Blogger Seo Uyumlu Yazı Yazmak

SEO gerçektende bloglarımız için büyük önem taşıyor. Bende bu nedenle henüz (20) yazı yayınlamışken SEO hakkında araştırmalar yapıp, öğrenmek ve blogum ile yazılarıma uygulamak istedim. Çünkü ileride belki (100) yazı yayınlamış olacağım fakat SEO tekniklerini doğru uygulamadıysam geri dönüp hepsini tek tek güncellemem ve değiştirmem gerekecek. Henüz yolun başındayken SEO uyumlu şekilde içeriklerimi yazmayı öğrenirsem ve uygularsam önümüzdeki yıllarda eski yazılarımı tek tek değiştirmeye uğraşmak yerine yerine yazılar yayınlamaya daha fazla zaman harcayabilirim. Sizin de bu şekilde davranmanız işinize yarayacaktır. Blogger SEO uyumlu yazı yazmak aslında oldukça basit. Sadece yazılarımızda belli başlı kriterleri gözden geçirmemiz gerekiyor.

Blogger kullanan biri olarak SEO uyumlu yazı yazmayı anlatacağım. Konu içerisinde, yazdığınız bir yazıyı yayınlamadan önce kontrol etmeniz gereken çeşitli unsurları çeşitli başlıklar altında ele alacağım. Bu yazı sizler için bir nevi checklist (kontrol listesi) görevi görecektir. Ben kendimde sık sık bu yazıdaki başlıkların yer alıp almadığını kontrol etmeden yeni yazılar yayınlamamaya özen göstereceğim.

Saatlerce uğraşıp, hazırladığım yazıların hiç kimse tarafından okunmaması gerçekten bir Blogger kullanıcısı olarak motivasyonumu düşürdüğünü itiraf etmeliyim. SEO konusuna özen gösterirsem, blogumun arama motorlarında üst sıralarda çıkacağı ve daha çok okura ulaşacağını umuyorum. Hadi başlayalım o zaman!

Blogger Seo Uyumlu Yazı Yazmak

Anahtar Kelime Analizi

Anahtar kelime analizi yapmanız ve yazınız içerisinde uygulamanız çok önemlidir. İçeriklerinizin Google'da üst sıralarda çıkmasını istiyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken şeylerden biri budur. Yani başarıya giden yolda ilk basamak olarak düşünebilirsiniz.

Bir konu belirleyin... Mesela ben blogumun daha fazla okura ulaşmasını istediğim için yazı içerisinde uygulanabilecek SEO tekniklerini araştırıp, öğrendiklerimi anlatmak için bir yazı yayınlamayı düşündüm. Araştırmalarımı yaptım ve öğrendiklerimi yazmaya başladım. Halihazırda elimde bir taslak oluşturdum. Şimdi bu taslak için yapmam gereken şey anahtar kelime analizi yapıp, doğru anahtar kelimeyi bulmak ve yazımın içerisine enjekte etmek. Evet, enjekte etmek terimini bilerek kullandım çünkü seçeceğiniz  anahtar kelimeyi yazınızın içerisinde okurlarınızı sıkmayacak şekilde bol bol yer vermelisiniz. Tabi bunu yaparken yazının bütünlüğünü bozmamaya özen göstermeyi unutmayın.

Anahtar kelime analizi yapmak için kullanabileceğiniz basit yöntemler var.  Bu konuyu örnekleyerek anlatırsam daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Şuan okumakta bulunduğunuz yazım için, "keywordtool.io" adresine giriş yaptım ve "Yazı İçi SEO" şeklinde bir arama yaptığımda sonuç vermedi daha sonra "Seo Uyumlu Yazı" şeklinde bir arama yaptım ve karşıma bir çok sonuç çıktı. Anlattığım konu için müthiş bir anahtar kelime olacağını düşündüm. Önemli olan ne kadar iyi olduğu ya da açıklayacağı olduğu değil. Bahsettiğim "Keywordtool.io" adresinde çıkan sonuçlarda üst sıralarda bulunmasıydı. Bu durum, seçtiğim anahtar kelimesinin okurlar tarafından arama motorlarında sıkça kullanıldığını gösteriyordu. Tabi daha sonrasında seçtiğiniz anahtar kelimenizi Google'da aratıp çıkan sonuçlardaki rakiplerinizi incelemekte gerçekten çok önemli! Öncelikle onların yazdıklarını içtenlikle okuyun ve daha iyisini yazmaya çaba gösterin. Mesela bu yazım için bunun çok zor olduğunun farkındayım ama yinede elimden geleni yapmaya ve SEO uyumlu makale nasıl yazılır, anlatmaya kararlıyım.

