Bu Hafta Neler Öğrendim? #04 #kitaplar

Fransız edebiyatının en uzun cümlesi, 823 kelimeyle Fransız yazar Victor Hugo tarafından 1862 yılında yazılan Sefiller adlı romanın üçüncü bölümünde yer almaktaymış. Dünyanın en uzun cümlesi, Jonathan Coe tarafından The Rotters Club kitabında 13.955 kelime yazılmış ve Guinnes rekorlar kitabına girmiştir.

Dünyanın en uzun romanı 13.095 sayfa ve 1.954.300 kelimeden oluşuyormuş. Fransız yazarlar Madeleine de Scudery ve Georges de Scudery tarafından Artamene ou le Grand Cyrus adıyla 1649 ve 1653 yılları arasında yayınlanmış. Kitap 10 ciltten oluşuyormuş ve toplamda 2 milyona yakın kelime içeriyormuş.

Hiç “e” harfi bulunmayan kitap olur mu? Ernest Vincent Wright tarafından 1939 yılında yazılan Gadsby isimli kitapta hiç “e” harfi kullanılmamış. Kitap 50.110 kelimeden oluşmasına rağmen içerisinde hiç “e” harfi kullanılmaması kitabın en ilginç özelliği olarak kabul görmüş. İstatistiklere göre her 6 harften biri “e” harfi olması ve çok sık kullanılması gerekirken Ernest Vincent Wright bu tabuları yıkmış ve “daktilomun e harfini bağladım” şeklinde açıklama yapmış. Maalesef yayınevi dört adet hata yapmış ve kitabın 51, 103, 124 ve 214. sayfalarında “e” harfini kullanmıştır. Vincent bana her zaman bir şeylerin yerine koyabilecek çokça seçeneğimin olduğunu öğreterek mükemmel bir hayat dersi vermiştir.

Antoine de Saint-Exupery tarafından 1943 yılında yazılan Küçük Prens adlı kitabı okumamış olsanız da mutlaka duymuşsunuzdur. Tüm zamanların en çok okunan, beğenilen ve en iyi kitapları arasında yer alan Küçük Prens, 7’den 70’ herkese hitap etmekteymiş. Küçük Prens kitabına ait bir rekor da bulunmaktaymış… Tüm zamanların en çok yabancı dile çevrilen kitap unvanına sahipmiş, 253 ayrı dil ve birçok lehçeye çevrilmiş. Antoine kitabını ilk yazdığında yaklaşık 1000 sayfalık bir esermiş fakat kendisi mükemmelliğe ulaşmak adına çıkarılabilecek her şeyi çıkartmış ve kitabı yaklaşık 100 sayfaya kadar indirgemiştir. Kitaptaki tüm çizimleri bizzat kendisi sulu boya ile gerçekleştirmiştir. Kitabı Cemal SÜREYA, Tomris UYAR, Selim İLERİ ve Ahmet Muhip DIRANAS gibi önemli isimler Türkçe’ye çevirmiş. Ayrıca kitapta herkes için cevabı farklı sorular bulunmaktaymış.

UNESCO’nun hazırladığı listede yer alan bilgiye göre, eserleri en çok çevrilen yazar Agatha Christie’ymiş. Dedektif Hercule Poirot karakteri ve polisiye romanları ile tanınmaktaymış. Kitaplarının toplamda 7233 çevirisi yapılmış. Bir üst paragraf ile karıştırmayalım burada bahsedilen çeviri, 7233 farklı dil değil aynı kitabın farklı kişilerce çevirisinin yapılmasıymış.

Dünyanın en pahalı kitabı Leonardo Da Vinci’ye aitmiş. Da Vinci’nin kendi el yazısıyla yazdığı Codex Leicester isimli kitap, Bill Gates tarafından 30,8 milyon dolara satın alınmış. Kitabın içeriğinde Da Vinci’nin; astronomi, suyun hareketi, hidrolik ve jeoloji alanında yaptığı çalışmalar yer alıyormuş.

Şimdiye kadar bilinen en büyük kitap hırsızlığı Amerikalı Stephen Blumberg tarafından gerçekleştirilmiş. Kitap biriktirme hastalığı yani biliomania’ya sahip olan bu adam, 23.600’den fazla kitap çalmış. Çaldığı kitaplar 5,3 milyon dolar değerindeymiş ve ABD tarihindeki en başarılı kitap hırsızlarından biriymiş.

Dünya edebiyatında daktilo ile yazılan ilk kitap, Tom Sawyer’in Maceraları isimli çocuk romanıymış. Amerikan edebiyatının önemli mizah yazarlarından biri olan Mark Twain tarafından yazılmış. Mark Twain, Remington markasından daktilo satın alan ilk müşteri olarak biliniyormuş.

