Blogger Title Ayarları

Selam sevgili okur! Blogger ayarlarının tamamını anlattım. İş bitti mi? Tabi ki de hayır! Blogunuzun sağlığı için sigara içmemeli ve paylaşmaya başlayacağım kodları blogunuza eklemelisiniz. Bugün SEO için büyük önem taşıyan title ayarlarını inceleyeceğiz. Bu konu, Blogger kullanarak blog açmış kişiler için önemli çünkü arama motorlarında sayfalarınızın ve yazılarınızın başlıklarının nasıl görüneceğini belirleyeceğiz. Ayrıca kategori, arşiv, ana sayfa ve 404 hata sayfasının başlığını da düzenlenmiş olacağız.

Yazı ve sayfa başlıklarınız arama motorları ve SEO ile uyumlu hale nasıl getirilir? Bu kodları kullanmayan blog ve siteler, Google ve benzeri arama motorlarında çıkan sonuçlarda ilk önce blog adı sonra yazının başlığı ya da sadece yazının başlığı şeklinde gözükmektedir. Bu aramalarda iyi bir görüntü oluşturmaz ve ziyaretçilerin aradıklarını tam olarak bulamamasına sebep olabilir. Oysa ziyaretçiler önce aradığı içeriği sonra blogunuzun adını görmek isteyecektir. Google sayfa başlıklarının "Sayfa Başlığı - Sayfa Adı" şeklinde gözükmesini istemektedir.

Öncelikle bu ayarları yaptığımızda neler değişecek aşağıdaki resimlerden görebilirsiniz.

Blogger Title Ayarları

Blogger Title Ayarları

Blogger Title Ayarları

1. Blogger temel ayarlardan düzenlediğiniz başlık ana sayfanızın başlığını oluşturacaktır. 
2 ve 3. Yeni yazılarınızın ve sayfalarınızın başlığı ilk sırada gözükecek ve sonrasında sitenizin adı yer alacaktır. SEO açısından uygun olan bu şekildedir. Google tarafından "Yazının Başlığı - Site Adı" şeklinde kullanım önerilmektedir.
4. Blogunuzda silinen veya yanlış adrese girildiğinde okurlarınızın karşısına 404 hata sayfası çıkacaktır. İşte bu sayfa başlığının, "Sayfa Bulunamadı - Site Adı" şeklinde gözükmesini sağlayacağız.

Gerekli ayarlamaları yaptığınızda nelerin değişeceğini öğrendiğinize göre başlayalım!

Not: Blogger Draft kullanıcılarına göre anlatacağım. Eğer siz hala Blogger Draft (Blogger Taslak) özelliğini kullanmıyorsanız bu linkte nasıl aktifleştirebileceğinizi anlattım. 

Sırasıyla; Blogger sol tarafta yer alan panelden "Tema" seçeneğini açın. Ardından sağ üstte bulunan üç nokta işaretine tıklayarak açılan menüden "HTML'yi düzenle" butonuna tıklayın. Karşınıza blogunuzda yer alan tüm kodların bulunduğu bir editör sayfası çıkacak. Bu sayfada "CTRL + F" yani arama komutunu kullanarak aşağıdaki kodu bulun. 
<b:if cond='data:blog.pageType == "index"'> <title><data:blog.title/></title> <b:else/> <title><data:blog.pageName/> - <data:blog.title/></title></b:if>
Yukarıda ki kodu bulamadıysanız bir de bunu deneyin.
<title><data:blog.pageTitle/></title>
İki koddan birini mutlaka bulmuş olmanız gerekiyor. Şimdi, bulduğunuz kodu silip benim hazırladığım aşağıdaki kodu kopyala yapıştır yöntemiyle sildiğiniz kodun yerine ekleyin. 
<b:if cond='data:blog.pageType == &quot;archive&quot;'> <title>Arşiv &#187; Melhuzat</title> </b:if> <b:if cond='data:blog.searchLabel'> <title><data:blog.pageName/> &#187; Melhuzat</title> </b:if> <b:if cond='data:blog.pageName'> <title><data:blog.pageName/> &#187; Melhuzat</title> </b:if> <b:if cond='data:blog.pageType == &quot;error_page&quot;'> <title>Sayfa Bulunamadı &#187; Melhuzat</title> </b:if> <b:if cond='data:blog.url == data:blog.homepageUrl'> <title><data:blog.pageTitle/></title> </b:if> <b:if cond='data:blog.pageType == &quot;index&quot;'> <title><data:blog.pageTitle/></title> </b:if>
Ve işte işlem tamam! Blogunuz için çok önemli bir ayarı daha hallettiniz. Benim hazırladığım koddaki "&#187;" işaretini değiştirebilirsiniz ayrıca "Melhuzat" yazan yere kendi blog adınızı yazmayı unutmayın!

Not: Sileceğiniz kod genellikle en üst sıralarda bulunur... Arama komutuyla bulamadıysanız gözünüzle "<title>" yazısını arayın. Eğer halan daha yoksa kodlarınız arasında bulunmamakta anlamına gelir. Direkt olarak benim hazırladığım kodu yapıştırabilirsiniz.

Bu kod sayesinde Blogger Title ayarlarınızı SEO uyumlu bir hale getireceksiniz. İşinize yarayacağına eminim... Sonraki yazılarda görüşünceye dek, hoşça kalın!

2 Yorum

Yorum Kuralları:
Reklam, tanıtım, küfür, hakaret ve sadece anahtar kelimeler içeren yorumlar yasaktır.

Hatırlatma:
Bloguma destek olmak adına yazıya olumlu ya da olumsuz yorum bırakabilirsiniz.
Yorumlarınız benim için çok değerli ve kısa süre içerisinde mutlaka cevaplıyorum!

Üyeliğiniz olmasa bile anonim profil seçeneğini kullanarak yorum yapabilirsiniz.  1. Bu kodu, her Blogger kullanıcısının mutlak şekilde bloguna eklemesi gerekmektedir. Yeni başlayanların işine yarayacağına eminim!

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Aslında bu "title ayarları" hakkında milyonlarca içerik var... Amma velakin benim hazırladığım kod; ana sayfa, yazı ile sayfa başlıkları ve 404 hata sayfasının başlığını düzenliyor.

      Sil