Blogger Yorumlar, Sayfalar ve İstatistikler

Blogger sol panelde bulunan "Yorumlar, Sayfalar ve İstatistikler" bölümünde neler yer alıyor, ne için ve nasıl kullanılması gerekiyor? Bildiğiniz gibi Blogger kullanımına dair tüm detayları araştırıp öğreniyor ve sizlerle paylaşmak adına yazıyorum. Bu üç bölümün ne olduğu adından da anlaşılıyor fakat yine de Blogger'a yeni başlayan kullanıcılar için bir iki kelam etmek istedim.

Blogger Yorumlar

Daha önceki yazımda blogunuzda nasıl yeni yazılar paylaşabileceğinizi anlatmıştım. İşte yazdığınız yazılara gelen yorumları bu bölümden takip edebilirsiniz. Ayrıca blogunuzun yorum ayarlarını nasıl düzenleyebileceğinizi öğrenmek için "Blogger Yayınlar, Yorumlar ve Paylaşım Ayarları" başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Blogger Yorumlar

1. Blogger panelinizden "Yorumlar" bölümüne ulaşmanızı sağlar.
2. Bu alanda dört seçenek bulunur. Tümü, moderasyon için bekliyor, yayınlananlar ve spam. Tümü seçeneği yapılan tüm yorumları gösterir. Moderasyon için bekliyor seçeneği henüz onaylamadığınız yorumları listeler. Yayınlananlar şuan blogunuzda gözüken yorumları gösterir. Spam seçeneği ise spam yorumları gösterir.

Not: Spam yorum; kullanıcılar veyahut botlar tarafından yapılan; gereksiz, yanıltıcı ve çoğunlukla backlink ya da reklam kazanmak amacıyla yazılmış yorumlardır. Spam yorumlar blogunuza fayda sağlamaz aksine gereksiz link çıkışına sebep olur. Bu nedenle "Yorumlar" bölümünü kullanarak gelen spam yorumları silmenizi öneririm.

3. Sayfayı yeniler.
4. Yorumların tamamını seçer. Toplu şekilde yorumları silerken size yardımcı olur.
5. Bu seçeneği kullanırsanız yapılan yorum paylaştığınız yazının altında kalır. Yorum yapan kişinin isminin altında "Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi" şeklinde gözükür. Açıkçası bu şekilde gözükmesindense direkt olarak silmeniz daha mantıklı olur.
6. Yorum spam olarak işaretlenir ve yazınızın altından silinir ancak iki numaralı alanda belirtilen spam seçeneğindeki klasöre gönderilir. Yani bu seçeneği kullanırsanız yorumu sadece Blogger panelinizden siz görebilirsiniz. Spam klasöründen ister yorumu silebilir isterseniz tekrar gözükmesi için aktif edebilirsiniz.
7. Yapılmış yorumu kalıcı olarak siler.
8. Bu alanda belirttiğim bölümler yorumun hangi yazınıza yapıldığını gösterir.
9. Yorum içeriğini gösterir.
10 ve 11. Yapılan yorumun kim tarafından ve ne zaman yapıldığını belirtir.

Blogger Sayfalar

Sayfalar bölümü kullanım şekli olarak yayınlar bölümüyle birebir aynıdır. Bu bölümde gördüğünüz sıralama ve artı işareti gibi özellikler yayınlar bölümüyle aynı özellikleri taşır. Ayrıca sayfalar ve yazılar bölümünde oluşturacağınız yeni yayınlarınızın editörü aynıdır. Yani "Blogger Yayınlar ve Editör Rehberi" adlı yazımı okuyarak gereken tüm bilgiyi edinebilirsiniz. 

Madem her şey aynı, neden iki farklı bölüm var, sayfaların yazılardan farkı nedir? İçerisinde bir çok özellik barındıran süslü püslü yazılarınızın aksine sayfalar daha çok tek seferlik yayınlanan statik içeriklerdir. Örneğin hakkımda, iletişim, kullanım koşulları, basında biz ve gizlilik politikası benzeri yazılarınız için yeni bir yayın yapmak yerine yeni bir sayfa oluşturmanız gerekir.

