Melhuzat.blog hakkında sıkça sorulan soruların cevapları bu sayfada yer almaktadır. Blog dünyasına yeni katılan uzaylı ziyaretçilerimizi unutmadım tabii ki de. Onlar için basit sorulardan başlayarak ilerleyelim.

Melhuzat Blog nedir?

Gelişen olaylar hakkındaki yorumlarımı, film-dizi incelemelerimi ve bilgi sahibi olduğum konularda yazdığım öğretici makaleleri içeren kişisel blog türünde bir internet sitesidir.

Melhuzat ne anlama gelir?

"Melhuzat" kelimesi; 5 sessiz ve 3 sesli olmak üzere toplam 8 farklı harften oluşmaktadır. Osmanlıcada üç anlamı bulunur ve benim için bu üç anlam zamanları anlatır. Melhuzat; hatıra gelen şeyler (geçmiş), olabilir şeyler (şimdi) ve ihtimaller (gelecek) manasına gelmektedir.

Blog nedir?

İnsanların gördüklerini, öğrendiklerini ve paylaşmak istediklerini yazdığı web tabanlı bir sistemdir. Web tabanlı diyorum dikkat edin. Bir web siteniz olacak ve ziyaretçileriniz olacak. Blog, Web ve Login (weB-LOGin) kelimelerinin birleşmesiyle oluşan terimdir. Web internet alemini, login ise içerik girmeyi temsil ediyor. İkisinin birleşimini ise şöyle yorumlayabilirim Merhaba İnternet Evreni, artık benimde blogum var!

Not: "Kelime Oyunu" adlı televizyon programında "Sanal paylaşım türü" sorusunun cevabı "Blog" olarak verilmiştir.

Kişisel Blog ne demektir?

Yazarının belirli veya farklı konularda tecrübelerini, duygu ve düşüncelerini kendi üslubu ile yazıp içerik ürettiği blog türüdür. Kişisel bloglar, içerik ve konu bakımından standart web sitelerinden farklıdır. Örnek vermem gerekirse, bir teknoloji blogundan teknoloji hakkında içeriğe sahip olması beklenir amma ve lakin kişisel bloglarda böyle bir sınırlama yoktur. Edebiyat, teknoloji, sağlık, moda ve bir çok konu üzerine içerik barındırabilir. Tercih edilirse tek bir konu üzerine de yoğunlaşılabilir. Önemli olan kişisel görüşlerin içerikte yer almasıdır.

Blog açmak için ne bilmem lazım?

İster kod bilgin olsun ister kod bilgin olmasın, bir blog sahibi olabilirsin. Kod bilginiz yoksa binlerce hazır tasarım içinden beğendiğiniz bir tanesini seçebilir, kendi blogunuza uygulayabilirsiniz. Eğer kod bilginiz varsa kendi tasarımınızı kendiniz yapabilir, blogunuza ek özellikler kazandırabilirsiniz. Kod bilgisi, sizi tasarım dışında Html ve SEO konularında bir adım öne çıkarabilir. Kod bilgisi olmayan arkadaşların biraz daha ağırdan başlaması gerekse de büyük bir fark yaratmayacağı kanaatindeyim.

Ücretsiz blog servisleri nelerdir?

Ücretsiz bir çok blog servisi mevcut ama benim yeni başlayan arkadaşlara tavsiye ettiğim (3) servis var.
1. Blogger: Yeni başlayanlar için ideal olduğunu düşündüğüm blog servisi.
2. Wordpress: Profesyonel bloggerların son durağı. Dünyada en çok kullanılan blog sistemi.
3. Tumblr: Çok daha basitleştirilmiş. Html ve tasarım yapısını anlamak için temelleri atabileceğiniz sistem.

Melhuzat.blog ne zaman açıldı?

Yayın hayatına 10 Ocak 2020 tarihinde başlamıştır.

Blog kim tarafından yönetiliyor, kim içerik yayınlıyor?

Blogun sorumlusu, içerik üreticisi ve yöneticisi Alparslan Baltacı'dır.

Melhuzat.blog hangi altyapıyı kullanıyor?