Blogger Seo Uyumlu Yazı Yazmak Blogger Seo Uyumlu Yazı Yazmak Blogger Seo Uyumlu Yazı Yazmak

Yukarıdaki resimlerde keywordtool ve Google'ı anahtar kelime bulmak için nasıl kullanabileceğinizi gösterdim. Ayrıca bahsettiğim keywordtool benzeri bir çok araç bulunmakta siz kendi beğendiğinizi kullanabilirsiniz. Keywordtool üzerinden anlatmam gerekirse yazdığınız anahtar kelimelerde belli sonuçlar çıkıyor. Bu sonuçlarda üst sıralarda bulunan anahtar kelimeler kullanıcılar tarafından daha sık tercih edilir. Bu nedenle anahtar kelimenizi seçerken üst sıraları tercih etmeye özen gösterin. Mesela ben "Blogger Seo Uyumlu Yazı Yazmak" başlığını ve anahtar kelimesini kullanmayı tercih ettim. Ayrıca buna ek olarak aynı taktikle yazı içerisinde yer verebileceğim (5) farklı anahtar kelime daha seçtim.

 • SEO uyumlu makale
 • SEO uyumlu blog yazısı
 • SEO uyumlu makale teknikleri
 • SEO uyumlu makale örneği
 • SEO uyumlu yazı nedir

Birinci belirlediğim anahtar kelimeyi yazının ilk 100 kelimesinde ve yazı içerisinde bol bol kullanmaya özen gösterdim. Diğer seçtiğim (5) anahtar kelimeyi de en azından birer kere kullanmaya çalıştım. Yani SEO uyumlu makale tekniklerinde birinci aşamayı tamamladım!

Not: Anahtar kelime yoğunluğunuz (keyword density) bir yazı içerisinde belirlediğimiz anahtar kelime ve varyasyonları (diğer seçtiğimiz beş anahtar kelime) ile birlikte %1,5 oranında olmalıdır. 
2. Not: İçeriğimizin ilk paragrafında (ilk 100 kelime) ve son paragrafında (son 100 kelime) ana anahtar kelimenizi kullanmaya özen gösterin. 

Seçtiğiniz Anahtar Kelimeyi Kullanmanız Gereken Muhteşem Dörtlü!

İlk olarak seçtiğiniz anahtar kelimenizi yazının başlığında kullanmaya özen gösterin. Hatta ilk kelime olarak anahtar kelimeleri tercih etmeniz daha fazla fayda sağlayacaktır. İkinci olarak anahtar kelimenize yazının URL'sinde mutlaka yer verin. Üçüncü olarak yazıya eklediğiniz resimlere anahtar kelimeniz ile alternatif metin ekleyin. Son olarak arama açıklamasında (meta description) anahtar kelimenize yer verin!

Blogger Seo Uyumlu Yazı Yazmak Blogger Seo Uyumlu Yazı Yazmak Blogger Seo Uyumlu Yazı Yazmak


Muhteşem dörtülüyü tamamladınız değil mi? O zaman dans, pardon devam...

Not: Yazı başlığını, kalıcı bağlantısı ve arama açıklamasını ayarladıktan sonra geriye sadece iki seçenek kalıyor. Etiketler ve Konum bir zahmet şunlara da bir ayar yapı ver. Onlarda oynasın arkadaşlarıyla. Şaka bir yana etiketler bölümünü kullanarak yazınızı kategorilendirmeyi unutmayın.
2. Not: Ben konum kısmını dolduruyorum sizinde doldurmanızı tavsiye ederim. Ufakta olsa SEO açısından bir artısı oluyor.
3. Not: Yazı editöründe geriye sadece "Seçenekler" ve "Özel Robot Etiketleri" başlığı kalıyor. Bu kısımı değiştirmenize gerek yoktur "Blogger Arama Tercihleri Ayarları" başlıklı yazımda nasıl düzenleyeceğinize dair bilgiler bulunmaktadır.

