Blogger

Blogger, gerçekten de kullanması tamamiyle ücretsiz bir sistem olmasına rağmen harika bir işlevselliğe mevcut... Olsun o kadar, koskoca Google'ın bir servisi sonuçta. Amma ve lakin her ücretsiz blog açma servisinde olduğu gibi, Blogger sisteminin de bazı kuralları bulunmaktadır. 

Blogger Hizmet Şartları, Gizlilik ve İçerik PolitikasıResimde gördüğünüz bölüm Bloggere giriş yaptığınızda sol tarafta bulunan menünün en altında yer alır. Evet ilk defa fark ediyor olabilirsiniz. Bir, iki ve üç numaralı alanlarla belirttiğim Hizmet Şartları, Gizlilik ve İçerik Politikası linklerinin hiç kullanılmayıp, görmezden gelindiğini tabi ki de biliyorum. Bende bu nedenle muhteşem üçlüyü sizler adına okudum ve Google'ın bize ne anlatmak istediğine dair biraz kafa yordum. Melhuzat isimli kişisel blogun yazarı olarak meraklı biri olduğum söylenebilir...
Genelde üşenip de okumadığımız yazılarda önemli konular bulunmaktadır.
1. Hizmet Şartları
Hizmet şartları kendi blogunuzu ilgilendiren herhangi bir bilgi içermiyor. Google ürünü kullanan herkesin kabul etmiş sayılacağı bazı kurallardan bahsediyor. Daha iyi anlamanız için, bu kuralların bazılarına değinmem gerekiyor.

 • Google ürünlerinin sunduğu hizmetlerin kötüye kullanılmasının yasak olduğu ve yasaların izin verdiği şekilde kullanılması gerektiğinden bahsediliyor.
 • Google ürünlerinde yer alan marka, logo, metin ya da görsellerin asla kullanılmaması vurgulanıyor.
 • Hizmetlerden doğabilecek sorunlarda Google'ın sorumluluk kabul etmediği/etmeyeceği belirtiliyor.
 • Google ürünlerinin sadece şirket tarafından değiştirilip kaldırılabileceği yer alıyor.
 • Hizmetlerdeki kullanıcı bilgilerinin güvenliğinin sağlandığı gibi konular anlatılıyor.

2. Gizlilik
Bu sayfada blogger arkadaşların kendi blogu için herhangi bir bilgi yer almamakta... Aslında daha çok Google'ın kendini sağlama alması amacıyla yazılmış. Kısa ve öz olarak bahsetmem gerekirse; çevrim içi veya çevrim dışıyken  Google yaptığımız her hareketten çeşitli bilgiler topladığını ve bunların insanlara fayda sağlamak amacıyla kullanıldığından bahsediyor. Örneğin youtube arama geçmişinizi sizden habersiz kaydediyor ve bu bilgiler youtube arama algoritmasını geliştirmek adına kullanılıyor.

 • Ufak bir hatırlatma: Pek inandırıcı gelmese de Google Chrome'u gizli modda kullanarak web'deki göz atma faaliyetlerimizi gizli bir şekilde yürütebileceğimizi açıkça belirtmişler.

Eğer bir blogunuz varsa ve kapanmamasını istiyorsanız içerik politikasını sizin de okumanızı tavsiye ederim. Bir çok kişi Google amcamızı sadece arama motoru olarak bilse de aslında Google, farklı alanlarda hizmet veren dev bir şirkettir. Şirket olarak politikalarından asla ödün vermez... Yani ben görmedim, aman abi kapatmayın siteyi, çocuklar evde aç şeklinde konuşmalara girme ihtimalleri yoktur.

İçerik politikasını okurken Google tarafından defalarca ifade özgürlüğüne vurgu yapıldığını gördüm. Sanki sistemin daha çok ifade özgürlüğünün sağlanabilmesi amacıyla açıldığına dair bir atıfta bulunuluyor gibi. Bahse konu ifade özgürlüğünün korunması ve devamlılığının sağlanabilmesi adına bir takım sınırlar koyulduğu açıkça belirtilmiş. Nedir bu sınırlar?

