer Ayarlar

Diyelim ki melhuzat.blog adresindeki blogumu tüm içeriği dahil olmakla beraber pandalarisevin.com adresli yeni bir blogger hesabına taşımak istiyorum. İşte bunun için İçeriği İçe Aktar ve İçeriği Yedekle adı verilen işlemleri yapmam gerekir. 

İçeriği İçe Aktar
Sırasıyla 1,2 ve 3 numaralı kırmızı alanlarda belirtilen linklere tıklayarak istediğiniz içeriği içe aktarabilirsiniz. Eğer daha önceden yazdığınız blogun içeriğinin yedeğini aldıysanız farklı bir bloga aynı içeriği yükleyebilirsiniz. Yani İçeriği İçe Aktar butonu blogunuza başka bir sitenin içeriğini yüklemeniz konusunda size yardımcı olur.

İçeriği Yedekle
Sırasıyla 1,2 ve 4 numaralı kırmızı alanlarda belirtilen linklere tıklayarak içeriğinizi yedekleyebilirsiniz. Blogger altyapısıyla oluşturduğunuz blogunuzu başka bir barındırıcıya taşımak istiyorsanız bu işlemi İçeriği Yedekle butonuyla yapabilirsiniz. Blogunuzun yedeğini sık sık alın. İleride Wordpress gibi sistemlere geçerseniz içeriklerinizi aktarmanızda size fayda sağlayacaktır. Yok ben Blogger'dan memnunum diyorsanız yine de içeriklerinizin yedeğini mutlaka alın. Belki başka bir blog açtığınızda içeriklerinizi yeni blogunuza aktarmak istersiniz. İşin özü haftada bir de olsa blogun yedeğini almak... Blogunuzun yedeği bilgisayarınıza .xml dosyası şeklinde indirilecektir. 

Blogger içeriği içe aktarma ve yedekleme özelliği, kendi blogunuzdaki içeriklerinizin herhangi bir sebeple silinmesi durumunda hızlı şekilde tekrar eklenmesi amacıyla da kullanılabilir. 

Videoları Yönet
Blogunuza yüklediğiniz videoları kontrol etmek veya denetlemek isterseniz kullanacağınız buton.

Blogu Silme
Bu iş şakaya gelmez! Kesin olarak blogunuzu silmeye karar vermediğiniz müddetçe bu linkten uzak durmanızı tavsiye ederim. Eğer blogunuzu silmeye gerçekten karar verdiyseniz 6 numaralı alanda belirtilen "Blogu Sil" linkine tıklayabilirsiniz. Oldukça basit bir işlem. Blogu sil seçeneğine tıkladığınızda karşınıza bir pencere çıkacak, burada tekrar blogu yedeklemek isteyip istemediğinizi hatırlatılıyor siz "Bu Blogu Sil" butonuna tıkladığınızda silme işleminiz gerçekleşmiş olacaktır.

*90 gün içerisinde blogunuzu tekrar açabilirsiniz. 90 gün geçtikten sonra blogu artık geri getiremez, aynı isim ile başka bir blog açamazsınız.

Silinen Blogu 90 Gün İçinde Geri Almak İsterseniz
Blogger kontrol panelinde sol tarafta yer alan menüde bulunan "Silinen blog’lar" seçeneğine tıklayacak ve sonrasında "Silme işlemini geri al" butonuyla blogunuzu geri alabilirsiniz.

Site İçerik Takibi
7, 8, 9 ve 10 numaralı alanlarda belirttiğim site içerik takibi bölümünde yer alan seçenekler ne anlama geliyor? 