Blogger Sayfalar

1. Blogger "Sayfalar" bölümüne ulaşmanızı sağlar.
2. Bu bölümde tümü, yayınlananlar ve taslak şeklinde üç seçenek bulunur. Tümü seçeneği tüm sayfalarınızı, yayınlananlar seçeneği sadece yayında olanları ve taslak seçeneği ise taslaklara kaydedip henüz yayınlamadığınız sayfalarınızı gösterir.
3. Daha önceden yazmış olduğunuz sayfalar bu şekilde gözükür.
4. Sıralı listeyi kutu liste haline çevirir.
5. Sayfalarınızı seçeceğiniz parametrelere göre sıralamanızı sağlar.
6. Tüm yazılarınızı seçmenizi sağlar.
7. Sayfayı yeniler.
8. Sayfanın kim tarafından yazıldığını gösterir.
9. Sayfanın görüntülenme ve yorum sayılarını gösterir. Sayfalar bölümünde yazacağınız yazıların yoruma kapalı olması daha iyi olacaktır. Yazı editöründe sol tarafta bulunan seçenekler kısmında okuyucu yorumları kısmını izin verme olarak seçerek yorumları sadece seçtiğiniz sayfa için kapatabilirsiniz.
10. Daha önceden yazmış olduğunuz sayfayı düzenlemek isterseniz tıklamanız gereken kalem işareti.
11. Sayfayı görüntülemek, silmek ya da yayından kaldırıp taslaklara kaydetmek isterseniz kullanabileceğiniz alan.
12. Artı işaretine tıklayarak yeni bir sayfa yazabilirsiniz.

Not: Blogger'da oluşturduğunuz sayfalar ana sayfanızda ya da belirlediğiniz etiketlerde gözükmez. Sayfaların gözükmesi için sol panelde bulunan "Düzen" seçeneğinden "Gadget Ekle" butonuna tıklayın. Açılan pencerede "Sayfalar" özelliğini seçin ve kaydedin ardından yazmış olduğunuz sayfalar gözükecektir.

Blogger İstatistikler

Bu bölüm maalesef düzgün çalışmamaktadır. Gösterilen rakamlar doğruyu göstermemektedir. Google bu bölümde sayfa görüntülenmesini sayarak çalıştığı için absürt rakamlar veriyor. Mesela 50 kullanıcı sayfanızda 10 tıklama yaparsa 500 görüntülenme sayısı artıyor halbuki sizin blogunuza 50 kişi ziyaret etti. Blogunuzun istatistiklerini takip etmek için "Google Analytics" kullanmanızı tavsiye ederim. Blogunuza "Google Analytics" kodunuzu nasıl ekleyebileceğinizi "Blogger Diğer Ayarlar" başlıklı yazımda anlatmıştım. 

Blogger İstatistikler

1. Blogger "İstatistikler" bölümüne ulaşmanızı sağlar.
2. Blogunuzun toplam takipçi sayısını gösterir.
3. Blogunuzda paylaşmış olduğunuz yayınların toplam sayısını gösterir.
4. Yazılarınıza gelen toplam yorum sayısını gösterir.
5. Blogunuzun çoğul görüntülenme sayılarını gösterir.

Evet bu yazımda Blogger'a giriş yaptığınızda sol tarafta yer alan panelde bulunan üç seçeneği daha irdelemiş olduk. Geriye "Kazançlar" ve "Düzen" seçenekleri kaldı. Onlar hakkında da bir iki kelam yazarım elbette. 

Peki neden sürekli Blogger hakkında yazıyorum? 

Cevap basit... Kendime bir hedef koydum. Hedefim; 2020 yılının sonuna kadar Blogger hakkında neredeyse her şeyi öğrenmek ve bunları paylaşmak. Bahse konu hedefimle beraber bir Blogger gurmesi olmayı amaçlıyorum. İyi bir blogger olabilmek için öncelikle kullandığım platformu en ince detayına kadar öğrenmem gerektiğini düşünüyorum. Umuyorum ki yıl sonuna kadar hedefime ulaşabilirim. Ayrıca bu yıl paylaştığım yazılar sayesinde önümüzdeki yıllarda dahil olmakla birlikte Blogger olmak isteyen herkes bloguma girip "Blogger" kategorisindeki yazılarımı okuyup kendi blogunu açabilecek. Bu gerçekten harika olur! 

Düşünsenize belki ileride benim sayemde yeni blogcuklar açılacak ve blog evrenine katılacak. Kim bilebilir?

2 Yorum

Yorum Kuralları:
Reklam, tanıtım, küfür, hakaret ve sadece anahtar kelimeler içeren yorumlar yasaktır.

Hatırlatma:
Bloguma destek olmak adına yazıya olumlu ya da olumsuz yorum bırakabilirsiniz.
Yorumlarınız benim için çok değerli ve kısa süre içerisinde mutlaka cevaplıyorum!

Üyeliğiniz olmasa bile anonim profil seçeneğini kullanarak yorum yapabilirsiniz.