Blogger Tema Yükleme ve Yedekleme

Blogger sistemini kullanan blogcular için öğretici bir yazı daha! Blogger'da tema nasıl yüklenir, nasıl değiştirilir ve nasıl yedeklenir gibi soruların cevaplarına bakalım... Yeni başlayanlar için tüm ayrıntılarıyla bu yazımda Blogger'lara adım adım, resimli şekilde anlatmaya çalışacağım.

Blogunuzu açtığınız anda Blogger size birçok temayı ücretsiz olarak sunuyor... Sol panelde bulunan "Tema" yazısına tıkladığınızda karşınıza çıkan sayfada Blogger'ın sunduğu tam (54) adet tema bulunmaktadır. Bu temalar google tarafından ücretsiz olarak sunulmaktadır. Yeni başlayanlar için bu temaların kullanılmasını tavsiye ederim. Üzerlerinde değişiklikler yaparak kendinize özgü harika şaheserler ortaya çıkarabilirsiniz. Tabi bu (54) tema haricinde özel bir tema da kullanabiliyorsunuz. İnternet üzerinden yapabileceğiniz "Blogger Theme" şeklindeki aramalarınızla birçok tema paylaşan siteye ulaşabilirsiniz.

Blogger Hazır Tema Yükleme

Blogger Hazır Tema Yükleme

1. Blogger "Tema" bölümüne girmenizi sağlar.
2. Aşağı doğru indiğinizde bahsetmiş olduğum (54) ücretsiz temanın blogunuzda nasıl görüneceğini görmek için temanın üzerine tıklayın ardından açılan ekranda seçtiğiniz temanın demosunu göreceksiniz. Eğer temanın görüntüsü hoşuna gittiyse sağ alt kısımda bulunan "Bloga Uygula" butonuna basarak temayı blogunuza yükleyebilirsiniz. Şimdi gelin beraber buradaki temaları bir irdeleyelim.

Contempo temaları: Kişisel bloglar için üretilmiş ve gerçekten güzel tasarıma sahip.

Soho temaları: Kişisel bakım ürünleri, yemek ya da hayvanlarla ilgili hikayelerinizin yayınlanabileceği türden bir tasarıma sahip. Tasarım anlamında Contempo'nun bir tık daha gelişmiş hali diyebilirim. Özellikle beyaz arka plana sahip olan tasarımın başlangıç için ideal seçimlerden olduğunu düşünüyorum.

Emporio temaları: Yemek tarifleriniz için hazırlanmış bir tema. Genel olarak yemek görsellerinin vurgulanması, öne çıkması için uğraşılmış. Eğer yemek tarifleri hakkında bir blog açmak isterseniz tercih edebilirsiniz, onun dışında pek bir güzelliği yok...

Önemli temalar: Kişisel bloglar için kullanılabilir. Yazdıklarınızı fotoğraflarınızla beraber paylaşabileceğiniz minimal ve sade bir tasarıma sahip. Oldukça şık ve kullanışlı görünüyor.

Basit temalar: Yeni başlayanların dahi kullanmasını önermediğim basit temalar. Açıkçası neredeyse (15) yıllık hiç güncellenmemiş temalar bunlar. Sırf bu yüzden bile kullanmanızı önermem. Amma velakin ben üzerinde muhteşem değişiklikler yaparak harika bir görünüme kavuşturacağım diyorsanız kullanabilirsiniz.

Dinamik Görünümler temaları: Emperio temalarında bahsettiğim gibi, genellikle yemek tarifleri vb. konularda içerik üretecekler için hazırlanmış bir tema. Bu tema şablonları ile harika fotoğraflar yayınlayabilir ve fotoğrafçılık teması olarak kullanabilirsiniz.

Resim Penceresi temaları: Yazılarınızı anlatan resimlerin bir çerçeve ile blogunuzda sunulmasını sağlayan tema. Bence en sağdaki siyah arka planlı olan tercih edilebilir.

Harikalar Tic. temaları: Bu temanın özelliği yazıların ve sidebarın belirgin biçimde birbirinden ayrılmış olması ayrıca dikdörtgen ve keskin hatlara sahip.

Filigran temaları: Bu tema filigran özelliğini kullanıyor yani hafif ve daha açık bir blog ile paylaşımlar yapabilirsiniz. Harikala Tic. temalarına benziyor fakat göze daha hoş geliyor.

Soyut temalar: Filigran temalar ile benzerlik göstermekte.

Seyahat temalar: Seyahat blogları için üretilmiş bir tema.

