Bu Hafta Neler Öğrendim? #05 #sinema #filmler

Morgan Freeman’ın kendi filmleri arasındaki favorisi Esaretin Bedeli’ymiş. Esaretin Bedeli filmi, Stephen King tarafından yazılan Different Seaons adlı kitapta bulunan bir hikâyeden uyarlanmış. Filmde Morgan Freeman’ın gençliğini canlandıran kişi kendi oğlu Alfonso Freeman’mış. Ayrıca film, IMDB’nin en iyi filmler listesinde 9.2 puanla birinci sıradaymış. 

Marlon Brando repliklerinin çoğunu ezberleyemiyormuş bu sebeple film boyunca küçük kartlardan repliklerini kontrol etmesi gerekmiş ayrıca The Godfather Part II filminin çekimleri 104 gün sürmüş ve serinin ilk filminde Marlon Brando’nun kucağında tuttuğu kedi, yönetmen Coppola’nın bir partide bulduğu sokak kedisiymiş.

Kara Şövalye, Batman’in Gotham dışında suçla mücadele ettiği ilk filmmiş. Ayrıca Heath Ledger rolüne hazırlanırken yaklaşık altı hafta boyunca tek başına bir motel odasında yaşayıp; Joker’in psikolojisini, mimiklerini ve gülüşünü oluşturmuş.

Pulp Fiction filminin toplam bütçesi 8,5 milyon dolarmış ve bunun 5 milyon doları oyunculara yapılan ödemeymiş. Filmde ki tüm saatler 04:20’yi göstermekteymiş. Film ilk haftasında 5, ikinci haftasında 9,3 milyon dolar gelir elde etmiş ve filmde tam 265 kez "fuck" kelimesi kullanılmış.

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü filmi 10 akademi ödülünden fazlasını almasına rağmen oyunculuk dalında hiçbir adaylığın bulunmadığı tek filmmiş. Gimli karakterini canlandıran John Rhys-Davies 1,85 metrelik boyuyla filmde yer alan en uzun boylu oyuncuymuş. Herkesçe bilinen Miğfer Dibi savaşının çekimleri, tamamı gece olmak üzere dört ay sürmüş.

Forrest Gump filminde, Forrest’in yaşının değiştiği her bölümde Forrest ilk sahnede mavi kareli bir gömlek giyiyormuş. Filmin başlarındaki okul otobüsünde geçen sahnede Tom Hanks’in kızı Emily ve Robert Zemeckis’in oğlu Alexander yer almaktaymış. Film 1986 yılında Winston Groomm tarafından yazılan Forrest Gump romanından uyarlanmış.

Inception flmininde, Fischer’in rüyasının ilk aşamasındaki şehirde görünen tüm arabaların plakalarında “Alternatif Şehir” yazıyormuş ve filmdeki karakterlerin isimlerinin baş harflerini birleştirdiğimizde DREAMS (Dom, Roberts, Eames, Arthur, Mal ve Sato) kelimesini elde ediyormuşuz.

Dövüş Kulubü filminde her sahnede kenara/köşeye saklanmış bir Starbucks bardağı bulunuyormuş. Tyler Durden bir karakter olarak karşımıza çıkmadan önce ekranda dört defa görülmüş. Filmin başlığı ve tanıtım yazılarında “Fight This” isimli yazı tipi kullanılmış ve film boyunca Tyler Durden ile anlatıcı arasındaki özel ilişki hakkında birkaç ince ipucu bulunmaktaymış. Örneğin ikili otobüse bindiğinde anlatıcı sadece kendi ücretini ödemiş. Ayrıca filmde oyuncu Brad Pitt dişlerini kırmış ve karakteri daha iyi yansıttığı düşünülerek film tamamlanıncaya kadar dişlerini yaptırmamış.

Guguk Kuşu’nda arka planda yer alan birçok figüran gerçek mental hastalarmış.

Matrix filminin girişinde yer alan aksiyon sahnesinin provaları 6 ay çekimleri ise 4 gün sürmüş. Filmde Amerika’nın getto mahalleleri tarzı yerler gösterilse de çekimlerin çoğu Avustralya Sidney’de yapılmış. Yunan mitolojisinde Morpheus rüya tanrısıymış ve Morpheus’un filmdeki rolü insanları rüyadan uyandırmakmış.

Sapık filmi, sifonlu alafranga tuvalet görülen ilk Amerikan filmiymiş.

Terminatör II filminde oyuncu Linda Hamilton’un hemşire olan ikizi Leslile Hamilton, Gearren T1000 robotunu canlandırmış. Doğaçlama yaptığında karakterinin senaryodan daha iyi iş çıkarttığını düşünen Arnold Schwarzenegger pek çok kez senaryo dışına çıkmış ve bu nedenle James Cameron ile şiddetli tartışmalar yaşamış. Filmde bir robotu canlandıran Arnold'un mümkün olduğunca hissiz görünmesi için bolca kozmetik ürün kullanılmış.

