Blogger Okuma Listesi
Blogger Okuma Listesi, sevdiğiniz veya takip ettiniz blogların son yazılarını Blogger paneli üzerinden kolaylıkla görebilmenizi sağlayan bir sistemdir. Blogger sol panelde en alt seçenekte bulunmaktadır.

Birden fazla blogu takip etmek oldukça zor... Sürekli olarak bloglara girip, yeni yazı var mı yok mu kontrolünü yapmak imkansız gibi bir şey. İşte okuma listesi bu noktada bizlere kolaylık sağlıyor. Okuma listenize bir blog eklediğinizde onu takip etmiş/abone olmuş oluyorsunuz. Okuma listenizdeki bloglardan herhangi biri yeni içerik yayınlandığında liste anlık olarak güncelleniyor. Bu arada okuma listesini kontrol etmek oldukça basit. Bir veya iki tık ile yeni bir blogu takip edebilir ya da takipten çıkarabilirsiniz. 

Okuma listesinde eskiden Google Reader seçeneğide mevcuttu fakat artık bu seçenek yok çünkü Google Reader kapatıldı. Ayrıca Blogger Buzz sekmesi otomatik olarak ekli halde ve kaldırılamaz durumdadır. Okuma listesinde bulunan Blogger Buzz sekmesinde, Bloggera gelen yeniliklerin duyurusu ile nasıl kullanılacağı hakkında kullanışlı bilgiler yer almaktadır. 

Son bir hatırlatma yapmak istiyorum. Okuma listesi özelliğiyle Blogger sistemini kullanmayan bloglarıda takip edebiliyorsunuz. Yani Wordpress altyapısı kullanan bloglarıda aynı şekilde okuma listenize ekleyebilirsiniz. Bu özelliği onu hepimiz için mükemmel hale getiriyor... 

Unutmayın: İyi bir blog yazarı olabilmek için iyi bir okuyucu olmak gerekir!

Aşağıda verdiğim resimlerdeki numaraların açıklamalarını okuyarak sizde okuma listenizi oluşturabilirsiniz. Nedir, ne işe yarar şeklindeki sorularınızın cevapları da yer almaktadır.

Not: Resimler yeni sekmede tam ekran olarak açılacaktır. CTRL(Control) tuşuna basarak aynı anda fare orta tuşunu yani scrollunuzu ileri geri hareket ettirerek resimleri büyütüp, küçültebilirsiniz.

Blogger Okuma Listesi   Blogger Okuma Listesi   Blogger Okuma Listesi   Blogger Okuma Listesi   Blogger Okuma Listesi

1. Okuma Listesi, Blogger sol menü içerisinde en alt sekmede yer alır.
2. Yeni bir blog takip etmek ve okuma listenize eklemek istiyorsanız tıklamanız gereken kalem işareti.
3. Okuma listesine eklediğiniz blogların yer aldığı bölüm. Aktif olarak takip ettiğiniz bloglar bu alanda yer alır ve herhangi birine tıklayarak sadece o blogun son yazılarını görüntüleyebilirsiniz.
4. Okuma listenize eklediğiniz blogların son paylaşımlarının yer aldığı özet akışı bölümü.
5. Yazar adı, blogun adı ve eklenme tarihinin yer aldığı bölümdür. Beş numaralı bölüme tıklarsanız takip ettiğiniz blogun anasayfasına yönlendirilirsiniz.
6. Okuma listenize eklediğiniz blogun son yaptığı paylaşımın adının yer aldığı bölüm.
7. Eğer iki numarada yer alan kalem işaretine tıklarsanız karşınıza çıkan sayfada "Ekle" butonuna basarak okuma listenize yeni bir blog eklemek için ilk adımı atabilirsiniz.
*İstediğiniz kadar blog ekleyebilirsiniz.
8. Okuma listenizdeki blogları takipten çıkarmak isterseniz belirtilen çöp kutusu işaretine tıklamanız yeterlidir.
9. Anonim olarak takip ettiğiniz blogu, herkese açık olacak şekilde değiştirmek isterseniz kullanabilirsiniz. 
10. Takip ettiğiniz blogların adı ve anasayfa adreslerinin yer aldığı bölüm.
11. Boştaki kutucuğa takip etmek istediğiniz blogun web adresini (URL'sini) yazın.
12. Okuma listenize takip ettiğiniz blogu eklemek için son adıma geçmenizi sağlar.
13. Herkese açık şekilde blogu takip etmenizi sağlar. Yani bu ne demek? Şöyle açıklayayım, bir okuyucu olarak takip ettiğiniz blogun izleyicileri/takipçileri kısmında adınızın/profilinizin görünür halde olmasını istiyorsanız kullanmanız gereken seçenek.
*Bu seçenekle, katıldığınız diğer bloglarda profilinizle birlikte ilgili blog da görüntülenebilir. Ben genellikle anonim olarak takip etmeyi seçiyorum.
14. Anonim / gizli olarak blogu takip etmenizi sağlar.
15. İzle butonuna basarak takip etmek istediğiniz blogu okuma listenize eklersiniz. Tebrikler, takip ettiğiniz blog yeni bir yazı yayınladığında anlık olarak görebileceksiniz!

Yukarıdaki adımları uygulayarak favori bloglarınızı okuma listenize eklediğinizde, herhangi biri yeni yayın yaptığında okuma listenizde görünecektir.

Kapanışa geçmeden önce belirtmek istiyorum. Okuma listesini kullanmaya başlamadan önce akşamları işten eve geldiğimde tek tek yeni sekmeler halinde takip ettiğim blogları açıp kontrol ediyordum. Sonra okuma listesinin kullanışlı ve kolay olduğunu fark ettim. İyi ki de meraklı biriyim! Artık hoşuma giden bir blog yakaladığımda kolayca okuma listeme ekleyip, takibe alabiliyorum. Hem zamandan tasarruf sağlıyor hem de benim gibi yirmiden fazla blog takip edenler için bulunmaz bir nimet haline geliyor. Size okumanın öneminden ve faydalarından bahsetmeme gerek yok sanırım. Bir blogger olarak yeni yazı yayınlamasam bile okuyorum ve yorum yapıyorum. Sizler de okuyun ve bloglara sahip çıkın!

2 Yorum

Yorum Kuralları:
Reklam, tanıtım, küfür, hakaret ve sadece anahtar kelimeler içeren yorumlar yasaktır.

Hatırlatma:
Bloguma destek olmak adına yazıya olumlu ya da olumsuz yorum bırakabilirsiniz.
Yorumlarınız benim için çok değerli ve kısa süre içerisinde mutlaka cevaplıyorum!

Üyeliğiniz olmasa bile anonim profil seçeneğini kullanarak yorum yapabilirsiniz.  1. Blogger'a ilk başladığımda ne olduğunu anlamadığım için kullanmıyordum. Bir kaç ay sonra ne kadar işe yarar bir özellik olduğunu fark edip kullanmaya başlamıştım. Okuma Listesi özelliğini bilmeyenler için oldukça güzel bir yazı olmuş.

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Okuma Listesi gerçekten de güzel bir özellik! Yorumunuz için teşekkürler...

      Sil