Bu Hafta Neler Öğrendim? #03 #yabancı diziler

The Walking Dead dizisinin setinde yemek arası verildiğinde, zombileri canlandıran ekip ve insanları canlandıran oyuncular farklı masalarda yemek yiyormuş. Bu olay dizi yapımcılarının özel bir isteğiymiş. Nedeni ise oyuncuların, zombilerin yanında fazla rahat olmamalarını ve çekilen sahnelerdeki şaşkınlık, korku ve tiksinme benzeri duyguların kaybolmamasını sağlamakmış. Ayrıca dizi boyunca “zombi” kelimesi kullanılmamış. Dizinin yapımcısı Robert Kirkman bunun sebebini evrende zombilerin var olmadığını fikrini yaşatmak olarak açıklamış. HBO, The Walking Dead dizisini aşırı şiddet içerdiği gerekçesiyle reddetmiş ve dizideki favorim olan Daryl adlı karakteri canlandıran Norman Reedus çekimlerden sonra Horton Scout HD 125 marka yaylı tüfeği evine götürüyormuş. Kesinlikle bu kadar karizmatik bir aleti ben de evime götürürdüm.

Ayraç

Game Of Thrones dizisinin çekimleri, farklı ve birbirine uzak lokasyonlarda/mekanlarda gerçekleştirildiği için dizinin üç farklı yapım ekibi varmış. Bunlar Kurt, Ejderha ve Ak Gezen adını kullanıyormuş. Ayrıca Game Of Thrones dizisinin tüm dünyada çok ses getirmesinin ardından 2012 yılında ABD’de 160’dan fazla kız çocuğuna Khaleesi ismi verilmiş. Diziyi izleyen herkesin çok iyi tanıdığı ve izlediğinde etkisinden çıkamadığı sahnelerin başrolü Ramsay Bolton karakterini canlandıran Iwan Rheon, bir röportajında Joker karakterinden ilham aldığını açıkça belirtmiş.

Ayraç

Fargo dizisi introsunda “This is a true story” yani gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır şeklinde bir uyarı bulunsa da bu bir yalanmış… Yapımcı şirket, insanlara bir şeyin gerçek olduğunu söylediğiniz takdirde hikayeye daha çok inandığı ve bu yalanın tekrarlandığı takdirde ikna edici olacağını düşünüp böyle bir metni dizinin girişine eklemiş.

Ayraç

Person Of Interest dizisinde John Reese adının çoğunlukla Mr. Reese şeklinde duyulması istenilmiş. Bunun sebebi olarak İngilizce gizem anlamına gelen “Mysteries” kelimesinin okunuşa yakın bir hitap şekli olması belirtilmiş. Dizinin her bölümü farklı bir hayata değinilip onun üzerinde çalışmalar yapılırken arka planda başka bir hikayenin yavaş yavaş işlenmesi, her zaman etkileyici ve mükemmel uyumlu flashback sahneleri içermesi, mükemmel oyuncu kadrosu, olağanüstü dövüş ve çatışma sahneleri ve duygusallığın hep var olmasının yanı sıra kullanılan müziklerin her sahne için biçilmiş kaftan olması gibi altı nedenden dolayı bu diziyi izlemelisiniz. Dizi arayanlar için ufak bir tavsiye verip konumuza devam edelim.


Breaking Bad introsunda gözüken C10H15N metamfetaminin formülüymüş ve 149.24 de molekül ağırlıymış. Aaron Paul’un canlandırdığı Jesse Pinkman’in ilk sezonda öldürülmesi planlanıyormuş fakat oyuncu çok iyi iş çıkarttığı için bu fikirden vazgeçmişler. Ayrıca Gus Fring’in ölüm sahnesindeki makyajına The Walking Dead ekibi yardım etmiş.

Ayraç

How I Met Your Mother yani HIMYM dizisinde gönüllerimize taht kuran Barney Stinson’u dizi boyunca yalnızca 18 kere takım elbisesiz görmüşüz ve Barney Stinson rolü için The Big Bang Theory’nin yıldızı Sheldon’ı canlandıran Jim Parsons seçmelere katılmış. Ayrıca dizi ilk sezonda beğenilmeseymiş, dizinin ana konusunu oluşturan anne, Ted’in ilk sezondan aşık olduğu pastacı Victoria olacakmış ve dizi bu şekilde sona erecekmiş neyse ki mükemmel bir ivme yakalayarak dokuz sezon boyunca devam etmiş.

Ayraç

OZ dizisinde mahkumları oynayan bazı oyunculara uygulanan katı bir ceza varmış. Bu ceza sete gelmeyen veya geç gelen oyuncuların sonraki bölümde karakterlerinin tecavüze uğratılmasıymış. Dizideki Arnold “Poet” Jackson rolüyle tanıdığımız muMs da Schemer isimli Amerikan oyuncu, okuduğu şiirleri gerçekten kendisi yazıyormuş ve bir şairmiş. Cyril ve Ryan O’Reilly adlı iki kardeş karakteri canlandıran Dean Winters ve Scott Williams Winters gerçek hayatta da kardeşlermiş. 

Ayraç

Supernatural dizisinin adı az kalsın Unnatural olacakmış ve dizi bu yanlış tercihle çok şey kaybedecekmiş. Jensen Ackles ilk başta Sam Winchester rolü için düşünülmüş fakat Jared Padalecki o rolü beğenince Jensen’e Dean rolü teklif edilmiş. Jensen Ackles Dean’in daha eğlenceli bir karakter olduğunu düşünerek kabul etmiş. Az kalsın tam tersi olup berbat olabilecekken dizi için mükemmel iki başrol karakteri seçilmiş. Dean Winchester televizyon tarihinde en fazla kötü karakter öldüren başrol olma unvanına sahipmiş. Ayrıca yine gönüllerimizde taht kuran Misha Collins canlandırdığı Castiel rolü için 80 farklı trençkot denemiş ve sonunda en mükemmelini bulmuş.

