Blogger Kullanıcı Ayarları

Blogger dersleri şeklinde tabir edebileceğim yazılarıma kaldığım yerden devam ediyorum. Blogger menüsünde yer alan "Ayarlar" bölümününde bulunan "Kullanıcı Ayarları" sekmesinin detaylarını inceliyoruz. Gelecek yazılarımda diğer ayarları da anlatmaya çalışacağım. Bu bölümde blogunuzun yazar profilini ve dilini düzenlemeyi anlatıp Blogger Taslak'ı kullanmaya nasıl geçiş yapabileceğinizden bahsedeceğim.

Blogger Kullanıcı Ayarları

Not: Resimleri blogger sistemine yeni başlamış ve konu hakkında henüz hiçbir bilgiye sahip olmayan okurlarım için ekliyorum. Bu sayede neyin nerede olduğunu daha rahat görebilmelerini umuyorum.

1. Blogunuzun ayarlarının yer aldığı menüyü açmak için tıklamanız gereken alan.
2. Bu sayfada anlatılacak olan "Kullanıcı Ayarları" bölümünü açmanızı sağlar.
3. Kullanıcı Profili seçeneğiyle blogger profilinizi oluşturabilir ve düzenleyebilirsiniz.
*Burada düzenleyeceğiniz profil, blogunuzda yazılarınızın altında ve diğer bloglara yorum yaptığınızda görünecektir.
4. Blogger Taslak'ı kullanmayı aktif etmek isterseniz kullanmanız gereken bölüm.
5. Blogunuzun dilini ve bölgesini "Türkçe / Türkiye" şeklinde düzenleyebileceğiniz ayar bölümü.

Şimdi 3, 4 ve 5 numaralı kırmızı alanlarda belirtilen ayarlara biraz daha yakından bakalım.

Kullanıcı Profili
Kullanıcı profiliniz; blogunuzun ana sayfasında, yazılarınızın altındaki yazar kısmında, sağ veya sol tarafta bulunan sidebar kısmında, bazen footer kısmında ve başka bloglara Blogger hesabınızla yorum yaptığınızda bir kısmının görüldüğü, kişisel olarak düzenlemeniz ve önem vermeniz gereken bir bölümdür. Yukarıda üç numaralı alanda belirtilen "Düzenle" yazısına tıkladığınızda Blogger Profilinizi düzenleyebileceğiniz bir sayfa açılır. 

Blogger Kullanıcı Profili

Benim kullanıcı profilim resimde gördüğünüz gibi görünmektedir. Nasıl bu hale getirdiğimi size yine resimlerden faydalanarak anlatmak istiyorum. Yukarıda bahsettiğim kullanıcı profilinin yanında bulunan "Düzenle" linkine tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki sayfa açılacaktır.

Blogger Kullanıcı Profili Düzenle   Blogger Kullanıcı Profili Düzenle  Blogger Kullanıcı Profili Düzenle   Blogger Kullanıcı Profili Düzenle   Blogger Kullanıcı Profili Düzenle

1. Herhangi bir bloga yorum yaptığınızda isminize tıklanılması durumunda profil bilgilerinizin herkese açık şekilde görünmesini sağlar.
2. Profilinize kayıtlı mail adresinizin herkes tarafından görünür kılar.
3. Burası en önemli noktalardan biri. Profilinize girildiği anda blogunuzun görülmesini istiyorsanız mutlaka düzenlemeniz gerekir. Sekiz, dokuz ve on numaralı adımlarda basit bir şekilde nasıl ekleyebileceğinizi anlattım.
4. İzlediğim siteleri göster seçeneğini kapalı tutmanızı öneriyorum. Çünkü blog okumaya başladıktan bir zaman sonra takip ettiğiniz blogların sayısı bil hayli artacaktır. Takip ettiğiniz blogların hepsinin profilinizde görünmesini isterseniz bu tiki işaretleyebilirsiniz.
5. Blogger'a kayıt olduğunuz mail adresi yer almaktadır.
6. Kayıt olduğunuz mail adresini değilde farklı bir mail adresi gözükmesini isterseniz kullanmanız gereken bölüm.
7. Kendi blogunuzda yazar adı kısmında ve başka bloglara yorum yaptığınızda adınızın gözüktüğü alan.
*Blogger yazar ismi nasıl değiştirilir sorusunun cevabı 7 numaralı alandadır.
8. Üç numaralı alanla belirtilen "Gösterilecek Blogları Seçin" seçeneğine tıkladıktan sonra açılan sayfada blogunuzun adının yanındaki kutucuğa tıklayıp kaydetmeniz yeterli olacaktır. Artık blogunuz profilinizde gözükecektir.
9. Seçtiğiniz blogun profilde gözükmesi için tıklamanız gereken kaydet butonu.
10. Profil düzenleme sayfasına geri dönmenizi sağlayan buton.
11. Profil resmi ekleyebileceğiniz bölüm.
12. Bu alana bir ses klibi urlsi ekleyerek okuyucularınıza selam verebilirsiniz.
13. İsteğinize bağlı olarak cinsiyetinizi seçebilirsiniz.
14. Anasayfa URL 'si yazan alana blog adresinizi yazarsanız, blogger profilinizde resminizin altında "web sayfam" isimli bir bağlantı şeklinde blogunuzu bir kere daha profilinize eklemiş olursunuz.
15. Beğendiğiniz ürünleri ekleyebileceğiniz bir istek listesi bölümü.
16. Yahoo, AOL, MSN, ICQ, Google Talk, Jabber, QQ ve IM hesabı olanların kullanıcı adını ekleyerek profillerine bağlantı oluşturabileceği bölüm.
*Ben boş şekilde bıraktım.
17, 18, 19, 20 ve 21. alanlarla işaretlenmiş bölümü istediğiniz gibi doldurabilirsiniz.
22, 23, 24, 25 ve 26. alanlarla işaretlenmiş bölüm size ait kişisel bir bölümdür. Kendi sevdiklerinize göre doldurabilirsiniz.
27. Profili kaydet butonuna tıklayarak yaptığınız güncellemeleri kaydedersiniz.

