Blogger Yayınlar ve Editör Rehberi

Blogger sol panelde bulunan "Yayınlar" sekmesini irdeleyip blogunuza yeni yazılar eklemenize yarayan "Yazı Editöründe" yer alan butonların ve ayarların nasıl kullanılacağından bahsedeceğim. Ayrıca yazılarınızın Google'da üst sıralara çıkması için mutlaka her yazıda düzenlemeniz gereken alanları da inceleyeceğiz.

Aşağıda bahsedeceğim iki bölüm tabiri caizse blogunuzun can damarlarıdır...

Blogger Yayınlar

Anlatım kolaylığı sağlaması açısından "Yayınlar" sekmesinde yer alan butonları ve seçenekleri kırmızı alanlarla belirleyip numaralandırdım. Bu sayede neyin nerede olduğunu ve ne işe yaradığını daha rahat görebilmenizi ve öğrenebilmenizi umuyorum. Hadi başlayalım!

Blogger Yayınlar ve Editör Rehberi

1. Bu sayfada bahsedeceğim "Yayınlar" sekmesinin yer aldığı bölüm. Blogger'da yeni yazı yazmak için kullanacağınız ve yazdığınız tüm yazıları görebileceğiniz/düzenleyebileceğiniz alan.
2. Blogger'ın logosu yer almaktadır. Tıkladığınız zaman "Yayınlar" sekmesine yönlendirmektedir. Çünkü Blogger için başlangıç sayfası "Yayınlar" bölümüdür.
3. Bu bölümde "Bloglarınızı" görüntüleyebilirsiniz. Blogger'da bir hesap kullanarak birden fazla blog açabilirsiniz. Bu bölümü kullanarak yeni blog açabilir eğer açtıysanız bloglarınız arası geçiş yapabilirsiniz.
4. Yeni sekmede blogunuzun ana sayfası açılır.
5. Sol paneli açmaya ve kapatmaya yarar.
6. Buradaki arama bölümü "Yayınlar" ve "Sayfalar" bölümlerinde bulunur. Bu kısımda daha önce paylaştığınız yazıları hızlıca bulmak için yazının başlığını yazarak aratabilirsiniz.
7. Bu bölümde "Tümü, Yayınlananlar, Taslak ve Planlananlar" şeklinde (4) seçenek bulunmaktadır. Tümü seçeneği, yazdığınız tüm yazıları gösterir. Yayınlananlar seçeneği, sadece yayında olan yazılarınızı gösterir. Taslaklar, seçeneği henüz yayınlanmamış taslaklara kaydedilmiş yazılarınızı gösterir. Planlananlar'da, otomatik olarak belirlediğiniz bir tarihte paylaşılması için ayarlanmış yazılarınızı gösterir.
8. Yazılarınızı sıralı düz liste halinde görülmektedir. Bu seçenekle kutu halinde görülmesini sağlayabilirsiniz.
9. Arama yaparken kullanabileceğiniz kodları gösterir. Mesela "Author: Alparslan Baltacı" şeklinde bir arama yaparak Alparslan Baltacı'nın yazdığı tüm yazıları gösterecektir. Buna benzer kodların ve kullanımının anlatıldığı bir sayfaya yönlendirir.
10. Bu soru işaretinde iki seçenek bulunur. Blogger "Yardım Kutusunu" açabilir veya karşılaştığınız sorunlar ile önerilerinizi "Geri Bildirim" linkine tıklayarak Blogger ekibine gönderebilirsiniz.
11. Blogger'in youtube, gmail ve haritalar gibi diğer hizmetleri yer alır.
12. Yazdığınız yazıların etiketlerinden oluşan bir kutucuk çıkar. Herhangi bir etiketi seçerek sadece o etikete ait yazıları görüntüleyebilirsiniz. Eskiden bu kısıma bolca anahtar kelime girilirdi fakat bu yöntem artık kullanılmıyor. Sadece kategorilendirme için kullanmanızı öneririm.
13. Tarayıcıyı yenilemek gibi düşünebilirsiniz.
14. Google hesabınızı görebilirsiniz. Buradan oturumu kapatabilir, başka hesap ekleyebilir ya da Google hesabınızı yönetebilirsiniz.
15. Yazılarınızı seçeceğiniz parametrelere göre sıralayabilirsiniz.
16. Tüm yazılarınızı seçmeye yarar.
17, 18, 19 ve 20. Daha önceden yazmış olduğunuz yazının başlığı, belirlediğiniz etiketi, tarihi ve ilk sıraya koyduğunuz resim yer almaktadır.
21. Yazılan yazının yazarının adı yer alır.
22. Yazmış olduğunuz yazının görüntülenme ve yorum sayısını gösterir.
23. Yazıyı düzenlemek için kullanabilirsiniz. Kalem işaretine tıkladığınızda "Yazı Editörü" açılır.
24. Yazdığınız yazı hakkında dört seçenek açılmasını sağlar; sil, önizle, etiketi uygula ve yayından kaldır.
25. Yazdığınız yazının yazarının "Blogger Profiline" yönlendirir.
26. Yeni bir yazı yazmak için "Yazı Editörünü" açmanızı sağlar.