Melhuzat.blog Blogger/Blog sistemini kullanmaktadır. Temanın tasarım ve SEO çalışmaları ise Alparslan Baltacı tarafından yürütülmektedir.

Melhuzat.blog hangi temayı kullanıyor?

"Blueberry Blogger Template" adlı "Way2Themes" yapımı ücretli tema kullanılmaktadır. Ücrete mukabil, tüm hakları satın alınmıştır. 

Melhuzat.blog alan adı ve sunucu hizmetleri için hangi firmayı tercih ediyor?

"Turhost" adlı firma ile çalışılmaktadır.

Neden bir blog açtın, neden yazıyorsun?

Ben bu kişisel blogu araştırma yapmak, yeni şeyler keşfetmek, öğrendiklerimi not edebilmek için açtım. Ayrıca neden yazıyorum sorusuyla ilgili bir yazı yayınladım, okuyabilirsiniz.

Neden "Melhuzat" ismini tercih ettin?

Markalaşmak önemlidir. Bunun içinde akılda kalıcı, kısa bir alan adı tercih edilmeli. Neredeyse bir yıldır üzerinde çalışıyorum. Bir akşam oturmuş eşimle kelimeler üzerine tartışırken çıkıverdi ağzımdan. Kelimeler senin olsun, benden sonra. Işıklar parladı hemen kafamda ve çoktan sloganıyla birlikte alan adım hazırdı. 

Karga ile iletişime nasıl geçerim?

E-Mail: melhuzatblog@gmail.com

Abonelik nedir, nasıl abone olabilirim?

Blogumda, yeni yazı yayınlandığı zaman haberinizin olmasını istiyorsanız takip etmeniz gereken adımları bu sayfada anlattım. Ayrıca twitter @melhuzat hesabını takip ederek yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz.

Melhuzat Blogun hedef kitlesi kimdir?

Genel olarak web sitem şu kitleye hitap etsin düşüncesiyle yazmıyorum. Hazırladığım her içeriğin her yaşa hitap etmesi için çaba gösteriyorum.

Melhuzat.Blog adresini kullanma şartı nedir?

"Kullanım Koşulları" ve "Gizlilik Politikası" sayfalarını inceleyebilirsiniz.

Melhuzat, blogdan ne kadar para kazanıyor?

Şuana kadar herhangi bir şey kazanmadım.

Size destek olmak istiyorum, nasıl yardımcı olabilirim?

Beğendiğiniz içerikleri çevrenizle paylaşıp, yorum bırakmanız yeterli olacaktır. Destek görmek Bloggerlar için en önemli noktalardan biridir. Destek olmakla ilgili daha fazlası için tıklayabilirsiniz.

Melhuzat tanıtım yazısı ve reklam alıyor mu?

Melhuzat.blog, hiçbir zaman “Para, para, para!” tavrını benimsemiş bir blog değildir lakin sunucu, alan adı, tasarım ve diğer şeyler için kendi sürdürülebilirliğini koruması gerekir.

Sizce kendi blogumu mu açmalıyım yoksa misafir yazarlık mı yapmalıyım?

Misafir yazarlık ile bir başlangıç yapabilirsiniz ama fazla uzatmadan kendi blogunuzu açmanızı tavsiye ederim.

Yorum yazmak ya da www.melhuzat.blog adresinde dolaşmak ücretli mi?

Hey, 2020 yılındayız! Tabiki de tamamiyle ücretsiz.

Melhuzat, sitenden alıntı yapabilir miyim?

İçeriklerin hiçbiri isteğe göre değiştirilemez. İçerikler ticari amaç gütmeden paylaşım için kullanılacaksa, melhuzat.blog kaynak olarak gösterilip, kaynak linki yazıya eklenmek suretiyle kullanılabilir.

→ Bu yazı melhuzat.blog'dan alınmıştır.
→ Kaynak: www.melhuzat.blog

Telif hakkı ihlali durumunda ne yapacaksın?

Eğer bu sayfadaki içerik kullanım şartı kabul edilmeyip uygulanmazsa, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince her türlü hukuki şartları uygulama hakkımız vardır.

⬗ Halen daha soruna cevap alamadığını düşünüyorsan Melhuzat ile iletişime geçmekten çekinme.