Neden Blog Yazarlığı Yapmalıyım?

Neden zamanımı artık kimsenin okumadığı, önemsemediği ve sosyal medya mecrasıyla girdiği arenada yenilen gladyatörler/bloglar için harcamalıyım? Size kendi nedenlerimi ve hissettiklerimi anlatmak istiyorum. Belki bana hak verirsiniz ve nedenlerimiz ortak ise sizi de bir blog yazarı olmaya itebilirim. Evet, birini uçurumdan aşağı itmek gibi…

Çünkü blog yazarı olmak görünülenin aksine bil hayli zor bir iş ve tabiri caizse bu iş için uçurumdan aşağı atlamayı göze almalısınız! 

Uçurumdan atlamadan ya da blog yazarlığı neden yapmalıyım konulu bu yazıyı okumadan önce bilmeniz gereken çok önemli bir şey var. Eğer sabır ve azme sahip değilseniz bu işe asla başlamayın… Uyarılarımı yaptığıma göre konumuza dönelim. Neden yapmalıyım sorusunu, bana katacağı faydalar ile sıralayarak yazarsam daha etkili olacağını düşündüm çünkü okuyucuların büyük çoğunluğu sıralı veya liste şeklinde ki içerikleri daha çok seviyor. Bunun nedeni, tüketilmesinin/okunmasının ve akılda kalmasının daha kolay olması sanırım. Buyurun, “Neden Blog Yazarı Olmalıyım?”, “Neden Blog Yazmalıyım?” ve “Blog Yazarlığının Faydaları” benim için nelermiş, görelim…

0. Öncelikle sorulması gereken soru şudur: Blog yazarı kimdir? Okuyucularını bilgilendirmek veya eğlendirmek amacıyla bloglar için yazı yazan kişilere verilen sıfattır. Blog yazarı; bilineni, keşfedileni, deneneni duygu ve düşünceleriyle metin/makale haline getirip okuyucu ile paylaşır. Blog yazarları her konu hakkında yazabilirler, konu sınırlamaları yoktur. Ücretli yazarlık yapanlar ise müşterinin istediği konularda yazarlar.  Blog yazarı olmak için herhangi bir bölümde eğitim almak zorunlu değildir fakat “Türk Dili ve Edebiyatı” bölümü gibi Türkçeye hakim olmayı öğreten bölümlerden mezun olanlar avantaj sahibi olabilir. Blog yazarları sadece kendi blogları için değil, diğer web siteleri için istenilene göre metin hazırlayarak para kazanabilir. Örneğin bir reklam filmi için ya da bir ürün için tanıtım yazısı yazabilir. Blog yazarlığı ülkemizde çok kazandıran bir alan olmadığı için genellikle yan gelir kazanmak için yapılan ekstra bir iş olarak görülmektedir. Kısacası blog yazarı da bir içerik üreticisidir. İçeriklerini metinleri oluşturur.

Neden Blog Yazarlığı Yapmalıyım?

1. Her daim yeni şeyler öğrenmenizi sağlar. Blog yazarlığı yapmak başlı başına bir öğrenme aracıdır. Birkaç satır yazmak için bile okumalı, araştırmalı ve deneyimlemelisiniz. Anlatacaklarınızın doğruluğunu ve geçerliliğini netleştirmeniz gerekir, bu da sadece detaylı araştırma ile mümkündür. Yeni bilgilere kapınız daima aralık olacaktır çünkü bir blog yazarı olarak bilgilerinizden güç alacaksınız. Blog yazarları her gün kendilerine yeni şeyler katacak ve öğrenmenin mutluluğunu tadacaklardır.

#1. Araştırma yapmak kadar insana yeni bilgiler/öğretiler katan başka bir eylem yok benim gözümde. Blog yazarı olmalıyım çünkü; araştırma yapmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi seviyorum. Ayrıca bir blogun tüm sorumluluğunu almak; pazarlama, sosyal medya, SEO, içerik oluşturma ve grafik gibi daha bir çok alanda önceden bilmediğim bilgileri öğrenmek anlamına geliyor...