Yayınlar bölümünde yer alan ve en çok kullanacağınız bölümlerin sayılarını kalın olarak belirttim. Buradaki çoğu seçenek başlangıçta size manasız gelebilir fakat ileride (1000) yazı yayınladığınızı düşünün... Eski bir yazıyı bulmak adına filtreleme yapmanız, sıralamaları kullanmanız ve arama yapmanız gerekebilir. Tabi açık konuşmam gerekirse bu bölümde en çok kullandığım kalem işareti ile eski yazıları düzenlemek ve artı işareti ile yeni yazılar yazmak. Açıkçası diğer linklere çoğu zaman tıklamıyorum bile. Yine de ne işe yaradığını bilmekte fayda var. Bu bölüm tamamsa, haydi geçelim editör kısmına!

Blogger Yazı Editörü

Bloglamaya başlamaya hazır mısın? Eğer hazırsan işte ömrünü tüketeceğin o beyaz sayfaya hoş geldin. Yazılarınızı daha etkili ve hızlı yazmak için editörün özelliklerini bilmeniz gerekmektedir. Hatta bilmek zorundasınız yoksa dümdüz not defterinden çıkma yazılar paylaşırsınız. Şimdi ben size nasıl kullanılacağından bahsedeceğim.

Blogger Yayınlar ve Editör Rehberi

1, 2 ve 8. Blogger başlangıç sayfasına yani "Yayınlar" bölümüne dönmenizi sağlar.
3. Yazının başlığını gireceğiniz bölüm.
4. Yazınızın kim tarafından yazıldığını gösteren alan.
5. "Yayınla" butonu yazınızın yayına girmesini sağlar.
6. "Kaydet" butonu yazınızı yayınlamaz ama taslaklara kaydeder.
7. "Önizleme" butonu yeni sekmede yazınızın nasıl görüneceğini gösterir.
9 ve 10. “Oluştur” ve “HTML” olmak üzere iki seçenek var. Oluştur bölümü yazı yazabileceğiniz kısım, HTML bölümü ise HTML kodlarını ekleyebileceğiniz kısımı gösterir.
11 ve 12. Editörde yaptınız işlemleri "Geri" ve "İleri" alabileceğiniz butonlar.
13. Yazı tipini değiştirebileceğiniz bölüm. 
14. Yazının büyüklüğünü/küçüklüğünü yani boyutunu değiştirebileceğiniz alan.
15. Yazı içeriğinize ekstra başlıklar eklemenizi sağlar. Bu bölüm seçtiğiniz başlıklara sırasıyla H1, H2, H3 ve H4 kodlarını uygulamanızı sağlar. SEO açısından yazılarınıza oldukça fayda sağlayacaktır. Ben sürekli kullanıyorum, sizlerde kullanmaya özen gösterin.
16. Seçtiğiniz yazıyı "Kalın" yapar.
17. Seçtiğiniz yazıyı "İtalik" yapar.
18. Seçtiğiniz yazının "Altını" çizer.
19. Seçtiğiniz yazıyı "Ortadan" çizer.
20. Seçtiğiniz yazının "Rengini" değiştirmenizi sağlar.
21. Seçtiğiniz yazının "Arka plan" rengini değiştirmenize yarar.
22. Seçtiğiniz yazıya bağlantı (link) vermenizi sağlar. Örneğin buraya tıklayarak ana sayfaya dönebilirsiniz. Bu bağlantıyı yeni pencerede aç kutucuğunu işaretlerseniz yazınıza eklediğiniz bağlantılar yeni sekmede açılır. Ayrıca "rel=nofollow" özelliği ise, arama motoru botlarına bağlantı verdiğiniz siteye güvenmediğinizi vurgulamamıza yardımcı olur.
