Dil ve Biçimlendirme ile E-Posta Ayarları

Blogger sistemini kullanan veya kullanmayı düşünenler için bilinmesi ve düzenlenmesi gereken ayarları irdelemeye devam ediyoruz. Bu yazıda dil, harf çevirisi, saat dilimi, tarih damgası biçimi, yorum zaman damgası biçimi, e-posta ile yayınlama ve yorum bildirim e-postası ayarlarını düzenlemeyi anlatacağım.

Dil ve Biçimlendirme Ayarları

Blogumuzda “Dil ve Biçimlendirme Ayarları” nasıl yapılır, nedir? Yukarıdaki resimde bulunan kırmızı alanlarla belirtilmiş numaraları açıklıyorum.

1 ve 2- Dil ve biçimlendirme ayarlarına ulaşmanızı sağlar.
3- Blogunuzda kullanılacak olan dil seçeneğini "Türkçe" olarak seçebilirsiniz. Dili, blogunuzu kullandığınız ülkeye göre seçmeniz uygun olacaktır.
4- Kelimeleri seçilen dilden dönüştürmek için araç çubuğuna bir düğme ekleyecektir. Ben ve diğer bloggerlar devre dışı olarak kullanmaktayız. Blogunuzda başka dilde bulunan kelimelerin ya da uyarıların manuel olarak Türkçe'ye çevrilmesinin daha uygun olacağı kanaatindeyim.
5- Saat dilimi olarak "(GMT+03:00) İstanbul" seçeneğini seçerseniz yazılarınızı yayınladığınız tarih kısmında gözükecek saat kısmı Türkiye saati ile aynı olacaktır.
6 ve 7- Tarih Damgası Biçimini istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Örneğin ben "Çarşamba, Ocak 15, 2020" şeklinde kullanmak istedim ve bu şekilde seçtim. Bu yeni tarih biçimi blogunuzun; ana sayfasında, kategorilerde ve yazı içerisinde başlıkların hemen altında gözükecektir.
8- Yorum Zaman Damgası Biçimini de aynı şekilde istediğiniz gibi seçebilirsiniz. Yazılarınızın altında bulunan yorumlar kısmında gözükmektedir.

Not: "Dil ve Biçimlendirme" ayarlarının arama optimizasyonunuzu (SEO) etkileyeceğini unutmayın.

E-Posta Ayarları

Blogger "E-posta" ayarları nedir ve nasıl yapılır? Blogunuza bir yorum yapıldığında veya yeni yazı ya da sayfa yayınladığınız da belirlediğiniz e-posta adreslerine mail gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca e-posta kullanarak yeni yazı yayınlayabiliyorsunuz. 

1 ve 2- E-posta ayarlarına ulaşmanızı sağlar.
3- Blogger kullanıyorsanız bilmenizde fayda sağlayacağını düşündüğüm bir noktadayız. Mesala Bloggera herhangi bir sebepten girilememesi vb. durumlarında e-posta kullanarak blogunuzda yeni yazı yayınlayabilirsiniz. Seçeceğiniz secretWords kelimesi kimsenin tahmin edemeyeceği ve bilemeyeceği bir şekilde olmak zorundadır. Ayrıca seçiminiz üzerine tanımlanan bu mail adresini gizli tutmak zorundasınız. Çünkü herhangi bir kişi bu e-postaya bir mail gönderirse yazısı blogunuzda  otomatik olarak yayınlanacaktır. 

Diyelim ki "melhuzatblog.melhuzat@blogger.com" şeklinde bu alanı doldurdum. Bu adrese yeni bir e-posta göndererek blogumda yeni yazı yayınlayabileceğim. E-posta ile yazdığınız yazının başlığı, blog yazısının başlığını, e-postanın içeriğinde yer alan resim ve yazılar da blog yazınızın metnini oluşturur. E-posta ile yazı yayınladığınızda etiket seçimi imkanınız bulunmadığı için, yazınıza etiket eklemek için ayrıca blogunuza giriş yapıp eklemek zorundasınız.
*E-posta ile gönderdiğiniz yazının sonuna çeşitli e-posta servislerinin yazı ve reklam gibi şeyler eklemesini önlemek için yazınızın sonuna #end ifadesini eklemelisiniz.
*E-postaları yayın taslağı olarak kaydet seçeneğini işaretlemeniz durumunda gönderilecek olan mailler taslaklara kaydedilecek ve yayınlanmayacaktır.
4- Yorum bildirimi E-postası: Ziyaretçilerinizden herhangi biri blogunuzda bir sayfaya yorum yaptığında size bilgilendirici bir mail gönderilmesini isterseniz doldurmanız gereken alan.
5- Bu yayınları şu adrese gönder: Blogunuzda yeni yazı yayınlandığında bilgilendirici bir mail gönderilmesini isterseniz doldurmanız gereken alan. 

Not: 4 ve 5 numaralı alanlara en fazla 10 tane e-posta girebilirsiniz. Ayrıca listelere eklenen yeni e-posta adresleri mail ile davet link yollanır ve bildirimleri almaya başlamak için davetiyeyi kabul etmeleri gerekmektedir.

Bu yazımdan da bu kadar... Diğer yazılarımda Blogger temel ayarlarında kalan son iki seçeneği de araştırıp sizlerle paylaşacağım. Blog açtıktan sonra blogger sahibi olarak bir şey fark ettim. Aceleci davranmak... Yani şurayı şöyle değiştireyim aman efendim hemen şunu ekleyeyim vesaire davranışları içerisine giriyorum. Bende bu nedenle her gün ayırabileceğim zamanın küçük bir kısmını bu işe ayırıp kalan kısmını okuma ve yazma işine bırakmaya karar verdim. Mesela işten eve geldim, yemeğimi yedim ve herhangi yapılacak ekstra bir işim yok. Elimde 3 saat var diyelim. Bu 3 saatin; 30 dakikası blog ayarları, 1 saati takip ettiğim blogları okuma ve kalan 1 saat 30 dakikası ile yeni yazı yayınlamaya çalışıyorum. Bu şekilde davranmadan önce 1 hafta boyunca hiç yazı yayınlayamadım çünkü sürekli bir şeyler değiştirip eklemeye çalışıyordum. Bu konudan bahsetmek istedim çünkü sizde blog açma heyecanıyla benim gibi yeni yazı yazmayı unutabilirsiniz. Ama zamanınızı anlattığım şekilde  üç bölüme ayırarak bu konuya çözüm bulabilirsiniz. Blogger dil ve biçimlendirme ile e-posta ayarlarından bahsettiğim kısa bir yazı oldu. Bu ayarlarda önemli noktalar vardı, umarım güzel anlatabilmişimdir. Bir sonraki yazımda görüşünceye kadar, hoşça kalın!

4 Yorum

Yorum Kuralları:
Reklam, tanıtım, küfür, hakaret ve sadece anahtar kelimeler içeren yorumlar yasaktır.

Hatırlatma:
Bloguma destek olmak adına yazıya olumlu ya da olumsuz yorum bırakabilirsiniz.
Yorumlarınız benim için çok değerli ve kısa süre içerisinde mutlaka cevaplıyorum!

Üyeliğiniz olmasa bile anonim profil seçeneğini kullanarak yorum yapabilirsiniz. 1. Emeğinize sağlık hocam...

  YanıtlayınSil
 2. Üstat teşekkürler, bu da çok faydalı oldu.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim. Henüz "üstat" olduğumu düşünmüyorum fakat ilerleyen yıllarda bir blogger gurmesi olmayı çok isterim. :)

   Sil