Yargıç Dredd filmindeki yavaş çekim efektli sahnelerde duyulan ses, 800 kat yavaşlatılmış bir Justin Bieber şarkısıymış.

Karayip Korsanları serisinden tanıdığımız Geoffrey Rush, batılı izleyicilerin gözlerini soldan sağa doğru hareket ettirme eğiliminde olduklarını öğrendiği için daha çekici/güzel meslektaşlarıyla aynı sahneyi paylaşırken genelde solda olmaya özen göstermiş. Ayrıca Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti 2000 yılından beri en çok hata yapılan filmmiş.

Sevimli Canavarlar animasyon filmindeki Boo karakterini seslendiren gerçekten de bir çocukmuş. Prodüksiyon ekibi onun peşinde koşarken zorlu bir süreç yaşamış. Randy Newman daha önce 15 kez akademi ödüllerine aday gösterilmesine rağmen Sevimli Canavarlar filmi için hazırladığı “If I Didn’t Have You” adlı şarkıyla ilk oscarını almış.

Trainspotting filmindeki İskoçya’nın en kötü tuvaleti sahnesindeki pisliklerin çoğu çikolatadan yapılmış.

Star Wars serisinden tanıdığımız Wookie kostümleri insan saçı kullanılarak yapılmış. Yoda karakterinin ise her filmde farklı ayak parmak sayısı varmış ve hangi ırka mensup olduğu hiçbir zaman belirtilmemiş.

Slyvester Stallone bir dönem o kadar fakirmiş ki çok sevdiği köpeğini 40 dolara satmak zorunda kalmış.

Korku filmleri izlemek insanların kalori yakmasına yardımcı oluyormuş.

Çin’de zaman yolculuğu temasının işlenmesi, hem televizyonda hem de sinemada yasaklanmış.

"Tutku - İsa Mesih’in Çilesi" filminin çekimleri sırasında, Jim Caviezel’e ve yardımcı yönetmene yıldırım çarpmış.

Harry Potter film serisi boyunca Daniel Radcliffe’nin dublörü olarak çalışan David Holmes, Ölüm Yadigarları filminin çekimleri sırasında boynunu zedelemiş ve boyundan aşağısı felçli bir şekilde tekerlekli sandalyede yaşıyormuş. Ayrıca Voldemort’un Hogwarts Savaşı sırasında öldüğünde 71 yaşında olması gerekiyormuş.

"Uzay Yolu: Yeni Nesil" kendi web sitesine sahip ilk filmmiş.

Terminal filminde Tom Hanks’in karakterine ilham veren adam bir havaalanında 18 yıl yaşamış… Adı Mehran Karimi Nasseri’ymiş, 1988’den 2006’ya kadar Paris Charles de Gaulle Havalanı’nda yaşamış. İran’dan kaçtıktan sonra birçok ülkeye sığınma talebinde bulunmuş, İngiltere’ye gitmek isterken pasaportunu kaybetmiş ve Paris’te mahsur kalmış.

Bardak tutucular ilk defa 1980’li yıllarda sinema salonlarındaki koltuklara eklenmiş. AMC adındaki sinema zinciri koltuklara bardak tutucu ekleyen ilk firma olmuş.

Cast Away filminin Tom Hanks adaya düşene kadarki kısmı çekildikten sonra 1 yıl ara verilmiş ve Tom Hanks yeteri kadar zayıflayıp, saçı sakalı uzayınca, adaya düştükten sonraki sahneler çekilip film bitirilmiş.

Keanu Reeves, John Wick: Chapter 2 filminde dublör kullanmamak için sürücülük, nişancılık, judo ve jiu-jitsu eğitimi almış.

Good Will Hunting filminin oyuncusu ve aynı zamanda senaristi olan Matt Damon ve Ben Afflex, hangi stüdyonun senaryoyu gerçekten okuyup değerlendirdiğini anlamak için 60. sayfaya ikisinin arasında geçen alakasız bir seks sahnesi koymuşlar ve toplantıda bu sahneyi gündeme getiren tek stüdyoyla anlaşmışlar.

Logan filmindeki Charles Xavier karakterini canlandıran Patrick Stewart oynadığı rolün yaşlı halini canlandırabilmek için 10 kilo vermiş.

12 Years a Slave filminde Michael Fassbende, diğer oyuncuların alkol kokusunu alıp daha gerçekçi tepkiler vermesi ve kendisinin alkolik rolüne uyum sağlayabilmesi için çekimlerden önce bıyıklarına alkol sürüyormuş.