2. Özgüveninizi artırır. Blog yazarlığı, size yeni şeyler öğrettiği gibi bunları özgürce dile getirmenize de olanak sağlar. Toplum önünde veya kalabalıkta fikirlerinizi rahat şekilde ifade edebilme yeteneğinden daha özgüven artırıcı ne olabilir ki? Blog yazarlığı yapmak fikirlerinizi tüm dünyanın önünde dile getirmek gibidir.

#2. Özgüveninizin artması ve arkadaş arası sohbetlerinizde her daim anlatacağınız yeni şeylerin olması mükemmel bir şey! Kulağa bir geveze olacakmışım gibi geliyor...

3. Daha tutarlı ve düzgün konuşmanızı sağlar. İlgi alanlarınızda araştırıp yayımladığınız içeriklerle yepyeni şeyler öğrenirsiniz. Bu öğrenim sürecinde sadece yazma değil aynı zamanda konuşma yeteneğinizin de gelişmesine katkı sağlar. Blog yazmak karşı tarafı ikna edecek düzeyde bir konuşma kabiliyeti sağlayacaktır.

#3. Konuşabilme yeteneğinize katkı sağlayacak bir hobi/iş sizin sosyalliğinize de katkı sağlayacaktır.

4. Para kazandırır. Blog yazarak para kazanmak gerçekten çok zor olsada mümkün ve başaran insanlar var. Siz de onlardan biri olabilirsiniz. Para kazanmak için unutmamanız gereken şey çok çalışmanız ve emek göstermeniz gerektiğidir. Blogunuza gerçekten kayda değer içerikler ekler ve istikrarla yenilerini yazmaya devam ederseniz elbette para kazanırsınız. 

#4. Bence blog yazarak para kazanmanın en güzel noktası bunu sadece bir bilgisayar ve internet erişimi ile her yerden yapabiliyor olmanız. Ayrıca ailenize, kendinize ve dostlarınıza bol bol vakit ayırabilme şansınızın olması mükemmel bir şey. Gelecekte bir gün blogumdan hayatımı geçindirebilecek kadar para kazanabilmeyi ve bu işi tam zamanlı yapmayı amaçlıyor ve hayal ediyorum.

5. İyilik yapmanıza ve iyi biri olmanıza fırsat tanır. Blog yazarları kötü biri olamaz. Bu aynı türkü söyleyen insanların kötü olamayacağı gerçeği gibidir. İyilik yapmaya, bir çok projeyi bloğunuzda paylaşmaya veya kitlelere duyurulmasına yardımcı olarak başlayabilirsiniz. Aslında işin temel noktasında yazdığınız kelimeleri okurken insanların gülümsemesini sağlamak. Öğrendiklerinizi onlarla paylaşmak ve katkı sağlamak.

#5. Kelimelerinizle insanlara iyi vakit geçirtebilmek. Daha güzel bir iyilik olabilir mi?

6. Zorluklarla mücadele etmeyi öğretir. Blog yazmanın kolay olduğunu kim söyledi? Her an bir sorunla mücadele etmeye hazır olmalısınız. Temanızda arızalı bir kod olabilir, çözüme ulaştırmak için uğraşmalı ve pes etmemelisiniz. Ayrıca yazı yazmakta öyle basit bir eylem değildir. Yazı yazmanın tarihsel sürecini anlattığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

#6. Zoru herkes yapar, imkansızı sadece blog yazarları.

7. Ek bilgi ve para gerektirmez. Blog yazarı olmak ücretsizdir. Bilgisayarın başına geçin ve klavyenizin tuşlarına basmaya başlayın. 

#7. Bir o kadar kolay gözüken ama zor olan şeylerden biridir blog yazarı olmak. Neyseki blogumda yer alan "Blogger" kategorisi imdadınıza yetişecektir.

8. Takipçi kitlenize merhaba deyin! Blog yazarak sizi severek takip eden, sık sık bloga girip yeni yayınlanan yazı var mı diye kontrol eden okurlarınızı düşünün. 