Yazılarınızda Multimedya Kullanın

Yazılarınıza resim, video, ses kaydı ve gif gibi multimedya unsurları ekleyin. Okurlarınızın hoşuna gideceğine emin olabilirsiniz. Her yazınızda mutlaka en az (2) görsel öge kullanmaya özen gösterin. Bu sayede hem kullanıcı etkileşiminiz artacak ve hemen çıkma oranınızı düşecek hem de bir önceki adımda bahsettiğim şekilde resimlere alternatif metin ekleyerek Google görsel aramalarında yazınızın görünmesini sağlayacaksınız. Ayrıca kullanıcı etkileşiminizin artması ve hemen çıkma oranlarının düşmesi google sıralamanızı olumlu yönde etkileyecektir.

Yazınız İçerisinde H1, H2, H3 ve H4 Başlıklarını Kullanın

Blogger yazı editörü panelinde oldukça basit şekilde yazılarınız içerisinde h1, h2, h3 ve h4 başlıklarını kullanabilirsiniz.

Blogger Seo Uyumlu Yazı Yazmak

Kırmızı alanla belirlediğim "Başlık" seçeneğini kullanarak yazılarınızda bu yöntemi kullanabilirsiniz. Yazılarınızı okurlarınız için daha derli toplu ve okunaklı hale getiriyor.

Vurgulama

Anahtar kelimelerinizi ve varyasyonlarını yazı içinde kullanırken standart yazı özelliklerinden farklı (kalın, italik, renkli, altı çizili vb.) olarak biçimlendirebilirsiniz.  Bu arama motoru botlarının dikkatini çekecek ve SEO açısından faydalı olacaktır. Bu sayede anahtar kelimelerinizin farklılığı arama motoru botları tarafından algılanacaktır. 

Ayrıca bu sayede okurlarınız yazı içerisindeki önemli kelimeleri daha rahat görebilecektir. İnsan beyni yazıyı okurken renkli ve vurgulu kelimeleri daha önce algılar. Vurgulanmış kelimeler sayesinde okurlar içeriğin konusu hakkında ilk izlenimlerini edinmiş olur.


İmla

Yazı içeriğinizde elbette yazım hataları olacaktır. Amma velakin bunları minimize etmek zorundasınız. Çünkü yazı içerisinde yapılan noktalama, kelime, karakter ve harf hataları arama motorları tarafından kolayca tespit edilebiliyor ve o içerik ile ilgili site üzerinde olumsuz bir durum gibi gözükmesine sebep oluyor... Yazılarınızda düzgün Türkçe kullanılmalı ve imla kurallarına dikkat edilmelidir. Okurlarınızın rahat okuyabilmesini sağlamalısınız. Aslında Google'ın sırrı burada. Okuyucuya hizmet etmek. Yani blogların ya da web sitelerin okuyuculara hizmet etmesini istiyor. Her şey onlar için! 

Düzenli İçerik Girmek

Google amca bayramdan bayrama, kandilden kandile aranmayı sevmez. Google amcam isterki gençler beni düzenli ziyaret etsin, çayımı içsin, tatlımı yesin. Harika bir tema, harika bir yazı yazabilirsiniz ama bunu iki ayda bir yapmanız size bir fayda sağlamaz. Arama botlarına dersini vermek istiyorsanız haftada en az bir kere kaliteli içerik üretin!

Yazınızdan Link Çıkışları Yapın

En sık yapılan hatalardan biri... Bırakın artık şu eski alışkanlıkları. Yıl oldu 2020! Kaynakça gösterin, resimlerin nereden alındığı yazın ve başka sitelerden bol bol örnekler verin. Yeni racon böyle, alışın artık buna. Blog kültüründe "hep ben" olayı eskide kaldı. Her yazınızda en az üç farklı siteye linkleme yapmanız size fayda sağlayacaktır. Yalnız ipin ucunu da kaçırmayın benim tavsiyem üç ile altı arasında olmasıdır.