-Blog İçerik Takibine İzin Ver:
Tüm seçeneğini seçerseniz, takipçileriniz yeni yazılarınızın tamamını RSS okuyucularında görebilirler.
Kısa seçeneğini seçerseniz yazınızın yaklaşık 400 karakterlik bir bölümünü görebilirler.
Atlama Aralığına Kadar derseniz de more tagıyla oluşturulan devamını oku yazısından öncesini görebilirler.
-Kayıt İçerik Takibi Yeniden Yönlendirme URL'si:
Bu kutucuğa örneğin http://feeds.feedburner.com/Melhuzat gibi Feedburner adresinizi yazın. Böylece Internet Explorer gibi RSS okuma özellliği olan bazı tarayıcılar beslemelerinize feedburner adresinden hızlı bir şekilde ulaşacaklardır.
-Kayıt İçerik Takibi Altbilgisi:
Buraya yazacaklarınız tüm blog yazılarınızın sonunda sadece RSS yayınlarında gözükecektir. Burayı ister boş bırakın isterseniz paylaşım butonlarınızı veya reklamlarınızı ekleyin.
-Başlık Bağlantılarını ve Ek Bağlantıları Etkinleştir:
Yayın düzenleyicisine başlık bağlantısı ve ek bağlantı seçeneklerini eklemenize olanak sağlar. Başlık bağlantıları yayınınızın başlığı için özel bir URL ayarlamanıza olanak tanır. Ek bağlantılar ise yayınlarınızda, RSS ve Atom gibi özet akışlarda oynatılabilecek podcast'ler, MP3'ler ve başka içerik oluşturmak için kullanılır. RSS sistemi çok kullanılmadığı için ben bu kısmı etkinleştirmedim.

Blogger Diğer Ayarlar

Yetişkinlere Özel (+18) İçerik
Çıplaklık veya cinsellik içeren resimler veya videolar da dahil olmak üzere Blogger'da yetişkinlere özel (18+) içeriklere izin veriliyor. Blogunuzda yetişkinlere özel (18+) içerik varsa lütfen Blogger ayarlarınızdan "Yetişkinlere Özel (18+) İçerik mi?" sorusunu "Evet" olarak işaretleyin. Cinsel içerik yayınlayan blog sahipleri işaretlemediği takdirde Google tarafından blogları "yetişkinlere özel (18+) içerik" olarak işaretlenecektir. Blog sahibi içeriğinin (18+) olmasına rağmen bu seçeneği hayır olarak işaretlemeye devam ederse blogunun kapatılması söz konusu olabilir.

Blogger Google Analytics

 Blogger Google Analytics
Blogunuza Google Analytics Web Mülkü Kimliğinizi Ekleme
Blogger'a google analytics'i kimliğinizi eklemek oldukça basit. 
0- Öncelikle analtytics'e girin.
1- Sol menüden "Yönetici" bölümüne tıklayın. 
2- "Mülk Ayarları" bölümünde "İzleme Bilgileri" sekmesine tıklayın.
3- Açılan menüde "İzleme Kodu" yazan bölüme tıklayın.
4- Karşınıza çıkan ekranda İzleme Kimliğiniz yer almaktadır.

İzleme kimliğiniz "UA-15xxxx2-1" şeklindedir. Bu kodu Blogger panelinize girip, ayarlar - diğer bölümünde yer alan "Analytics web mülkü kimliği kimliği" yazan yere kopyalayıp yapıştırın ardından kaydedin. İşte bu kadar artık blogunuza ait istatistikleri Google Analytics kullanarak takip edebilirsiniz.

Evet, Blogger "Ayarlar" bölümünde yer alan "Diğer" sekmesini irdeledik. Neleri düzenlememiz ve nasıl eklememiz gerektiğine dair ufak bilgilere yer verdiğim kısa bir yazı oldu. Mümkün mertebe kısa ve açıklayıcı olmaya çalışıyorum çünkü Blog açmak isteyip de bu bilgileri öğrenmek isteyen okurlarımın sıkılmasını istemiyorum. Ayrıca konuyu zaten bilen arkadaşların gözünden kaçırdığı detayları yakalayabilmişsem ne mutlu bana. Umuyorum ki blogunuz ile başarılı ve mutlu olursunuz, hoşça kalın...

2 Yorum

Yorum Kuralları:
Reklam, tanıtım, küfür, hakaret ve sadece anahtar kelimeler içeren yorumlar yasaktır.

Hatırlatma:
Bloguma destek olmak adına yazıya olumlu ya da olumsuz yorum bırakabilirsiniz.
Yorumlarınız benim için çok değerli ve kısa süre içerisinde mutlaka cevaplıyorum!

Üyeliğiniz olmasa bile anonim profil seçeneğini kullanarak yorum yapabilirsiniz.  1. Güzel yazınız ve bloggerlara olan desteğiniz için teşekkürler. Sayenizde yepyeni şeyler öğrenmiş olduk.

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. İşinize yaradıysa ne mutlu bana! Ben teşekkür eder, iyi günler dilerim.

      Sil