Bilinen en eski yemek kitabı milattan önce 1750 yılında yazılmış. Babil Yazıtları veya Babil Yemek Kitabı gibi isimlerle geçen eserin yazılışı Hammurabi Dönemine denk gelmekteymiş. İki tablet şeklinde hazırlanan kitapta 25 farklı yemek tarifi bulunmaktaymış ve tariflerin çoğunda geyik, koyun, sığır, domuz, kümes hayvanları, üzüm, elma, hurma ve incir gibi gıdalara yer verilmekteymiş. Kitapta yemeklerin yapılışı ve ölçüleri hakkında herhangi bir bilgi yokmuş, sadece malzemelerinden bahsedilmiş.

Charles Dickens tarafından 1859 yılında yazılan İki Şehrin Hikayesi adlı roman tüm zamanların en çok satan kitabıymış. Kitap “A Tale Of Two Cities” adıyla İngilizce olarak basılmış ve 200 milyon satış oranına ulaşmış. Fransız Devrimi esnasında geçen olayları konu ediniyormuş. Tüm zamanların en çok satan edebi eseri unvanına sahipmiş.

J.R.R. Tolkien tarafından yazılan Yüzüklerin Efendisi kitapları, dünyanın en uzun sürede yazılan kitaplarıymış ve tam 16 yılda yazılmış.

John Boyne tarafından yazılan Çizgili Pijamalı Çocuk isimli kitap, sadece 2.5 günde yazılarak dünyanın en kısa sürede yazılan romanı olmuş. Buna rağmen en çok sevilen ve okunan çocuk kitapları arasında yerini almayı başarmış.

Dünyanın en uzun kitap dominosu, 27 gönüllü tarafından 2131 kitapla Seattle Halk Kütüphanesinde yapılmış. Domino, bir şeylerin büyük bir ahenk içerisinde devrilmesi ve ortaya çıkardığı görsel şölene/gösteriye verilen isimmiş. Kütüphanenin içindeki kitaplar kullanılarak yapılan domino gösterisi, dünyanın en uzun kitap dominosu olma özelliğine sahipmiş.

Kitap kokusunu hepimiz çok seviyoruz değil mi? İşte buna literatürde bir isim verilmiş: Bibliosmia… Kitap kokusunu sevmemizin nedeni ise sayfa bileşenleri içerisinde bulunan doğal kokuymuş ayrıca selüloz kokusu ile diğer maddeler bizi mutlu ediyormuş.

Melhuzat-Ayrac

Dördüncü haftadan da bu kadar... Bu hafta geçen hafta olduğu gibi her telden bilgileri sizlere sunmak yerine “kitaplar” temalı bir BHNÖ hazırladım, umarım kitaplara olan ilginizi arttırabilmişimdir. Bu hafta neler öğrendim serisinin klasik kapanışını yapmadan olmaz, hoşça kalın! 

Melhuzat-Ayrac

Sizlerde kitap okumayı seviyor ve kitap okumanın bilimsel faydalarını keşfetmek istiyorsanız aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz. 

 • Okumaya başladıktan altı dakika sonra okuyan kişinin streslerini azaltır.
 • Anlama kabiliyetini artırır.
 • Zekanızı keskinleştirir.
 • Alzheimer hastalığına yakalanma oranınızı düşürür.
 • Daha kaliteli uyumanızı sağlar.
 • İfade yeteneğinizi geliştirir.
 • Konsantrasyonunuzu artırır.
 • Analitik düşünce yetenekleriniz gelişir.
 • Yaratıcı zekânız gelişir.
 • Kişisel ilişkilerinizde pozitif etkileri olur.
 
Sen bu hafta neler öğrendin? Eğer benimle paylaşırsan bir sonraki hafta yeni bölümde yayınlanabilir. İletişim kısmından gönderebilirsin…

Melhuzat-Ayrac

2 Yorum

Yorum Kuralları:
Reklam, tanıtım, küfür, hakaret ve sadece anahtar kelimeler içeren yorumlar yasaktır.

Hatırlatma:
Bloguma destek olmak adına yazıya olumlu ya da olumsuz yorum bırakabilirsiniz.
Yorumlarınız benim için çok değerli ve kısa süre içerisinde mutlaka cevaplıyorum!

Üyeliğiniz olmasa bile anonim profil seçeneğini kullanarak yorum yapabilirsiniz. 1. Severek okuduğum, çok beğendiğim bir "BHNÖ" serisi yazıyorsun. Bu haftaki bölümün kitap temalı olması ayrı bir hoştu. Güzel yazın için teşekkürler ve blogunda başarılar dilerim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize çok sevindim. Güzel dilekleriniz ve yorumunuz için teşekkürler.

   Sil