Blogger Temel Ayarlar

Bu yazımda "Blogger Temel Ayarlar" kısmını düzenlemeyi anlatacağım. Yazı içeriğinde; başlık, açıklama, gizlilik, blog adresi, https kullanılabilirliği, https yönlendirmesi, blog yazarları ve blog okuyucuları ayarlarından bahsedeceğim.

Blogger temel ayarlarının nasıl düzenleneceğine beraber bakalım! Bahse konu ayarları yapmak için Blogger panelimize girerek sol menünün altında yer alan “Ayarlar” sekmesine tıklayın. Açılan menüde "Temel" yazan kısımda neler var, inceleyelim.

Blogger Temel Ayarlar

1 ve 2. Blogger temel ayarlar bölümüne ulaşmanızı sağlar.
3. Başlık seçiminiz çok önemlidir... Blogunuzun başlığını seçerken arama motorlarında, sosyal medyada blogunuzun paylaşılması halinde ve tarayıcılarda araç çubuğunun üzerinde gözükeceğini unutmayın. Ziyaretçilerinizin blogunuzu nasıl tanıyacağı ve hatırlayacağı başlığınıza bağlıdır.
4. Açıklamanızı istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Blogunuzu anlatan/tanıtan kısa bir cümle belirleyebilirsiniz. Bu kısım daha çok slogan gibidir. Blogunuzda logonuzun altında gözükecektir.
5. Gizlilik, bu bölümde blogunuzun arama motorları tarafından indexlenmesi ve blog listelerine eklenmesi için iki butonu da evet yapmak zorundasınız. Aksi takdirde blogunuz Google gibi arama motorlarında gözükmeyebilir.

Blogger'ın gizlilik ayarlarında (2) seçenek vardır:

 • 1- Blogunuz listelerimize eklensin mi?
 • 2- Arama motorlarının blogunuzu bulmasına izin verilsin mi?

Bu seçenekleri evet olarak işaretlemediğiniz takdirde blogunuz arama motorları tarafından indexlenmeyecek ve Google gibi arama motorlarında görülmeyecektir.

6. Bu kısım blogunuzun adresi yani URL'sidir. İsterseniz blog adresinizi değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca bu bölümü kullanarak ".blogspot.com" uzantısı yerine ".com, .net, .org vb." uzantılı özel alan adınızı kullanabilirsiniz.
7 ve 8. HTTPS kullanımı blogunuzun URL'sin başına "https:" şeklinde düzenlenmesini sağlar. Yani blogunuzun bağlantısının güvenli olarak yapılacağı anlamına gelmektedir.  Blogunuz Google tarafından ücretsiz olarak lisans sahibi olur. Unutmayın HTTPS kullanımı SEO açısından size artı puan olarak dönecektir. Alan adı ve sunucu alarak açılan ücretli blog ve sitelerde HTTPS alabilmek için ayrıca ücret ödenmesi gerekiyor fakat Blogger bu lisanslamayı ücretsiz olarak yapıyor. Bu gerçekten güzel bir özellik. Ayrıca blogunuza "http://www.melhuzat.blog/" olarak giriş yapmaya çalışan okurlarınız otomatik olarak "https://www.melhuzat.blog/" adresine yönlendiriliyor.

Blogger Temel Ayarlar

9. Blog Yazarları; bu kısım Blogger yazar ekleme yapabileceğiniz kısımdır. Yani bu kısım sizin dışınızda Blogger'a giriş yapıp yeni yazı yayınlayabilecek bir başkasını atamanıza yarıyor. Yazar ekle butonuna tıklamak ve ekleyeceğiniz kişinin e-posta adresini girmek yeterli oluyor.
10. Bu alanda blogunuzun erişilebilirliğini özelleştirebiliyorsunuz. Ben kesinlikle "Herkese Açık" şeklinde kullanılmasını öneriyorum.

Blogger kullanmaya ve blog yazmaya yeni başladıysanız, Blogger ayarlarını düzenlemek sizi zorlayabilir. Özellikle de bu konulardan uzak ve bilginiz yoksa. Sevgili okurum, endişe etmene gerek yok. Blogger kategorisinde ayarların tamamının nasıl düzenleneceğine ve ne olduğuna dair yazılar bulunmakta...

2 Yorum

Yorum Kuralları:
Reklam, tanıtım, küfür, hakaret ve sadece anahtar kelimeler içeren yorumlar yasaktır.

Hatırlatma:
Bloguma destek olmak adına yazıya olumlu ya da olumsuz yorum bırakabilirsiniz.
Yorumlarınız benim için çok değerli ve kısa süre içerisinde mutlaka cevaplıyorum!

Üyeliğiniz olmasa bile anonim profil seçeneğini kullanarak yorum yapabilirsiniz. 1. Sonunda Blogger 'ın tüm ayarlarını; resimli, açıklayıcı ve güncel olarak paylaşan birileri var. Bu tarz içeriklerin devamını bekliyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için çok teşekkürler! Blogger hakkında öğretici içerikler hazırlayıp, paylaşmaya devam edeceğim.

   Sil