Not: Yazdığınız içeriğin ne olduğunu Google'ın çok daha iyi anlaması için dışarıya açılan bağlantılar vermeyi unutmayın.
2. Not: Ayrıca okurlarınızı konuyla alakalı önemli farklı sitelere yönlendirmeniz ve kaynakça belirtmeniz Google'ın gözünde içeriğinizin kalite koktuğu anlamına geliyor.
3. Not: Unutmayın! Dışarıya bağlantı vererek verdiğiniz linklere kefil olmuş oluyorsunuz. Bu arada bu olay backlink vermek demek olarak biliniyor genelde. Bağlantılarınızı seçerken konuyla alakalı olmasına ve bağlantı verdiğiniz sitelerin SEO açısından güçlü, okurlar için muhteşem olmasına özen gösterin. Referans veriyorsunuz sonuçta. Çöp diye tabir edilen bir siteye bağlantı verirseniz Google sizin kalbinizi kırabilir. 

Site İçi Linklemeler Yapmak

Bunu yaparken göstere göstere, bağıra bağıra yapan blogları sevmiyorum. Yazının tam ortasına kocaman, bunlarda ilginizi çekebilir şeklinde linkler eklemeyin. Evet, site içi linkleme yapmak çok önemli! Amma velakin her şeyin bir adabı var. Eski yazdığınız yazıları ilgilendiren durumlarda site içi linkleme yaparak ziyaretçilerinize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca Google arama motoru botlarının verdiğiniz linklere eski yazılarınıza dönük bir ağ öreceğini unutmayın. Bu nedenle eski yazılarınızdan sık sık bahsedin. Yazılarınızda üç ile altı arasında site içi linkleme yapabilirsiniz.


Blogger Seo Uyumlu Yazı Yazmak

Site Hızını Arttırmak 

Google'da sıralama kriterleri arasında en önemli şey hızdır! Çünkü kullanıcıların neredeyse tamamına yakın bir kısmı üç saniyeden geç açılan siteler için beklemeyip kapatıyorlar ve başka bir sitede şanslarını deniyorlar. Bunun yazıyla ne alakası var? Yazılarınıza eklediğiniz multimedya unsurlarının boyutlarını minumum tutmaya, optimize etmeye özen gösterin.

Yazı Başlığında Niteleyiciler Kullanmak

Hemen hemen herkes Google'da arama yaparken; 2020, en iyi, rehber, en güzeli, en ucuzu ve en hızlı gibi niteleyicileri kullanıyor. Yazı başlıklarında bunlara benzer niteleyiciler kullanmak sizleri rakiplerinizden bir adım ileri götürebilir.

Resimleri Optimize Etmek

Yazıya ekleyeceğiniz resimlerin boyutunu küçültmeniz ve alternatif metin girmeniz gerektiğinden bahsetmiştim. Resimlerle ilgili bilmeniz gereken önemli bir detay daha var. Resimleri yüklemeden önce bilgisayarınızda kayıtlı olduğu halin adını değiştirmeniz gerekmektedir.


Blogger Seo Uyumlu Yazı Yazmak

Not: Türkçe karakterler kullanmayın ve boşluk bırakmak yerine "-" işareti kullanın. 
2. Not: Her temanın içerik bölümünün görüntüleyebileceği maksimum boyut belirlidir. Yani blogunuzdaki tüm resimler 600px olarak gözüküyorsa boş yere 1200 px resimler yüklemeyin. Evet HTML ve CSS yardımıyla büyük boyutlar otomatik olarak küçülüyor olsada blogunuza giren okurlarınızın tarayıcıları bu resimleri 1200 px olarak indirmektedir.

Belirtmek istiyorum! Google resimleri göremez, onları okur... Dolayısıyla bahsettiğim resim ayarlarına özen göstermeyi unutmayın.

