Hesaplı Ve Doğru Alışveriş Yapabilmek

Başlamadan önce belirtmek isterim ki bu bir tanıtım yazısı değildir. Kendimde eksik gördüğüm "hesaplı ve doğru alışveriş yapabilmek" konusunda yaptığım araştırmalar sonucunda edindiğim bilgileri içermektedir. En önemli sorum şu: İnsanoğlu alışveriş yapmadan hayatta kalabilir mi?

Cevabım, hayır! Günümüz itibariyle alışveriş yapmak, insan yaşamının olmazsa olmazı durumuna ulaşmıştır. Fark etmişsinizdir ki mağaza sayıları son yıllarda inanılmaz artış gösterdi. Alışveriş sektörü birçok kategoride çığ gibi büyüdü. Neden mi? Çünkü artık ademoğluna çeşitli bahaneler sunularak parası harcatılıyor. Bizler sadece ihtiyacımız olanı almak yerine hayatımız boyunca işimize yaramayacak şeylere paramızı harcıyoruz ya da harcamak zorunda bırakılıyoruz... İşin derinine indiğimizde birçok farklı sebep bulunsa da bugün sadece ikisi üzerinde duracağız.

  1. Güzel görünme takıntısı.
  2. Kafa dağıtır, iyi gelir gibi bir takım psikolojik uydurmalar.

Aslında bu iki madde başka bir yazımda uzunca ele alınabilir ya da sizler bu yazıyı bitirdikten sonra kendiniz araştırabilirsiniz. Konu hakkında hazıra konmayıp kendi araştırmanızı yapmanız, sizin üzerinizde daha kalıcı bir etki oluşturacaktır…

Hesaplı Ve Doğru Alışveriş Yapabilmek

Bugün "Hesaplı Alışveriş" konusu üzerinden devam edelim. Başka bir gün doğrusundan da bahsettiğim bir yazı yazarım. Bu yazıda hayatta kalmak için gereken yiyecek-içecek alışverişinden değil ikinci kategoriye giren alışveriş türlerinden bahsedeceğiz. Bence son zamanların en önemli konusu: İnsanları bilinçlendirmenin zorunlu hale geldiği bir duruma doğru giden, alışveriş yapma içgüdüsü…

Aldığınız kıyafeti bir kere giyip dolabın bir köşesine atacaksınız, orada yıllarca kalacak ve sonra yeğenlere hediye... Yer mi Anadolu çocuğu?

Yapmanız gereken ilk şey, ne alacağınıza karar vermektir. Bütçenize ve ihtiyacınıza göre planlama yapmadan alışverişe gitmek size pahalıya mal olabilir. Ne almak istediğiniz, neye ihtiyacınız olduğuyla paralel olmalı... İhtiyacınız olmadığı halde ürün alacaksanız, mutlaka alternatiflerinizi göz önünde bulundurun ve alışverişe çıkmadan önce mutlaka bir seçim yapın!

Hesaplı Ve Doğru Alışveriş Yapabilmek

Alacağınız ürünü seçtiyseniz hızlı şekilde fiyat araştırmasına başlayın. Basitçe anlatmam gerekirse, en az üç mağazadaki fiyatları kontrol edin.

İnternet araştırması yapmayı unutmayın! Çünkü markalar internette ürün satarken her zaman -istisnalar kaidaiyi bozmaz- daha uygun fiyat sunarlar. İnternet'teki fiyatın daha uygun olması ürünün kalitesiz olduğu anlamına gelmez. Aradaki fark, tamamen fiziksel dükkan olmamasından kaynaklı. Şirketler; kira ve elektrik vermeyip üzerine daha az personel çalıştırdığı için kâr marjının zaten aşırı yüksek olmasından kaynaklı internete özel fiyatları küçültebiliyor.

Kampanya var, iki tane alın! Üç tane alınca, dördüncüsü bedava! Beş farklı ürün alışverişinizde yüzde yirmi beş indirim gibi basit ama etkileyici yalanlara kanmayın! İlk maddeyi unutmayın. Siz seçiminizi zaten yaptınız! Seni seçtim pikachu dediğinde poke topundan sadece pikachu çıkar yanında bulbasaurda gelmez. 

