Doğru Kitap Okuma Nedir?

Kitap okumanın doğrusu/yanlışı olmaz diyenlerdenseniz, siz hele şöyle bir gelin... Her işin olduğu gibi kitap okumanın da ince ayrıntıları vardır. Okumakla, gerçek anlamda okumak birbirinden farklıdır. Okuduğunuz kitaplardaki derin manaları görebilme, düşünebilme, anlayabilme ve hafızaya kaydedebilme yeteneklerinizi gün yüzüne çıkarma vakti geldi!

Başlamadan önce kısa not:

Çok tartışılan -artık klişe- bir konuya direk cevap vereceğim: Her yerde kitap okuyabilirsiniz! Metroda, hastanede, çarşıda, pazarda, yatakta, uzayda ve daha bilumum yerde. Kitap okumanın yeri ve zamanı yoktur. Bugün, bu konular hakkında tartışmayacağız. Yazımdaki amacım; kitap okurken kendi yaptığım yanlışları görmek, doğru kitap okumayı öğrenebilmek ve bilgilerimi sizlerle paylaşmak…

Doğru Kitap Okuma Nedir?

Kitap okumaya başlamadan önce odaklanma ve dikkatinizi üst seviyeye çıkarmanız için yapmanız gerekenler:

 • Kitap okumak için zaman ayırmaya çalışmak ve saat seçmek yerine kitap okuyabildiğiniz bir yaşam düzenleyin.
 • Zihninizi, tamamıyla kitaba odaklayın. "Ulan ne olacak bu Fenerbahçe'nin hali?" ya da "Sınavlar yaklaşıyor..." şeklindeki soru ve düşüncelerle kitabın sayfalarını çevirmeyin. Bu oldukça sık yapılan bir hatadır…
 • Zihniniz boş ama vücudunuz çok yorgunsa, kitap okumak yerine uyumak size iyi gelecektir.  Burada ince bir çizgi var: Spor vücudumuzdaki negatif enerjinin kaybolmasını ve hem bedenen hem de zihnen dinlenmemizi sağlar fakat fazlasını yapanlar için yorgunluğa sebep olur. Kitap okumadan önce kendinizi yormayacak kısa antrenmanlardan zarar gelmeyecektir.
 • Ben kendim karnım açken kitap okuyamıyorum, araştırmalara göre herkeste olmasa da birçok insanda aynı etkinin olduğunu öğrendim. Önce yemek sonra kitap!
 • Okuduğunuz kitaba göre, her sayfada artacak şekilde ilgi ve alaka geliştirin. Yani kitabın içinde süzülmeye başlayın. Okurken kafanızda ışıklar saçsın, okuduklarınız gözünüzün önünden film şeridi gibi geçebilsin. Okuduklarınızı hayal etmeye çalışın.
 • Motivasyon! Okuyacağım ve okuduklarımı anlayacağım. Okumak için okuyorsanız sayfalar hızla geçer... Gün gelir ve kitap biter. Sorarım size bu kitaptan ne anladınız?
 • Kitap okurken telefon sessize alınır! Bir yandan mesajlaşıp bir yandan kitap okumak büyük ayıptır.
 • Bol su için! Su içmek sağlınıza iyi gelir. Eskiden kitap okurken çok başım ağrırdı meğerse su içmediğimdenmiş.
 • Dilinizle değil, gözünüzle okuyun. Araştırmalara göre dudakların kıpırdatarak kitap okuyan insanların zihniyle -yani gözüyle- okuyanlara göre dört kart daha yavaş okuduğu ispatlanmış.
 • Erken pes etmeyin! Beyniniz, doğru kitap okuma alışkanlıklarınıza hızla alışacaktır.
 • Kitap okumaya başladıktan bir süre sonra gözlerinizi sabitleyin. Gözlerine hâkim olamayan bir okuyucu, her göz hareketinde bir kelime okuyabiliyorken gözleri sabitlenmiş bir okuyucunun görüş açısı genişler ve aynı anda beş kelime okuyabilir.
 • İsteksiz kitap okumayın. İsteksizlikle ilgili bir atasözü biliyorum ama söylememe gerek yok siz çoktan anladınız...
 • Kitaptaki görüşleri değerlendirin. Okurken "Çok doğru söylemiş" şeklinde yorumlar katın. Eleştirmekten korkmayın. Okuyucu dediğin hem döver hem sever…
 • Yazar için noktalama işaretleri; ses, jest ve mimik gibidir. Okurken, noktalama işaretlerine önem verin!
 • Belki milyonuncu defa okuyacaksınız bu cümleyi.  Masanızın üzerinde, çevrenizde dikkatinizi dağıtacak hiçbir şey bulundurmayın. Milyon kere söyledik demi sana, halen masan dağınık, topla artık şu masayı!
 • On veya on beş dakikada bir mola vermeyi unutmayın! Çünkü okumaya başladıktan kısa bir süre sonra konsantrasyonunuz dağılacaktır. Bir mola verin ve tekrar dikkatinizi toplayarak başlayın.
 • Kitapta geçen ve günlük hayatınızda kullanmadığınız kelimeleri kullanmaya başlayın. Sizin için mükemmel bir beyin jimnastiği olacaktır!