Evet kullanıcı profilini düzenlemeyi bitirdik. Şimdi bu profilin yazıların altında görünmesini nasıl sağlayabiliriz?

Blogger Yazar Profilini Etkinleştirmek İçin Yapılacak İşlemler
1. Blogger paneline giriş yapın.
2. Sırasıyla; Yerleşim, Blog kayıtları ve Düzenle seçeneklerine tıklayın.
3. Kayıtlar arasında, reklam göster sekmesinin hemen üst kısmında bulunan "Yazar Profilini Yayının Altında Göster" seçeneğini işaretleyin ve blogu kaydedin. Nerede olduğunu bulamayanlar tıklayarak resimden bakabilir.

Blogger Draft - Taslak nedir?
İlk resimde yer alan 4 numaralı alanı evet olarak seçerek Blogger Taslak özelliğini kullanmaya başlayabilirsiniz. Blogger kullanan kullanıcılar genellikle bloggerin artık standartlaşmış ve eskimiş yönetim panelini kullanırlar. Standart panelin artık çoğu kullanıcı için eskimiş olması ve ihtiyaçları karşılayamaması doğrultusunda Google tarafından yeni bir özellik devreye sokuldu. İşte bu yeni kullanım, Blogger Draft ya da Türkçesiyle Blogger Taslak özelliği.

Blogger Taslakta neler farklı? Öncelikle eski sisteme göre daha hızlı ve kullanışlı ayrıca yeni özelliklerin tamamını herkesten önce  Blogger Taslak'ı kullananlar görebiliyor. Birde elinizin altında ekstra eklentilere sahip oluyorsunuz. Özetle; Google'ın Blogger yönetim paneli arayüzünde yeni şeyler denediği, çeşitli yeni hizmetler sunduğu ve işlevsel bazı yeniliklere sahip olan Blogger Versiyon 2 sistemidir. Ben Blogger kullanıcısı olarak taslak modunu kullanıyor ve tavsiye ediyorum.

Blogger'da Kullandığınız Dil
blogger dil ayarları blogger dil ayarları
Blogger hesabınızda kullandığınız dil seçeneğini görüntülemek için 1 numaralı alanda bulunan linke tıklayabilirsiniz. Karşınıza çıkan ekranda Türkçe / Türkiye şeklinde varsayılan dil olarak seçili halde olması lazım. Eğer başka bir dil kullanmak isterseniz 3 numaralı kalem işaretine tıklayarak yeni bir dil seçebilirsin.

Blogger ayarlar bölümünün "Kullanıcı Ayarları" sekmesinde yer alan tüm detaylara değindik. Blogger kullanmayı bilmeyen arkadaşların gözü korkmasın... Oldukça basit bir sistem ayrıca Blogger kategorisinde blogunuzu nasıl yöneteceğinize dair yeni yazılar yayınlamaya devam edeceğim.

4 Yorum

Yorum Kuralları:
Reklam, tanıtım, küfür, hakaret ve sadece anahtar kelimeler içeren yorumlar yasaktır.

Hatırlatma:
Bloguma destek olmak adına yazıya olumlu ya da olumsuz yorum bırakabilirsiniz.
Yorumlarınız benim için çok değerli ve kısa süre içerisinde mutlaka cevaplıyorum!

Üyeliğiniz olmasa bile anonim profil seçeneğini kullanarak yorum yapabilirsiniz. 1. Ben Blogger'ı hep Draft özelliğiyle beraber kullanıyorum... Normaline göre daha rahat ve özgür.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Draft özelliğini bende kullanıyorum, yorumunuz için teşekkürler.

   Sil
 2. Bloguna google'de ilk bu yazı ile ulaştım. Adını daha önce duymamıştım. Güzel bir blog olmuş başarılı olmasını ve devamını dilerim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yeni açılan bir blog olarak henüz kimselere sesimizi duyuramadık fakat sizin gibi her gün yeni bir okurumuzu misafir ediyoruz. Güzel dilekleriniz ve yorumunuz için teşekkürler.

   Sil