Zevkler ve renkler farklılık gösterir. Bundan dolayı benim temalar hakkındaki yorumlarım ile sizin düşünceleriniz farklılık gösterirse kendi beğendiğiniz temayı seçin. Birazcık kodlama öğrendikten sonra o temayı harika bir hale getireceğinizden eminim. Ben her zaman "İçerik önemlidir tema ise sadece temadır" şeklinde düşünüyorum.

Blogger Tema Yedekleme

Blogger Tema Yedekleme Blogger Tema Yedekleme Blogger Tema Yedekleme Blogger Tema Yedekleme Blogger Tema Yedekleme

1. Tema ayarlarına ulaşmanızı sağlar.
2. Tema ayarlarında bulunan seçenekleri görmenizi sağlar.
3. "Yedekle" butonuna basarak temanızın yedeğini almak için ilk adımı atabilirsiniz.
4. "İndir" butonuna basarak temanızı bilgisayarınıza indirirsiniz.
5. "Klasörde göster" seçeneğine tıklayarak indirdiğiniz temayı görebilirsiniz.
6. İşte bu kadar temanızın yedeğini aldınız! Temanız bilgisayarınıza .xml türünde indiriliyor. Ayrıca hatırlatmak isterimki tema üzerinde yaptığınız tüm değişiklikler, eklentiler ve kodların yedeğini almış oluyorsunuz. Herhangi olumsuz bir durumda hızlı şekilde temanızı geri yükleyebilirsiniz.

Blogger tema yedekleme işlemini sık sık yapmanızı tavsiye ederim. Blogunuza yeni bir tasarım yüklemeye karar verdiyseniz, yeni bir kod ekleyeceksiniz ya da yeni bir eklenti deneyecekseniz mutlaka önce temanızın yedeğini alın. Peki neden? Sayfanızda çözemediğiniz hatalar oluşursa geri dönebileceğiniz, tutunabilecek bir dalınızın olması çok önemlidir.

Blogger Tema Yükleme (1. Yöntem)

Blogger Tema Yükleme  Blogger Tema Yükleme  Blogger Tema Yükleme  Blogger Tema Yükleme 
1. Tema ayarlarına ulaşmanızı sağlar.
2. Yazının başında anlattığım "Blogger Hazır Tema Yükleme" bölümü.
3. Tema ayarlarında bulunan seçenekleri görmenizi sağlar.
4 ve 5. "Geri Yükle" ve "Yükle" butonuna basın.
6. Karşınıza çıkan pencerede bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz temanızı seçin.

Not: Genellikle temalar zip dosyası içerisinde bulunur. Temanızı blogunuza yüklemeden önce zip dosyasından çıkaracaksınız yani burada dosya seçme işlemi yapılırken .xml türü seçilecek. Rar halindeki dosyayı yüklemeye çalışmayın, önce rardan çıkartın!

7. "Aç" butonuna basın.

Ve işte temanız hazır...

Blogger Tema Yükleme (2. Yöntem)

Blogger Tema Yükleme  Blogger Tema Yükleme  Blogger Tema Yükleme  Blogger Tema Yükleme 
Önemli not: Bu yöntemi tavsiye etmiyorum. Bu yöntemi kullanarak tema yüklerseniz daha önceden kullandığınız widgetler ve eklentiler silinecektir. Ayrıca tema ve blog ayarlarını baştan yapmak zorunda kalabilirsiniz. 
1. Tema ayarlarına ulaşmanızı sağlar.
2. Yazının başında anlattığım "Blogger Hazır Tema Yükleme" bölümü.
3. Tema ayarlarında bulunan seçenekleri görmenizi sağlar.
4. "HTML'yi Düzenle" butonuna tıklayın.

Not: Karşınıza çıkacak bölüm blogunuzun HTML editörüdür. Bu alanda blogunuzla ilgili her şeyi değiştirebilirsiniz. Blogger eklentileri, widgetleri ve kodlarla ilgili yapacağım paylaşımlar için genellikle bu bölümü kullanacaksınız. Ayrıca blogunuzu da bu alandan Türkçeleştirebilirsiniz. Blogunuzda gördüğünüz yabancı kelimeyi CTRL + F komutuyla aratın ve istediğiniz kelimeyle değiştirip kaydedin. Daha sonra bu konuyla ilgili ayrıca bir yazı yayınlayabilirim.

5. CTRL + A komutuyla tüm kodları seçin ve silin.
6 ve 7. Bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz temanızı "Birlikte Aç" yöntemiyle "Not Defterini" kullanarak açın. Çıkan kodları CTRL + A komutuyla tamamını seçin ve kopyalayın.
8. Editörünüze geri dönün ve kopyaladığınız tüm kodları yapıştırıp kaydedin.