 • Tecavüz, ensest, pedofili, hayvanlara yönelik cinsel istismar veya nekrofili konularındaki resimler, videolar ya da metinler dahil olmak üzere yasa dışı cinsel içeriğe izin verilmiyor fakat Blogger sisteminde, para kazanmak amacı taşımadığınız ve (18+) içerik uyarısı bulundurduğunuz sürece pornografik yayın yapabiliyorsunuz. Bu bana oldukça ilginç gelmişti hala da öyle... 
 • Mahrem ve müstehcen resimlerinizi ya da videolarınızı sizin izniniz olmadan yayınlayan blogları bildirebilirsiniz. 
 • Nefret söylemi, şiddet, taciz ve tehdit konulu içerik yayınlayan blogların kaldırılacağı ve yasaklanacağı açık şekilde belirtilmiş. Bu noktada Google şirket olarak insanların iyiliği için çalıştıklarından bahsediyor ve bloggerlardan aynı amaçla içerik üretmeleri isteniyor.
 • Terör amaçlı ve terörizmle alakalı olan içeriklerin de kesinlikle yasak olduğu vurgulanıyor.
 • Telif hakkı ihlali yapan bloglarında işlem göreceği belirtiliyor. Açıkçası kendi emeklerinizle yazdığınız bir yazının başka bir blog tarafından aynen alınıp paylaşılması bir telif hakkı ihlalidir. İzniniz olmadan sizin içeriklerinizi yayınlayan ya da sizin adınızı kullanıp kimliğinize bürünmeye çalışan blogları bildirebilirsiniz.
 • Spam yaparak, kötü amaçlı yazılımlar ve virüsler kullanarak ya da okuyucunun izni olmadan yazılım yükleme girişiminde bulunarak okuyucuyu etkilemenin yasak olduğu belirtilmiş.
 • Ayrıca bloglarda; kişisel ve gizli bilgiler bulundurmak, yasa dışı etkinlikler düzenlemek, yasal düzenlemelere tabi mal ve hizmetleri satmaya çalışmak kesinlikle yasaktır.
 • Okurlar olarak bize çok iş düşüyor. Yukarıdaki maddelere uymayan blogları bildirebiliyoruz. Temiz bir internet için gördüğünüz yanlışları bildirmekten çekinmeyin.

O kadar sıraladık, yazdık... Peki Google ekibi yukarıdaki maddelere uyulmadığını ve içerik politikasının ihlal edildiğini anladığında neler yapıyor?

 • Yazarın kendi Blogger hesabına olan erişimini devre dışı bırakıyor yani blogger hesabınızı kapatıyor.
 • Yazarın kendi Google hesabına olan erişimini devre dışı bırakıyor yani Google hesabınızı komple kapatabiliyor.
 • Kullanıcıyı adli makamlara bildiriyor.

Türk milleti olarak asla küçük hatırlatıcıları, kuralları ve politikaları okumayız biliyorum fakat Blogger kullanarak blog açmayı düşünen arkadaşların bilmesinin fayda sağlayacağını mülahaza ettiğim için oturdum ve bir hafta sonu hepsini okuyup, araştırdım. Bloggerlar için önemli noktalara değinerek bu kısa yazıyı hazırladım. Umarım faydalı olmuştur, esenliklerle...

2 Yorum

Yorum Kuralları:
Reklam, tanıtım, küfür, hakaret ve sadece anahtar kelimeler içeren yorumlar yasaktır.

Hatırlatma:
Bloguma destek olmak adına yazıya olumlu ya da olumsuz yorum bırakabilirsiniz.
Yorumlarınız benim için çok değerli ve kısa süre içerisinde mutlaka cevaplıyorum!

Üyeliğiniz olmasa bile anonim profil seçeneğini kullanarak yorum yapabilirsiniz. 1. Blogger'a giriş yapıp blogum için uğraşırken gördüğüm ve sıkça gözüme çarpan linklerin ne olduğunu şimdi anladım... Kısa özet için teşekkürler!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Faydalı olabildiysem ne mutlu bana! Ben teşekkür ederim, iyi günler.

   Sil