Ha tabi bunlar, benim kişisel tavsiyelerimdir... Belki sizde işe yaramayabilir amma velakin on sayfa çevirip de hala aklında bir güzel cümle yoksa, mutlak surette denemeye başlamalısın. Bitti mi? Yok ne bitmesi, mola verip geldim. Doğru kitap okumadaki en önemli noktalardan biri kendinize şu soruyu sormak olacaktır.

Doğru Kitap Okuma Nedir?

Ben bu kitabı neden okuyorum?

Eğer o kitabı okumanın senin için önemsiz olduğunu düşünüyorsan, zamanını boşa harcamaktan fazlasını yapmayacağına emin olabilirsin. Diyelim ki her şeyi yaptın ve halen daha olmuyor. O zaman sana milattan önceki çağlardan kalma bir yöntem vereceğim. Aramızda kalsın çok gizli bilgidir. 5N1K! Bir kitabın içine dalıp gitmişken, duraklamadan okumaya devam edin ve şu soruları sorun: Ne, nerede, nasıl, ne zaman, niçin ve kim? Bir anda kitapta neler olduğuna dair kafanızın içinde parıldamalar oluşacaktır. Bilmem kaç bilim adamının ve anketçilerin elde ettiği kanıtlanmış bilgileri bir kenara bırakıp, kendi kişisel tavsiyelerimi vermeye devam edeyim. Ne de olsa bu bir kişisel blog yahu…

 • Tek bir türe bağımlı kalmanın kimseye faydası olmaz. Bilim kurgu okuduktan sonra bir anda mizah türüne geçmeyi bilmelisin. Evet bilim kurgu türüne âşık olsam da farklı türleri de okumak zorundayım.
 • Her kitabın okuması kolay değildir. Başlangıç aşamasındaysan, kitap seçimlerinde dikkatli ol! Okurken çok zorlanacağın, akıcı olmasa da harika kitaplar var. Sabret, doğru okuma alışkanlığını geliştirdiğinde bir şans ver ve ne kadar değerli olduklarını sende gör! Bazı kitaplar gerçekten çok yorucu olabilir onları beklet ve ilerde tekrar dene.
 • Yerde bulduğun bir kâğıt parçasını bile okumaktan çekinme, her şeyi oku.
 • Kitapları yazarının görüşlerini beğenmediğin için okumamazlık yapma. Sırf bilmem neci olduğu için harika bir eser kaçırmak benim gözümde aptallıktır. Ben o adamı sevmiyorum, para kazanmasın şeklinde düşünceler içine giren insanları hiçbir zaman anlamadım ve anlayamayacağım. Ben kitaptaki karaktere bakarım. Yazarın karakteri ve tipi çokta önemli değil…
 • Bir dükkâna girip, beş tane kitap almam hiçbir zaman. Neden mi? Bir kitap alırım okurum, bitiririm ve tekrar kitap almaya gitmem gerekir. Hazır kitap almaya gitmişken, bir sinemaya da uğrarım. Oh ne güzel, gezme bahanesi... Kitap okumak sizi sosyalleştirir!
 • Bitirdiğim kitabın üzerine bir çay demlerim hemen ardından youtube ve internette kitapla ilgili yorumları okurum. 2020 yılı itibariyle bir bloga sahip olduğum için üstüne birde üşenmeden inceleme yazarım.
 • Biten kitabın ardından özet çıkarmasam da şöyle oturup bir düşünürüm, kafamda canlandırmaya çalışırım.

"Bazı kitapların tadına bakılmalıdır, diğerleri yutulmalıdır ve çok azı da çiğnenip hazmedilmelidir." -Francis Bacon

Yazım, halen daha bitmedi! Okuyucularımın yani takipçilerimin bir çoğu, buraya kadar gelemeden bu sayfadan çıkıp gitti… Beni terk ettiler biliyorum ama yazmak zorundayım. Okuyup bitirdiğiniz, altını çizdiğiniz ve notlar aldığınız bir kitap için yapmanız gereken en güzel şey, o kitabı hediye etmektir.