Son aşamaya geldiniz… Ürününüzü seçtiniz ve araştırmanız sonucunda en uygun fiyatı buldunuz diyelim. Yorumlara bakmayı unutmayın! Youtube'da birçok erkek ve kadın sizin aldığınız ürünü -pijama dahi var- çoktan alıp videosunu çekmiştir, bir göz atmanız oldukça fayda sağlayacaktır.

Bunların dışında dikkat etmenizi istediğim, ekstra hatırlatmalar: 

İnternetten alışveriş yaparken dikkat edin! Yüzlerce e-ticaret sitesi var ve google amcada beş dakika araştırma yapmadan sipariş vermeyin. Bakın bakalım, şirket hakkında ne gibi şikayetler var? Sonra vay efendim bunun başka bedeni var dur şunu geri göndereyim de değiştirsinler deyip akabinde geri gönderip değiştiremeyen ve aylarca uğraşan bir sürü arkadaşım var…

Kargo Ücreti Ödemeyin! Benim internet raconumun temel kuralıdır. Kargo ücreti isteyen sitelerden mümkün mertebe uzak durmaya çalışırım.

Birçok ünlü e-ticaret sitesi, özel günleri bahane ederek kampanyalar yapabiliyor, bunları ara sıra cep telefonunuza yükleyeceğiniz uygulamalarla takip edebilirsiniz.

Hesaplı Ve Doğru Alışveriş Yapabilmek

Kampanyalara inanmayın demiştin, ne oldu şimdi hacı dayı! Hemen açıklayayım: Pantolon almaya gidip de kampanyaları görünce, eve pantolon artı iç çamaşırıyla dönüyorsanız eğer, o şirket o iç çamaşırından da kar elde etmiş oluyor. Donunuza kadar kandırılmışlık hissini ise giydikten sonra anlıyorsunuz amma velakin siz zaten pantolon alacaktınız ve pantolonlarda kampanya mı var? İşte o zaman tamam…

Aliexpress'i kullanarak Çin’den gerçekten inanılmaz uygun fiyatlarla ürün sipariş edebilirsiniz. Bir ara bu konuyla alakalı detaylı, resimli ve ışıklı mışıklı güzel bir yazı yazmayı düşünüyordum fakat son yaşanılan virüs salgınından ötürü vazgeçtim. Sanırım uzun yıllar Aliexpress'i kullanmayacağım.

Teknoloji ürünleri için kullanılan benimde sıkça kullandığım bir yöntemden bahsedeceğim. Diyelim ki MELHUZAT MT2 modelinde bir telefon alacaksınız, karşılaştırma sitelerine giriyorsunuz, modeli seçiyorsunuz, pat diye karşınıza elli ayrı siteden fiyatlar çıkıyor! Tabii bu blogu okuyanların da benim gibi bir maddi durum içerisinde olduğunu varsayarak devam ediyorum. Fiyatların karşınıza çıkması akabinde "Ucuzdan -> Pahalıya" sıralıyorsunuz bitti, gitti. Paran cebine kaldı, sakız alırsın onunla…

Mankende durduğu gibi durmaz hiçbir zaman! Evet o kıyafet mankende çok güzel duruyor olabilir ama sizde de aynısı olmayabilir, bir durup düşünmekte fayda var. Kıvanç olacağım derken Tatlıses olup çıkmamak lazım...

Ben her zaman kışlık ürünleri yazın, yazlık ürünleri de kışın alırım. Şirketler sezonluk ürünlerin satışını devam ettirebilmek için ters mevsimlerde büyük indirimlere giderler. Giderler, giderler bir gün herkes gider…

Hesaplı Ve Doğru Alışveriş Yapabilmek

A101, BİM ve Migros gibi marketler, haftalık olarak farklı ürünler üzerinde indirimler uygular. Zaten bunu hepiniz biliyorsunuz. Neden bu indirimlerden yararlanmıyorsunuz? Ev geçindirmiyorsunuz tabi. Ev geçindiren okuyucularım;  A101, BİM ve Migros benzeri şirketlerin websitelerine mutlaka göz atın! Yiyecek-içecek alışverişi yaparken eğer arabanız varsa biraz oradan biraz buradan almayı deneyin, farkı göreceksiniz. Yiyecek-içecek alışverişinizin tamamını tek marketten, diğerlerini gezmeden, kampanya yakalamadan yapmayın! Bu tavsiyeyi verirken kelimelerim sızladı... Ben üşengeç olduğum için tek mağazadan yapıyorum ve genellikle maaşın yarısını bırakıyorum, her şey ateş pahası!