23. Yazınıza resim eklemenize yardımcı olur. Eklediğiniz resimlerin üzerine tıkladığınızda bir kutucuk açılır. Bu kutucukla resmin boyutunu ve konumunu ayarlayabilirsiniz. Ayrıca aynı kutucukta bulunan "Özellikler" seçeneğine tıklayıp resminize alternatif metin eklemenizi şiddetle öneririm. SEO açısından yazınıza artı puan kazandıracaktır ve google görsellerde blogunuzun görünme ihtimalini arttıracaktır.
24. Yazınıza video eklemek için kullanabilirsiniz.
25. Yazınıza semboller veya emojiler eklemek için kullanabileceğiniz alan.
26. Atlama aralığı eklemenizi sağlar. Atlama aralığı, yazınızın ana sayfada ne kadar gözükmesini istediğinizi seçmenize yarar. Yani "Devamını Oku" ya da "Okumaya Devam Et" tarzında butonların öncesinde yer alan kısa bölümü seçmenizi sağlar. Benim gibi özel tema kullanıyorsanız atlama aralığı eklemenize gerek yok. Çünkü tema içerisindeki kodlar bu işlemi otomatik yapmaktadır.
27. Seçtiğiniz yazıyı veya resmi; sağa, sola, ortaya ve iki yana hizalamak için kullanabilirsiniz.
28. Numaralı veya işaretli liste oluşturmak için kullanabileceğiniz butonlar.
29. Alıntı yaptığınız sözleri, paragrafları ya da kısa yazıları farklı bir blok içinde göstermenizi sağlar.
30. Mesela bir yazıya renk, kalınlık ve boyut verdiniz fakat iptal etmek istiyorsunuz. İşte bu buton yapmış olduğunuz tüm işlemleri biçimlendirmenize yani normal hale döndürmenize yarar.
31. Yazı içeriğinde yazım yanlışı olup olmadığını kontrol etmenize yarar. 
Not: Google Chrome kullanarak editör sayfasını kullandığınızda yanlış yazılar, kelimeler veya imla kuralı hatalarınızda aynı Word'de olduğu gibi altı çizilmektedir. Ben Chrome kullandığım için bu butonu neredeyse hiç kullanmadım. 
32. Yazınızı kategorilendirebileceğiniz bölüm.
33. Yazının ileri bir tarihte otomatik olarak yayınlanmasını isterseniz bu seçenekten bir program yapabilirsiniz.
34. Uzun ve Türkçe harflerin yer aldığı başlıklarınızın bağlantılarını mutlaka bu seçeneği kullanarak değiştirin. Mesala şuan okuduğunuz yazının kalıcı bağlantısı "blogger-yayinlar-ve-editor-rehberi.html" olarak düzenledim. SEO açısından büyük öneme sahiptir.
35. İçeriğinize konum eklemenize yarar. SEO açısından küçükte olsa artı puan getirisi vardır.
36. Arama açıklaması yazarken 160 karakteri geçmemeye özen gösterin. Ayrıca mutlaka arama açıklaması girin, SEO açısından oldukça önemlidir.