#8. Gelecekteki takipçilerime merhaba!

Neden Blog Yazarlığı Yapmalıyım?

9. Disiplininizi artırır. Blog yazarlarının başarıya ulaşması için disiplin gerekir. Çünkü bir blogun ve yazarının ihtiyacı olan şey istikrardır.

#9. Disiplinli bir insan olarak hayatın her alanında başarılı olabilirsiniz.

10. Yeni beceriler kazandırır. Blog yazmaya başlayan birçok kişi domain, hosting, HTML, CSS, PHP, Blogger ve WordPress gibi bir çok kavramı öğrenir. 

#10. Gittikçe gelişen yetenekleriniz konusunda şaşıracaksınız.

11. Zihninizi güçlendirir. Blog yazmak zihnimizi güçlendiren en önemli aktivitelerden biri olabilir. Bir çok konu hakkında sıkı düşünmeniz ve zihninizin en derin bölgelerine kadar inmeniz gerekebilir.

#11. Son yazdığınız ya da yazacağınız blog yazısını veya bir yazınızı geliştirmek için neler yapmanız gerektiğini düşünmek zihninizi güçlendirecektir.

12. Blog yazmak sizi öğretmen yapıyor. Blog yazmak sizi bir öğretmen haline getirecektir. Ama şu, bizim arkadaşımızmış gibi olan ve çok sevdiğimiz öğretmenlerden birine… Blogunuz sizin siyah tahtanız ve yazılarınızda tebeşiriniz olacak. 

#12. Bence öğretmen olmak kadar güzel bir meslek yoktur. Tabi ki de blog yazarak bir öğretmen olamasakta kelimelerimizle bir şeyler anlatmak ve öğretmek gerçekten hoş bir duygu.

13. Bir eseriniz olması. Evet blog yazılarınızın her biri sizin elinizden çıkmış bir eserinizdir. Yazdıklarınız siz öldükten sonrada okunacak. 

#13. Sonsuzluğa ve ötesine!

14. Harekete geçmek isteyenler için ilham kaynağı olacaksınız. Blog yazmak yalnızca kendi hayatınızı değil okuyucularınızın da hayatını değiştirebilir. 

#14. Kim bilir belki yazdıklarınız arasından bir kelime bir insanın hayatına dokunur. İşte bu paha biçilemez...

15. Marka olabilmek. Mesela ben "Melhuzat" markasını oluşturduğumu düşünüyorum. Büyük firmalar dahi artık enbuyukfirma.com/blog ya da abcfirmasi.blog şeklinde blog evrenine önem veriyor. Çünkü blog ziyaretçilerinin tamamı bir müşteri potansiyeli taşıyor. Eğer ki bir blog yazarı olarak kendinizi yeterince tanıtırsanız ve okuyucunun size güvenmesini/sevmesini sağlarsanız sizde bu alanda başarı yakalayabilirsiniz.

#15. Yazarak para kazanma konusunun en önemli noktalarından biri de budur.

16. Kendi işinizin patronu olmak! Benim gibi ilkokul mezunu patronunuzun altında çalışmaktan bıktıysanız blog yazarlığı sizin içinde bir tercih olabilir.

#16. Işınlanmamı bekleyen ve her daim deliler gibi çalışıp emeğimin üzerimden kazanan patrona sesleniyorum, elvada! 

Kendime neden blog yazarlığı yapmalıyım şeklinde sorduğumda kafamda hep aynı cevaplar oluyor. Çünkü ben;

 • Yeni şeyler öğrenmeyi,
 • Özgüvenimin artmasını,
 • Daha tutarlı ve düzgün konuşmayı,
 • İyi bir konuşmacı olmayı,
 • Para kazanmayı,
 • İyilik yapmayı ve iyi biri olmayı,
 • Zorluklarla mücadele eden biri olmayı,
 • Takipçi kitlemin olmasını,
 • Disiplinimin artmasını,
 • Yeni beceriler kazanmayı,
 • Zihnimin güçlenmesini,
 • Bir eserimin olmasını,
 • İlham kaynağı olmayı,
 • Kendi işimin patronu olmayı,
 • Kendi markamın sahibi olmayı istiyorum.