Sosyal Paylaşım Butonları Kullanmak

Yazınızın bittiği bölümde mutlaka sosyal paylaşım siteleri için butonlar olsun. Okurlarınız yazıyı kolayca paylaşabilsin. Yazınız ne kadar paylaşım alırsa o kadar fazla kişiye ulaşacaktır. Her paylaşımda backlink kazanacağınızıda hesaba katarsak sosyal medya yazılarınız için gerçekten çok önemli! 

Uzun İçerikler Yazmak

Ah nerede o eski zamanlar... 300 kelimelik yazılarla ilk sıralarda çıktığımız o güzel günler o güzel atlara binip gittiler. 2019 yılında yapılan araştırmaya göre blog yazılarında kullanılan ortalama kelime sayısı 1100 civarlarındadır. Uzun yazıları Google çok seviyor ve sıralama kriteri olarak önem veriyor. Bu nedenle içeriklerinizi en az 1500 kelime uzunluğunda yazmanız size avantaj sağlayacaktır.

Not: Ben genellikle 800 kelimelere kadar rahat bir şekilde yazabiliyorum fakat devamı oldukça zorluyor. Google uzun içerikleri seviyor diye gereksiz ve saçma sapan şeylerle doldurmak yerine olduğu gibi yayınlıyorum. Bazen oluruna bırakmak en iyisi sanırım...

Ziyaret Süresini Arttırmak

Hemen çıkma oranı benim tahminlerime göre Google'ın kriterlerinde ilk sıradadır ve aynı zamanda bir SEO faktörüdür. Okurlarınız blogunuza girdikten sonra hemen çıkıyorsa vay halinize! Bu konuda yazar olarak yapabileceğiniz çok fazla şey olmasa da bir kaç örnek vermek istiyorum.
 • Yazılarınızı okurlarla konuşuyormuş havasında yazmaya özen gösterin.
 • Espirili ve eğlenceli bir dil kullanmaya çalışın. Bunu yaparken samimiyetinizi gösterin ama çizgiyi aşmayın.
 • Sağdan soldan reklamlar, popuplar ve uyarılar okurun önüne atlamasın!

Yorum Sayısını Arttırmak

Yine elden bir şeyin gelmediği durumla karşı karşıyayız. Ülkemizde maalesef yorum yapmamak çok elzem bir durum gibi kabul ediliyor. Neredeyse 1000 kişiden sadece 1 kişinin yorum yaptığı gerçeğini kabul edersek işimiz oldukça zor. Yorum sayısını arttırmak takipçi kitlenizi arttırmanızla sağlanabilir. Ayrıca yazı içerisinde okurlarınıza soru sorarak yorum yapmaya teşvik edebilirsiniz.


Meta Etiketleri

İkinci sırada seçtiğiniz anahtar kelimeyi kullanmanız gereken muhteşem dörtlü isimli başlıkta bahsettiğim "Arama Açıklaması" bölümünü her yazı ve her sayfanız için mutlaka özenle doldurmalısınız. 160 karakteri geçmemesi ve yazınız gibi özgün olması gerekmektedir. Ayrıca anahtar kelimenizide mutlaka ekleyin. Bu konuda ufak bir sıkıntı var Google'ın ana dili İngilizce olduğu için Türkçe’de tüm algoritmaları dört dörtlük çalışmamaktadır. Bu nedenle arama açıklaması yazarken Türkçe karakterleri kullanmamaya başka kelimeler tercih etmeye çalışın.

Farklı Sitelerden Bağlantı Edinme

Yazınızdan dışarıya ve içeriye link vermeniz konusunu yukarıda zaten anlattım. Peki biz hep verecek miyiz? Biraz da alalım yahu! Yazdığımız yazıya dışardan bağlantılar (referans bağlantılar) verilmesi sizi sıralamalarda yukarılara doğru çıkaracaktır. Ayrıca dışarıdan bağlantı aldığınızda Google ve diğer arama motorlarının gözünde tavsiye edilen, nitelikli ve yakışıklı bir blog olarak değerlendirileceğiz. Yeni başlayanlar için bu oldukça zor bir durum. Eş, dost ve akrabalara sosyal medyadan yazınızı paylaşması için baskı uygulayabilirsiniz.