1991 yapımlı Beauty and the Beast, en iyi film dalında Oscar’a aday gösterilen ilk animasyon filmiymiş.

Memento filmindeki Teddy’nin telefon numarası ve Fight Club’daki Marla Singer’in telefon numarası aynıymış. 

Prestij filminde, ana karakterlerin isimlerinin baş harfleri ABRA(Alfred Borden ve Robert Angier) yani “Abrakadabra” kelimesine göndermeymiş. Christian Bale’in canlandırdığı Alfred Borden karakterininin bebeği rolünde izlediğimiz minik aktör, Christopher Nolan’ın çocuğuymuş.

Braveheart filminde figüran olarak İrlanda ordusunun yedek askerleri kullanılmış. Filmin yüzde doksanı kurgudan ibaretmiş. William Wallace rolü Mel Gibson’a teklif edildiğinde, Gibson rol için yaşlı olduğunu düşünerek reddetmiş fakat filmin yönetmeninin belli olmadığını öğrenince filmi yönetmek istediğini yapımcılara iletmiş. Bu durum karşısında filmin yapımcıları Mel Gibson’a William Wallace rolünü oynaması şartıyla filmin yönetmen koltuğunda oturabileceğini söylemişler.

Hindistan film endüstrisi Bollywood, Amerikan film endüstrisi Hollywood’un iki katı film üretmekteymiş.

Titanic filminde bir sahnede Jack’in uzanmış haldeki çıplak Rose’un resmini çizdiğini hatırlıyorsunuzdur, işte o resim aslında filmin yönetmeni James Cameron tarafından çizilmiş.

Çığlık filmi adını Edvard Munch’ın “Çığlık” isimli tablosundan almaktaymış. Ayrıca katillerin taktığı maskelerde tablodaki figürün birebir kopyasıymış.

Drive filminin yönetmeni Nicholas Winding Refn, ehliyet sınavından tam sekiz kez kalmış.

The Social Network filminde Mark Zuckerberg’in Facebook’taki sahte hesabının adı Tyler Durden’miş.

Testere, küresel anlamda en çok hasılat yapan korku filmi serisiymiş.

The Beatles hakkında yapılan A Hard Day’s Night isimli ilk filmde grubun adı bir kere bile kullanılmamış.

Melhuzat-Ayrac

Yine temalı bir BHNÖ ile karşınızdaydım. Hazırlarken, en eğlendiğim yazılarımdan biri oldu. İzlediğim filmlere dair saklı gerçekleri görmek ve bunlar hakkında araştırma yapıp gözler önüne sermek müthiş bir tecrübeydi. Sanırım film yapımcıları, yönetmenler belki de oyuncular dahi bu gizli sırları öğrenmemizi isterlerdi… Bu hafta neler öğrendim serisinin klasik kapanışını yapmadan olmaz, haftaya görüşmek üzere! 

Melhuzat-Ayrac

Sizlerde film izlemeyi seviyor ve yeni filmler keşfetmek istiyorsanız aşağıdaki filmleri izleyebilirsiniz. Ayrıca film tavsiyeleri listeme bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

 • Esaretin Bedeli
 • Ucuz Roman
 • Piyanist
 • Yeşil Yol
 • Akıl Oyunları
 • Gladyatör
 • Dövüş Kulubü
 • Leon
 • Makinist
 • Altıncı His
 • Zindan Adası
 • Başlangıç
 • Wall.E (Animasyon)
 • Buz Devri (Animasyon)
 • Sherlock Holmes
 • Son Samuray
 • Karayip Korsanları Serisi
 • Harry Potter Serisi
 • Er Ryan’ı Kurtarmak
 • Köstebek
 • Titanik
 • Not Seni Seviyorum
 • Not Defteri
 • Felekten Bir Gece
 • Şimdi Ya Da Asla
 • Bay Evet
 • Truman Show
 • Yıldızlararası

Sen bu hafta neler öğrendin? Eğer benimle paylaşırsan bir sonraki hafta yeni bölümde yayınlanabilir. İletişim kısmından gönderebilirsin…

Melhuzat-Ayrac

1 Yorum

Yorum Kuralları:
Reklam, tanıtım, küfür, hakaret ve sadece anahtar kelimeler içeren yorumlar yasaktır.

Hatırlatma:
Bloguma destek olmak adına yazıya olumlu ya da olumsuz yorum bırakabilirsiniz.
Yorumlarınız benim için çok değerli ve kısa süre içerisinde mutlaka cevaplıyorum!

Üyeliğiniz olmasa bile anonim profil seçeneğini kullanarak yorum yapabilirsiniz. 1. Bu hafta yine güzel bir "BHNÖ" bölümü yazmışsın. Zevkle okuyor ve takip ediyorum.

  YanıtlayınSil