Küçük bir hatırlatma: Yazdığınız yazının Google'da üst sıralara çıkmasını istiyorsanız bu kısmı özgün, kısa ve öz, anlaşılabilir bir şekilde doldurun. Diyelim ki "Pandaları Üzmeyin" konulu bir yazı yazdınız. Yazı başlığınız "Pandaları Üzmeyin Ulan" şeklinde olup arama açıklamanızda "Pandaları neden üzüyorlar? Pandalar hakkında yaptığım araştırmalarım ve yorumlarım" şeklinde bir metin girin. Üzerine bir de kalıcı bağlantıyı kullanarak "pandalari-uzmeyin" şeklinde bir düzenleme yaparsanız eğer içeriğiniz özgün ve kaliteli ise Google'da mutlaka ilk sayfalarda çıkabilirsiniz.

37. Bu bölümü kullanarak sadece yazdığınız sayfaya özel yorumları gizleyebilirsiniz. 
38. Bu bölümü kesinlikle değiştirmeyin. Zaten "Blogger Arama Tercihleri Ayarları" yazımda nasıl düzenlemeniz gerektiğini anlatmıştım.

1. Not: Yazılarınızı yazarken her ihtimale karşı sık sık kaydetmeyi unutmayın!
2. Not: Bir yazıyı tamamen hazırladıktan sonra hemen paylaşmak yerine mutlaka bekletin, dinlendirin. Ertesi gün yazıyı tekrar okuyarak düzenleyin ve öyle paylaşın.
3. Not: Önemli olan bir günde (10) tane yazı paylaşabilmek değil, düzenli olarak yazı yayınlamaktadır... Yani her zaman stokta yazı bulundurmaya ve kendinize göre bir düzen kurup yazılarınızı düzenli yayınlamayı alışkanlık haline getirin! 
4. Not: Yazılarınızı yayınlamadan önce mutlaka imla kurallarına uygunluğunu kontrol edin. 

İmla Kuralları

Bloglarda imla kurallarına uyulması çok önemlidir. Çünkü imla kuralları yazılan metnin tam olarak ifade edilebilmesinde büyük fayda sağlar. Özellikle noktalama ve virgül kullanımına dikkat edin.

Noktalama: Cümle bitiminde noktadan sonra boşluk bırakılır.
Virgül: Virgül kullanıldıktan sonra boşluk bırakılır.

Ayrıca; büyük harflerin yazımı, sayıların yazımı, bağlaçların yazımı, birleşik fiillerin ve ek fiillerin yazımı, kısaltmaların yazımı, edatların yazımı, birleşik kelimelerin yazımı, bazı kelimelerin yazımı, ikilemelerin ve pekiştirmelerin yazımını mutlaka öğrenin. Noktalama işaretlerinin bir metnin anlamını etkilemesinden dolayı blog yazarı olarak mutlaka bilinmesi gerekir.

Bahse konu butonların ne işe yaradığını az çok tahmin ediyorsunuzdur ya da deneme yanılma yöntemiyle çoktan keşfetmişsinizdir. Amma velakin ilk defa blog yazmaya başlayan okurlarım için bu yazıyı hazırlamak istedim. Benim fikrimi soracak olursanız, Blogger'in yazı editörü gayet kullanışlı, hızlı ve hoş görünüyor. Aklınıza takılan sorularınızı veya fikirlerinizi yorumlar kısmından yazabilirsiniz, esen kalın!

2 Yorum

Yorum Kuralları:
Reklam, tanıtım, küfür, hakaret ve sadece anahtar kelimeler içeren yorumlar yasaktır.

Hatırlatma:
Bloguma destek olmak adına yazıya olumlu ya da olumsuz yorum bırakabilirsiniz.
Yorumlarınız benim için çok değerli ve kısa süre içerisinde mutlaka cevaplıyorum!

Üyeliğiniz olmasa bile anonim profil seçeneğini kullanarak yorum yapabilirsiniz.