Blogger Seo Uyumlu Yazı Yazmak

Son olarak yukarıdakilerin tamamını okuyup öğrendiyseniz eğer yeni yazılarınızı yayınlamadan önce aşağıdaki liste üzerinden kontrol gerçekleştirebilirsiniz. Bir nevi özet, hem yazıyorum hem özetliyorum ne çalışkan bir Blogger oldum böyle...


Seo Uyumlu Yazı Yazmak İçin Kontrol Listesi (Checklist)

 • Yazdığınız konuya uygun 1 anahtar kelime ve 5 yancı arkadaşını seçip yazınızın içerisinde uygulayın.
 • Seçtiğiniz anahtar kelimeyi; başlıkta, yazının ilk ve son 100 kelimesi içerisinde uygulayın.
 • Anahtar kelimenizi yazının; URL'sine, arama açıklamasına ve resimlere alternatif metin olarak ekleyin.
 • Yazınıza eğlenceli görseller ekleyin.
 • Yazınızın içerisinde h1, h2, h3 ve h4 başlık etiketlerini kullanın.
 • Anahtar kelimelerinizde vurgulama (kalın, italik ve altı çizili vb.) yapın.
 • İmla kurallarına dikkat edin.
 • Yazı içerisinde dışarıya ve içeriye linklemeler yapın.
 • Resimleri optimize edin ve sitenizin hızını kontrol edin.
 • İçerik uzunluğunu kontrol edin ve 1500 kelimeye ulaşmasını sağlayın.
 • Okurlarınızı yorum yapmaya teşvik edecek bir paragraf ekleyin. 
 • Arama açıklamasını düzenleyin.
 • Yazınızı sosyal medyadan paylaşın.

Blogger Seo Uyumlu Yazı Yazmak

Yukarıda anlatmış olduğum maddelerin hepsine uyarsanız, makaleniz SEO uyumlu hale gelmiş olacaktır. Arama motorları sitenizi ve yazınızı daha fazla ziyaret edecektir. Ayrıca artık rakipleriniz sizden korksunlar! Onları geride bırakıp uçuşa geçmeniz an meselesi! Sizin de Blogger için SEO uyumlu yazı yazmak konusunda eklemek istedikleriniz varsa, lütfen yorum kısmından paylaşmayı unutmayın...

7 Yorum

Yorum Kuralları:
Reklam, tanıtım, küfür, hakaret ve sadece anahtar kelimeler içeren yorumlar yasaktır.

Hatırlatma:
Bloguma destek olmak adına yazıya olumlu ya da olumsuz yorum bırakabilirsiniz.
Yorumlarınız benim için çok değerli ve kısa süre içerisinde mutlaka cevaplıyorum!

Üyeliğiniz olmasa bile anonim profil seçeneğini kullanarak yorum yapabilirsiniz. 1. Harikasın, çok bilgilendirici bir yazı olmuş.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Konu hakkında elimden geleni yaptığımı düşünüyorum, yorumun için teşekkür ederim!

   Sil
 2. oyunu kuralına göre oynamak diye bir tabir var... siz bunu baştan yaparak ne kadar doğru bir şey yapıyorsunuz... Kolay gelsin...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel söylemişsiniz... Son dönemde maalesef SEO inanılmaz önem kazandı. Bu nedenle oyunu kuralına göre oynamak zorundayız. Tabi bu oyunun kurallarını da öğrendikçe blogumda paylaşmaya çalışacağım. Yorumun için çok teşekkürler.

   Sil
 3. Meta etiketlerinde Türkçe karakter kullanmanın bir sakıncası olmadığını okumuştum. Türkçe karakterlerden arındırmayı deneyeceğim.
  Teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Deneyip farkı kendinizde görebilirsiniz, yorumunuz için teşekkürler.

   Sil
 4. yazı içerisinde H1 Etiketi kullanamıyoruz , o zaten tema html yazılımı içinde belirlenmiş yazı başlığı olarak otomatik olarak optimize ediliyor.
  kullanabileceğimiz H2 ve H3 başlıkları da sınırlı galiba. her birinden en fazla 2 adet diye biliyorum. yazı aydınlatıcı olmuş üstad. başarılar dilerim.

  YanıtlayınSil