Kitap en güzel hediyedir...

Kapanışa geçelim artık! Bu yazıya, kitap okumanın bin bir türlü kanıtlanmış faydalarını yazmayacağım. Birazda kendiniz araştırın ve her şeyin hazırına alışmayın. Son olarak kitap okuma alışkanlığı kazanmak isteyen arkadaşlara naçizane, küçücük bir tavsiyem var. Her gün on beş dakika kitap okumayı kendinize zorunluluk olarak kabul ettirin. On beş dakika kitap okumadığınız geceler, uykunuz kaçsın. İki haftaya sizin de okuma alışkanlığınız kanatlanıp, uçmaya başlayacaktır...

Doğru Kitap Okuma Nedir?

Kitaplar da sizin olsun, benden sonra… 2014 YGS sınavında, Türkçe’den otuz sekiz doğru sıfır yanlış yapmış biri olarak sizlere aklıma gelen birkaç kitaptan alıntı bırakarak veda ediyorum, hoşça kalın!

"Ben dünyadan ziyade kafamın içinde yaşayan bir insanım..." Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali

"Ben iç dünyama dönüyorum. Orada hayal kırıklığına yer yok." Tutunamayanlar, Oğuz Atay

''Bazı insanların yüzüne bakmak, onlardan kuşkulanmak için yeterlidir.'' Sefiller, Victor Hugo

"Namuslu olmak sizi diğer insanlardan üstün yapmaz, övünme hakkını vermez, zaten herkes yaşadığı sürece namuslu olmak zorundadır." Suç ve Ceza, Dostoyevski

“Ölene kadar sorumlusun gönül bağı kurduğun her şeyden.” Küçük Prens, Antoine de Saint Exupery

“Ölmekten müthiş bir şekilde korkuyordu çünkü henüz gerçek anlamda yaşamamıştı.” Dönüşüm, Franz Kafka

“Daha önce pek fazla okuyamıyordum. Kitaplar evimizde pek sık görülmez. Ekmeğin daha önemli olduğu düşünülürdü. Karnımızı doyurmak zihnimizi doyurmaktan daha önemli bir işti.” Sol Ayağım, Christy Brown

“Hepsi yalan… İnsanoğlu, kendinden başka hiçbir yaratığın çıkarını gözetmez!” Hayvan Çiftliği, George Orwell

“Onca kalabalığa rağmen, bu nasıl bir yalnızlık!” İki Şehrin Hikayesi, Charles Dickens

“Yalnızca bir günah vardır, tek bir günah. O da hırsızlıktır. Bir insanı öldürdüğün zaman, bir yaşamı çalmış olursun. Karısının elinden bir kocayı, çocuklarından bir babayı almış olursun. Yalan söylediğinde, birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalarsın. Hile yaptığın, birini aldattığın zaman doğruluğu, haklılığı çalmış olursun. Anlıyor musun?” Uçurtma Avcısı, Khaled Hosseini

“Unutmamak için bir hücrenin duvarlarına her gün bir çizgi çekmek zorunda kalmamıştı. Çünkü tek bir gün bile olmamıştı ki onu anımsatacak bir şey olmasın.” Kolera Günlerinde Aşk, Gabriel Garcia Marquez

Not: Alıntılarına yer verdiğim kitaplar sizlere önerimdir.

4 Yorum

Yorum Kuralları:
Reklam, tanıtım, küfür, hakaret ve sadece anahtar kelimeler içeren yorumlar yasaktır.

Hatırlatma:
Bloguma destek olmak adına yazıya olumlu ya da olumsuz yorum bırakabilirsiniz.
Yorumlarınız benim için çok değerli ve kısa süre içerisinde mutlaka cevaplıyorum!

Üyeliğiniz olmasa bile anonim profil seçeneğini kullanarak yorum yapabilirsiniz. 1. Kitap okumanın doğrusu/yanlışı olmaz diyenlerdenseniz, siz hele şöyle bir gelin... Evet ben öyle diyenlerdendim. Geldim, okudum, öğrendim ve gidiyorum!

  YanıtlayınSil
 2. Okumayı sevmek için, doğru okumaya ihtiyacımız var... Doğru okuma konusundaki tecrubelerinizden istifade edeceğiz... Emeğinize sağlık... Kolay gelsin... selamlar

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bizzat tarafımca denenmiş ve onaylanmış yöntemlerdir. Mutlaka deneyin, faydasını göreceksiniz. Değerli yorumunuz için çok teşekkürler!

   Sil