Blogger Yayınlar, Yorumlar ve Paylaşım Ayarları

Blogger ayarlar bölümünü kullanarak oluşturduğunuz blogu düzenlemeye başlayabilirsiniz. Blogunuzu açtıktan sonra bir an önce gerekli ayarları yaparak blog dünyasıyla içeriklerinizi paylaşmalısınız! Blogger yayınlar, yorumlar ve paylaşım ayarlarında düzenlemeniz gereken yerleri resimli olarak anlatacağım. Blogger ayarlar bölümünü dikkatli bir şekilde acele etmeden sırayla eksiksiz olarak düzenlemenizi tavsiye ederim. Bu yazımda kayıtlar ile yorumların ayarlanmasını irdeleyeceğim.

Blogger Yayınlar, Yorumlar ve Paylaşım Ayarları

1 ve 2- Blogger yayınlar, yorumlar ve paylaşım ayarlarına ulaşmanızı sağlar.
3- Ana sayfanız ve kategorilerinizde(etiketlerde) yayınladığınız yazılardan kaç tanesinin gösterilmesini istiyorsanız o sayıyı girmeniz gerekmektedir.
*Beşten fazla belirtmek sitenizin açılış hızını düşürebilir.
*Özel bir tema kullanıyorsanız, temanıza uygun bir sayı belirtmeniz gerekebilir.
4- Yeni bir yayın ya da sayfa oluşturmak için yayın editör sayfasını açtığınızda, bu alana girdiğiniz metin ya da kodların otomatik olarak gözükmesini sağlayacaktır.
5- Yazılarınızda bir resme tıklanıldığında eğer link ile bağladıysanız resim yeni bir sayfada açılır. Lightbox ile göstermeyi evet olarak seçerseniz resim aynı sayfada tam ekran olarak gözükecektir.
6- Yerleşik seçeneği yazınızın altında yorumlar kısmının sabit şekilde kalmasını sağlar. Tam sayfa ile açılır pencere seçenekleri yeni bir sayfaya yönlendirecektir. Gizle seçeneği yorumlar kısmını tamamen gizleyecektir. Yerleşik seçeneğinizi kullanmanızı tavsiye ediyorum. 
7- Herkes seçilirse; Google hesabı, Adı/URL ve anonim olarak blogunuza yorum yapılabilir. Google hesabı seçilirse sadece google hesabı kullanılarak yorum yapılabilir. Yalnızca bu blogun üyeleri seçilirse, sadece blogunuzun takipçileri yorum yapabilir.
*Herkes seçeneğini tavsiye ederim.
8- Her zaman seçeneği, okurlarınızın yaptığı yorumları sizin onayınız olmadan yayınlanmamasını sağlar. Ben yönetim panelinde bulunan "Yorumlar" kısmından sürekli olarak takip ettiğim için ve mail ile onay verme olayıyla uğraşmak istemediğimden dolayı "Hiçbir zaman" olarak seçtim. Bloguma yapılan yorumlar direkt olarak yayınlanıyor fakat ben sürekli olarak kontrol ediyorum. Eğer kontrol edemeyecekseniz "Her zaman" seçeneğini öneririm.
9- Blogunuza yorum yapacak okurlarınızın, kelime doğrulaması adımını tamamlamasını gerektirir. Yorumlarınızda spamın azaltılmasına yardımcı olacaktır fakat okurların zaten çok az yorum yaptığı düşünülürse üşengeçlik yapıp vazgeçmelerini de sağlayabilir.
10- Yapılan ve yapılacak yorumları karşılamak amacıyla doldurabileceğiniz bilgilendirme metnidir. Buraya yazdıklarınız yorumlar kısmında yer alacaktır.

Bu yazımda "Blogger Yayınlar, Yorumlar ve Paylaşım Ayarları" sekmesinde yer alan ayarları ve birkaç önemli bilgiyi sizlerle paylaştım. Blogger ayarları ile ilgili sorularınız ve görüşleriniz için yorum yapabilirsiniz. Kısa bir yazı oldu... Aslında bu yazılar daha çok blogger dersleri adı altında yayınlanabilir. Blogger yönetim panelinde yer alan sekmeleri, blogunuza eklemeniz gereken kodları ve blog ipuçlarına dair yazmaya devam edeceğim. Asıl amacım öğrendiğim ve yaptığım tüm değişiklikleri sizlerle de paylaşmak. Bu sayede blog açmayı düşünenler blogumda her zaman yeni şeyler öğrenebilecek. 2020 yılında Blogger, Blog İpuçları ve SEO kategorilerini tamamlamak istiyorum. Bakalım başarabilecek miyim? Hep birlikte göreceğiz...

2 Yorum

Yorum Kuralları:
Reklam, tanıtım, küfür, hakaret ve sadece anahtar kelimeler içeren yorumlar yasaktır.

Hatırlatma:
Bloguma destek olmak adına yazıya olumlu ya da olumsuz yorum bırakabilirsiniz.
Yorumlarınız benim için çok değerli ve kısa süre içerisinde mutlaka cevaplıyorum!

Üyeliğiniz olmasa bile anonim profil seçeneğini kullanarak yorum yapabilirsiniz.  1. Ben lightbox özelliğini evet olarak ve yorum ayarlarını her zaman denetleme seçeneği ile kullanıyorum. Tabi ki de kullanım herkese göre değişiklik gösterebilir, verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Bilgiler işinize yaradıysa ne mutlu bana, ben teşekkür ederim.

      Sil