"Alışveriş sepetiniz sizin olsun, benden sonra!"
Alparslan Baltacı

Gizli Tavsiyeler evde denemeyin:

Marka bağımlılığınızdan kurtulun. En iyi ürünler, en pahalılarıdır şeklinde düşünmeyin! En iyi ürün en iyi üründür…

Ben bir mağazaya girince, ilk iş olarak satış temsilcisi arkadaşı kafalamaya çalışırım. Sohbeti kurarım, onunla birlikte dert yanarım ve kaç saattir ayaktasın yorulmuşsundur, nasılsın şeklinde sorularla beynini nakavtladıktan sonra asıl konuya geçerim. Buradaki nakavtlamak kelimesini yanlış anlamayın. Ülkemizdeki çoğu kişi bu arkadaşlara çemkirmek suretiyle yaklaştığı için, benim tarzımda bir yaklaşımı görünce şoke oluyorlar. Daha sonra hacı onu bunu bırak da kaliteli mi bu? Aldıktan sonra şikâyete gelen oldu mu? Şeklindeki sorularımı yöneltirim… Muhabbeti iyi kurabildiyseniz eğer şöyle bir cevapla karşılaşırsınız: Ağabey aman deyim onu alma, haftaya salı çok güzel indirim var bedenini söyle ben sana ayırırım… Daha sonra sessizce mağazadan ayrılırım, müdüre falan yakalanmayalım diye...

Benim kullandığım alışveriş siteleri:

  • Hepsiburada
  • Gittigidiyor
  • Trendyol
  • Migros Sanal Market
  • Çiçek Sepeti

Verdiğim ikinci gizli tavsiye üzerine not: İnsanların duygularıyla oynadığım için beni eleştirenler olacaktır. Yanlış! İlk baştaki muhabbete girişim tamamen doğal ve içten. Eğer öyle olmasa karşı taraf yardımcı olmayıp herkese verdiği cevabı verip beni blogumun başına geri gönderirdi!

Yorumlarda tartışabilmemiz için son olarak eklemek istiyorum. Günümüzde var olan sistem, bizlerden şunu ister: Haftanın beş ya da altı günü çalış ve hafta sonu alışverişe çık! Neden? Çünkü hafta içi çok çalıştın ve yoruldun, bunu hak ettin... Daha sonra alışverişte beş ya da altı günde çalışarak kazandığın parayı bir güzel harca.

Hesaplı Ve Doğru Alışveriş Yapabilmek

Peki neden böyle? Bana kalırsa insan kazandığı parasıyla kendini geliştiremesin, bu parayı eğitim için kullanamasın veya o parayla farklı ülkelere gidip yeni tecrübeler kazanamasın gibi birçok neden bulunmakta. Elinde avucunda bir şey olmasın ki sesini çıkaramasın düşüncesi de hakim olabilir. Bizim ülkemiz açısından değil evrensel olarak düşünüyorum bu konuyu. Neyse bu konuya çok girersem blog kayyumlanabilir, ben yavaştan uzayayım! Topuk sesleri...

2 Yorum

Yorum Kuralları:
Reklam, tanıtım, küfür, hakaret ve sadece anahtar kelimeler içeren yorumlar yasaktır.

Hatırlatma:
Bloguma destek olmak adına yazıya olumlu ya da olumsuz yorum bırakabilirsiniz.
Yorumlarınız benim için çok değerli ve kısa süre içerisinde mutlaka cevaplıyorum!

Üyeliğiniz olmasa bile anonim profil seçeneğini kullanarak yorum yapabilirsiniz.  1. Vallahi konusu pek ilgimi çekmedi ama okuyayım dedim... O kadar güzel bir dille anlatmışsın ki yazıyı bitirdiğimde hoşuma gitti. Eğlenceli yazabiliyorsun, başarılar!

    YanıtlayınSil