1999 yılında evimize giren ilk bilgisayar ve tüplü monitörle tanıştığım günden bugüne kadar, internetle oluşan bağım beni blog yazarı olmaya yönlendiriyor. Genel olarak bilgisayar başında oturmaktan hiç sıkılmadığım için bu işi yapabileceğimi düşünüyorum. Belki 10-15 farklı blog/website açıp şansımı denedim, birkaçında gerçekten başarılı olsamda karşıma çıkan engeller karşısında her sitemin güncelliğini kaybedip kapanmasına göz yummak zorunda kaldım. Üniversite sınavı, üniversite, askerlik, iş, evlilik ve taşınma gibi bahanelerin arkasına sığındım. Bu yeni dönemde eşimin de desteğiyle severek yaptığım bu işe, blog yazarlığına geri dönmüş olmak gerçekten çok güzel. Bu arada bu yazıyı sonuna kadar okuyan sevgili takipçilerimin "Yazmaya Dair" başlıklı yazıma da bir göz atmasını isterim.

Neden Blog Yazarlığı Yapmalıyım?

Ayrıca klavyede bastığım tuşların ekranda harfleri oluşturması ve harflerin kelimelere daha sonrada cümlelere dönüşüp karşımda aşağı doğru akıp gitmesi gerçekten hoş bir duygu. Hatta yeni bir hayalim var. Şu sıralar çalıştığım işten kazandığım paranın yarısını kazanabilirsem eğer işimi bırakıp tam zamanlı bir blog yazarı olmayı da gerçekten çok istiyorum. Ben blog yazarı olmayı istiyorum çünkü bu işi gerçekten seviyorum. Bu hayatta en önemli şey sevdiğin işi yapabilme ayrıcalığına sahip olabilmektir. Umuyorum ki sizlere neden blog yazarlığı yapmam gerektiğini anlatabilmişimdir. Belki sizde bir gün iyi bir blog yazarı olursunuz, kim bilir…

8 Yorum

Yorum Kuralları:
Reklam, tanıtım, küfür, hakaret ve sadece anahtar kelimeler içeren yorumlar yasaktır.

Hatırlatma:
Bloguma destek olmak adına yazıya olumlu ya da olumsuz yorum bırakabilirsiniz.
Yorumlarınız benim için çok değerli ve kısa süre içerisinde mutlaka cevaplıyorum!

Üyeliğiniz olmasa bile anonim profil seçeneğini kullanarak yorum yapabilirsiniz. 1. Yine harika bir yazı olmuş gerçekten. Neden blog açmalıyım ve neden blog yazarı olmalıyım diye düşünürken denk gelmesi enfes oldu. Hemen okudum ve yorum bırakmak istedim, başarılar dilerim...

  YanıtlayınSil
 2. Gerçekten çok güzel.ifade etmişsin ... Bütün arkadaşların favorilerinde kalmalı.bu yazi

  YanıtlayınSil
 3. Söyledikleriniz çok doğru .Bu işi sevmek ve azmetmek gerekiyor kolay bir is değil. Ben blog yazarlığı yaptığımdan beri kendimi daha amacli buluyorum mesela..
  Diğer blogger lar ile tanışmak iletişim halinde olmak yeni şeyler öğrenmek ve aktarmak çok güzel bence :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet, Blogger evreninin bir parçası olmak gerçekten harika! Yorumunuz için çok teşekkür ederim.

   Sil
 4. sabır önemli daha da önemlisi istikrar sanırım, bıkmadan yılmadan yazmak...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Kitap Eylemi,
   Yorumuna katılıyorum. Harika bir bloga, tasarıma veyahut içeriğe sahip olabiliriz ya da çok yetenekli bir yazar belki de... Amma velakin süreklilik arz etmediği takdirde "Blog" ve "Blogger" terimleri kendini yitirip gidiyor.

   Yorumun için çok teşekkür ederim, her zaman beklerim.

   Sil