Bu yöntemin kullanılması genellikle tavsiye edilmez...

Bu yazımda Blogger'ın bize ücretsiz olarak sunduğu basit temaları ve internetten bulup indirebileceğimiz ücretli veya ücretsiz özel temaları yüklemekten bahsettim. 

Bu arada kapanışa geçmeden hatırlatmak isterim ki temanızın haricinde içeriklerinizi de yedeklemeyi unutmayın! İçerik yedekleme işlemi de oldukça basittir. Blogger diğer ayarlar bölümünde bulunan "İçeriği Yedekle" butonuna basarak kolayca içeriklerinizin yedeğini bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Yeni başlayan bloggerlara önemli notlar:

 • Yedeğini aldığımız temayı, tema yükleme adımlarını takip ederek geri yükleyebilirsiniz.
 • Özel tema seçerken çok dikkatli olun. Kullanacağınız temalar; gizli kodlar, virüs, başkasına ait değiştiremeyeceğiniz linkler ve eski tip HTML ve CSS kodları içerebilir ya da güncel olmayabilir. 
 • En önemlisi temanın çok şatafatlı veya harika görsellere sahip olmasına kanmayın. Her zaman sadelik ve rahat okunabilme özelliklerine dikkat edin.
 • Ayrıca temanın SEO uyumlu olup olmadığına kontrol etmeyi unutmayın!
 • Ben sürekli tema değiştirmektense tek bir temayı uzun yıllar kullanma taraftarıyım çünkü okurlarınızın sizi ilk görüşte temanızla tanıyacağını ve hatırlayacağını düşünüyorum. İkinci görüşmeniz için ona yeni yazılar sunun, sürekli değişen temalar değil.

Başlangıç için bloggerin bize sunduğu temaların tercih edilmesi birkaç aylık kullanımdan sonra özel temalara geçilmesini öneriyorum. Ayrıca tema yükledikten sonra eklemeniz ve düzenlemeniz gereken kodları "Blogger" kategorisindeki yazılarımda bulabilirsiniz. Unutmayın asıl iş temayı yüklemekte değil onu size özgün ve okurlarınız için kullanışlı bir hale getirebilmekte! Blogger tema yükleme, değiştirme ve yedekleme nasıl yapılır konularını anlattığım kısa bir yazı oldu. Yeni başlayan kullanıcılar için resimler ekleyerek adım adım yapılması gerekenleri anlattım. Faydalı olacağını düşünüyorum, esen kalın! Fikirlerinizi ve sorularınızı yorum olarak benimle paylaşabilirsiniz.


08.02.2020 Tarihli Güncelleme:

Kendi blogumda yaptığım tüm değişiklikleri ve Blogger ile alakalı öğrendiğim her şeyi sizlerle paylaşacağıma dair söz vermiştim. Bu nedenle (1) ay sonra fark ediyorum ki tema sekmesinde bulunan (3) seçeneği sizlere anlatmaya unutmuşum.


Blogger Tema Ayarları

1. Birinci nesil klasik temaya geç seçeneğini kullanırsanız blogunuzun teması direkt olarak en basit haline döner. Tasarımınıza eklediğiniz kodlar ve yaptığınız düzenlemeler kaybolur. Bu nedenle kullanmadan önce temanızın yedeğini almayı unutmayın.
2. Mobil ayarları seçeneğini kullanarak blogunuz için mobil tema seçebilirsiniz. Masaüstü ve mobil temalarınız birbirinden farklıdır. Blogger'ın sunduğu güzel özelliklerden birisidir. Eğer kullandığınız temanın mobil özelliği yoksa bahse konu seçenekten beğendiğiniz bir tanesini seçebilirsiniz.
3. Özelleştir seçeneğiyle kod bilgisi gerekmeden yazılarınızın, linklerinizin ve başlıklarınızın rengini değiştirebiliyorsunuz.

2 Yorum

Yorum Kuralları:
Reklam, tanıtım, küfür, hakaret ve sadece anahtar kelimeler içeren yorumlar yasaktır.

Hatırlatma:
Bloguma destek olmak adına yazıya olumlu ya da olumsuz yorum bırakabilirsiniz.
Yorumlarınız benim için çok değerli ve kısa süre içerisinde mutlaka cevaplıyorum!

Üyeliğiniz olmasa bile anonim profil seçeneğini kullanarak yorum yapabilirsiniz. 1. Bilgiler için teşekkürler. Daha sonra beğendiğiniz temaları paylaşmanız mümkün mü?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim, en kısa zamanda beğendiğim temalardan oluşan bir yazı paylaşacağım, iyi günler.

   Sil