Ayraç

Prison Break dizisinin ABD’de on üç hapishanede izlemesi yasaklanmış. Hapishaneden kaçış temalı bir dizi için gayet yerinde bir uygulama olmuş. Dizinin ne kadar kaliteli bir dizi olduğunu sırf bu yasaklama üzerinden yorumlayabilirsiniz. Ayrıca Prison Break dizisi on üç bölüm olarak planlanmış fakat dizinin başarısı üzerine beş sezon yayınlanmış. Micheal Scofield’in dövmesi her hafta yeniden yapılıyormuş ve yapılması dört, beş saat sürüyormuş. Son olarak ilk sezondan hatırlayacağınız D.P. Cooper’in hikayesi gerçekten yaşanmış… 24 Kasım 1971’de aynı isimde bir soyguncu Boeing 727’yi kaçırmış ve 200.000 doları gasp ederek uçaktan atlamış. Bugüne kadar bu adamın izine bile rastlanmamış.

Ayraç

Friends dizisinin jeneriği Warner Bros stüdyolarında çekilmiş, Gramercy ya da Central Park’ta değil. Final sezonunun her bölümünün kazancı bir milyon dolarmış. Dizinin bir bölümünün çekimi yaklaşık beş saat sürüyormuş. Bütün başrol oyuncular dizide birbirleriyle öpüşmüşler. Dizi Amerika’da büyük ses getirmeyi başarmış ve final bölümü 52,46 milyon kişi tarafından izlenmiş. Amerikan TV tarihinin en çok izlenen dördüncü dizisiymiş. 

Ayraç

Simpsons dizisinde tanrının ve beş parmağı bulunurken dizideki diğer tüm karakterler dört parmaklı olarak gösteriliyormuş. Simpsons dizisinde zaman sabitmiş ve sürekli başa dönüyormuş. Bu yüzden Mr.Burns isimli karakter Homer’i hatırlamıyor ve her defasında yeniden tanışıyorlarmış. İlk vejeteryan tv karakteri Simpson’da yer alan Lisa’ymış. Dizinin yazarı, yönetimi ve yapımcısı olan Sam Simon kolon kanseri sebebiyle vefat etmiş ve 100 milyon dolarlık servetini vefat etmeden önce hayvanları korumaları adına hayır kurumlarına bağışlamış. Simpsons dizisi CNBC-E kanalında 25. sezonu ile devam etmekteymiş. Diziyi izlemek istiyorsanız, geç kalmış sayılmazsınız çünkü yukarıda belirttiğim gibi dizide zaman sabit ve sürekli başa sarıyor.

Ayraç

Mr. Robot dizisindeki Elliot karakterinin balığının adı QWERTY’miş. Klavyenize baktığınızda, bunun ilk 6 tuş olduğunu görebilirsiniz. Bu tarz ufak detaylar dizi boyunca sürekli işlenmiş. Elliot ve Darlene karakterleri çeşitli hack işlemleri yapmak için Python yazılım dilini kullanıyormuş. Dizide yer alan Fsocitey isimli hacker grubu, gerçek dünyada yer alan Anonymous’a çok benzemekteymiş.

Ayraç

Üçüncü haftadan da bu kadar... Bu hafta her telden bilgileri sizlere sunmak yerine “yabancı diziler” temalı bir BHNÖ hazırladım, umarım beğenerek okumuşsunuzdur. Bu hafta neler öğrendim serisinin klasik kapanışını yapmadan olmaz, esenliklerle! 

Ayraç

Sizlerde yabancı dizi izlemeyi seviyor ve yeni diziler keşfetmek istiyorsanız aşağıdaki dizilere göz atabilirsiniz. 

 • Game Of Thrones
 • Sherlock
 • Breaking Bad
 • How I Met Your Mother
 • Prison Break
 • Friends
 • Supernatural
 • The Walking Dead
 • Spartacus
 • Lost
 • Vikings
 • Mr. Robot
 • Narcos
 • Westworld

Sen bu hafta neler öğrendin? Eğer benimle paylaşırsan bir sonraki hafta yeni bölümde yayınlanabilir. İletişim kısmından gönderebilirsin…

4 Yorum

Yorum Kuralları:
Reklam, tanıtım, küfür, hakaret ve sadece anahtar kelimeler içeren yorumlar yasaktır.

Hatırlatma:
Bloguma destek olmak adına yazıya olumlu ya da olumsuz yorum bırakabilirsiniz.
Yorumlarınız benim için çok değerli ve kısa süre içerisinde mutlaka cevaplıyorum!

Üyeliğiniz olmasa bile anonim profil seçeneğini kullanarak yorum yapabilirsiniz. 1. Dizilerin bir çoğunu izlemiştim fakat bu ilginç bilgileri bilmiyordum. Gerçekten güzel bir derleme olmuş! Özellikle OZ dizisindeki ceza çok fenaymış...

  Haftayı iple çekeceğim, bu seriyi çok beğeniyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Elimden geleni yapmaya çalışıyorum, beğenmenize çok sevindim! Haftaya yine belli bir tema üzerinden yazmayı düşünüyorum, hoşça kalın...

   Sil
 2. HIMYM 'ın bile beğenilmeme ihtimalini düşünmüşler... :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında alternatif son olayı, bana çok mantıklı geliyor... Final bölümleri için iki ya da üç bölüm çekilip izleyiciye sunulabilir. Neden olmasın?

   Sil